2019 m. sausio 24 d., Ketvirtadienis

Aktuali informacija

*print*

Archyvas :: Vinco Kudirkos premija - Juozui Kundrotui, Vytauto Gedgaudo premija - Dovydui Pancerovui. Jos bus įteiktos Kudirkos Naumiestyje, Spaudos, kalbos ir knygos dienos proga

2018-05-02
 
Vinco Kudirkos paminklas Kudirkos Naumiostyje

Vinco Kudirkos paminklas Kudirkos Naumiostyje

Vytautas Žeimantas

 

Artėjant Spaudos, kalbos ir knygos dienai buvo sudaryta vertinimo komisija Vinco Kudirkos ir Vytauto Gedgaudo premijoms skirti. Komisiją sudarė: Aurelija Arlauskienė, Ginas Dabašinskas, Justinas Lingys, Laima Lingytė, Jolanta Mažylė, Virginija Motiejūnienė, Dainius Radzevičius, Brigita Sabaliauskaitė, Jonas Staselis ir Aldona Žemaitytė - Petrauskienė. Komisijos pirmininke buvo išrinkta Jolanta Mažylė.
Šiemet Vinco Kudirkos premijai buvo pateikti šie darbai: Aldonos Armalės knyga „Mečislovas Rondomanskas. Nuo viršukalnės atsiveria nauji horizontai", Loretos Jastramskienės knyga „Bilietas į Grižulio ratus", Juozo Kundroto knygos „Kryžius nuo knygnešio kapo" ir „Viena knygnešio diena", Dovydo Pancerovo knyga „Kiborgų žemė" ir paramos projektas, Kazimiero Šiaulio muzikinis dokumentinis filmas „ Nijolė Ščiukaitė. Viskas prasideda tavimi". 
Vinco Kudirkos premija yra svarbiausia kasmetinė Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos premija. Ji skiriama žurnalistui arba jų kūrybinei grupei už brandžius, humanistines, etines vertybes ir pilietinės-patriotinės visuomenės ugdymo prioritetus puoselėjančius bei valstybingumą stiprinančius spaudos, radijo, televizijos ar fotožurnalistikos autorinius darbus už praėjusius metus. Vinco Kudirkos premija skiriama kismet nuo 1990 metų. Ją finansiškai remia Lietuvos aludarių gildija.
Šiemet vertinimo komisija nutarė Vinco Kudirkos premiją skirti kauniečiui Juozui Kundrotui. 
Juozas Kundrotas daug metų dirbo Ignalinos, Jonavos rajoniniuose laikraščiuose, Kauno radijuje. Yra LŽS ir NŽKA narys. 2017 metais jis išleido dvi Lietuvos Respublikos šimtmečiui skirtas knygas: apysaką „Kryžius nuo knygnešio kapo" ir romaną „Viena knygnešio diena".
Autorius visą gyvenimą rinko faktus apie Lietuvos knygnešius, rašė apie juos apybraižas, esė, rengė radijo laidas. Savo kūrybinius ieškojimus ir atradimus kolega Juozas meniškai atskleidė knygnešio Juozo Akelaičio ir jo bendražygių dramatišką gyvenimo istoriją. Šios knygos - talentingo žurnalisto kūrybinio gyvenimo vainikavimas. 
Šiemet Vytauto Gedgaudo premijai buvo pateikti šie darbai: Loretos Jastramskienės knyga „Bilietas į Grižulio ratus", Povilo Sigito Krivicko - 2017 metais skelbti kūriniai popierinėje ir elektroninėje žiniasklaidoje, leidyboje ir scenoje, Dovydo Pancerovo knyga „Kiborgų žemė" ir paramos projektas, Česlovo Skaržinsko knyga „Palėpėje, į kurią atsėlina vakaras", Kazimiero Šiaulio muzikinis dokumentinis filmas „ Nijolė Ščiukaitė. Viskas prasideda tavimi".
Vytauto Gedgaudo premija yra Lietuvos žurnalistų sąjungos ir Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos kasmetinė premija. 
Vytautas Gedgaudas (1912 - 1999) - žinomas žurnalistas, redaktorius. Prieš karą Kaune redagavo leidinius „Iliustruotas pasaulis", „Laiko žodis", „Laikas", „Telegramos". 1939-1950 m. gyveno Paryžiuje. Rašė politines apžvalgas Čikagos lietuvių dienraščiui „Draugas". Buvo Prancūzijos žurnalistų sąjungos narys ir generalinio sekretoriaus pavaduotojas, taip pat Laisvųjų žurnalistų sąjungos narys, jos valdybos narys. 1950 m. išvyko į JAV. Brukline dirbo laikraščyje „Vienybė". 1968-1991 m. buvo laikraščio "Dirva" redaktorius. Nuo 1991 m. buvo Lietuvos žurnalistų sąjungos garbės narys. Mirė Klyvlende, palaidotas Vilniaus Antakalnio kapinėse. 
Vytauto Gedgaudo premija skiriama LŽS nariui už turiniu ir forma išskirtinius spaudos, radijo, televizijos, interneto ir fotožurnalistikos darbus už praėjusius metus. Šį premija skiriama nuo 1997 metų. Vytauto Gedgaudo premiją finansiškai remia Lietuvos kultūros taryba.
Vertinimo komisija Vytauto Gedgaudo premiją šiemet nutarė skirti Dovydui Pancerovui.
LŽS narys, žurnalistas Dovydas Pancerovas savo asmeniniu darbu ir indėliu norėjo parodyti tai, apie ką rašė. Jis su kolegų komanda nusprendė knygos pelną padovanoti kariams. Padovanoti žinių ir pramogų - biblioteką ir poilsio erdvę. Knyga „Kiborgų žemė" tapo bestseleriu jau per pirmąją savaitę (šiuo metu parduota apie 7,5 tūkst. egzempliorių), o visas knygos pelnas buvo skirtas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotajam pėstininkų batalionui. Tiksliau - už autoriaus honorarą, leidyklos „Alma littera" gautą pelną ir UAB 15min lėšas Kęstučio batalione buvo įrengta moderni biblioteka kariams, skaitykla ir poilsio erdvė su stalo bei kompiuteriniais žaidimais.
Kolega Dovydas 2014-2016 metais dirbo reporteriu per Maidano revoliuciją, vėliau - Rytų Ukrainos fronte. Ši jo knyga nėra vien reportažų rinkinys ar jų perpasakojimas kitais žodžiais. Tai nuoseklus pasakojimas apie tai, kaip Dovydas atsidūrė Maidane ir kaip jį, rimtiems išbandymams nepasiruošusį jauną reporterį, įtraukė Ukrainos tragedija. Šis jos darbas - knyga ir labdaringa veikla, yra unikalus žurnalistinis projektas.
Vinco Kudirkos ir Vytauto Gedgaudo premijos šiemet bus įteiktos gegužės 5 dieną Kudirkos Naumiestyje, Dr. Vinco Kudirkos muziejuje, kur vyks šventinis renginys, skirtas Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai. Jį rengia Lietuvos žurnalistų sąjunga, Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija, Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys Dr. Vinco Kudirkos muziejus ir "Laikraščio Valsčius" redakcija.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2018-05-03 13:54
 
 

Komentarai (1)

Jūsų el. paštas

Svajunas

2018-05-05 16:57

Nuosirdziausiai sveikinu laureatus, linkedamas kurybines sekmes. Atsiprasau, kad sveikinimas be lietuvisku raidziu.
Pagarbiai
Svajunas Sabaliauskas

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media