2024 m. balandžio 19 d., Penktadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Naujos knygos, leidiniai

*print*

Archyvas :: Sonatos Tamašauskaitės ir Juozo Elekšio dainos vokaliniams ansambliams žemaitiškai ir lietuviškai - “Dangaus vidury. Dongaus vėduriē”

2018-06-10
 
Šiemet "Jusidos" leidykla išleido naują Sonatos Tamašauskaitės ir Juozo Elekšio knygą"Dangaus vidury. Dongaus vėduriē". Joje dainos vokaliniams ansambliams žemaitiškai ir lietuviškai.
Mums, žurnalistams, šį knyga įdomi dar ir tuo, kad joje sudėtų dainų tekstus sukūrė mūsų kolega, LŽS ir NŽKA narys Juozas Elekšis. 
 
Viktorijos Daujotytės žodis
"Kas yra pačiame dangaus vidury? Pačiame dangaus viduryje yra saulė, kai užkopia į savo aukščiausią tašką.
Paukštis, lydimas akimis. Meilė. Tėvynė. Muzika. Daina, kylanti į dangų savo sparnais.
Daug kas, ką mylime, branginame, ką jaučiame esant aukščiausia.
Dangaus viduryje gali būti įsivaizduojamas ir Sonatos Tamašauskaitės žodžio ir muzikos kūrinys.
Dabar Sonata Tamašauskaitė yra parengusi naują rinkinį, galima sakyti, dvikalbį: ir lietuvių bendrine kalba, ir žemaičių tarme: „Dangaus vidury" ir „Dongaus vėduriē" (žodžiai Juozo Elekšio). Yra ir vienkalbių dainų - autorė gerai jaučia, kas vienu ar kitu atveju skamba natūraliau, lengviau paklūsta balsui.
Jaučiama, kad Juozo Elekšio tekstai dainų kūrėjai yra artimi, kad patraukia jų lengvas lyrizmas, skambumas, gražios mintys.
Gera pedagoginė klausa yra susijusi ir su etiniais bei estetiniais pasirinkimais. O jie atrodo patikimi. Muzikai keliami aukšti reikalavimai, tikima jos svarba žmogui.
Tikiu, kad leidinys suras savo vietą mūsų margaspalviame kultūros gyvenime, o autoriams suteiks išsipildymo džiaugsmo," - teigia Viktorija Daujotytė.
 
Sonatos Tamašauskaitės žodis
"Savo dainoms sukurti visada ieškau ypatingų eilių -turinčių aiškią, skaidrią mintį, gilią prasmę, gražų paveikslą gamtos, svajonių, meilės idilės, pakylėtos
gyvenimo būties. Man svarbus kiekvienas žodis. Šio rinkinio pirminė idėja buvo dainų sukūrimas žemaičių kalba. Tikslas - atskleisti, išryškinti žemaičių kalbos skambesį ir savotišką grožį, perkelti ją į melodijos tekėjimą, apdainuoti Lietuvos žavesį ir visa, kas šiame gyvenime geriausia.
Dainas dainuojantis žmogus spinduliuoja, nes naudoja prigimtinį, originaliausią instrumentą - balsą.
Dainos žanre randu visą paletę išraiškos priemonių, galiu geriausiai perteikti tai, ką jaučiu, matau, girdžiu ir žinau.
Esu sukūrusi apie 80 dainų vaikams, ansambliams, solistams, profesionaliems chorams, bei muziką spektakliui, atliekamą valstybinio šokių ir dainų ansamblio „Lietuva". Dainos ir pjesės fortepijonui publikuojamos kartu su kitais Lietuvos kompozitoriais. Kelios dainos yra pelniusios apdovanojimus Lietuvos chorinių dainų konkurse. 2017 m. Lietuvos muzikų sąjunga išleido pirmąjį autorinį dainų rinkinį vaikams „Gintaro karoliai" (eilės Noros Jazbutytės).
Gimiau nuostabiame miestelyje Žemaičių Naumiestyje, Šilutės, lietuvininkų krašte, pedagogų šeimoje, kur persipynė muzika ir dailė.
Žemaitiškai kalbėti išmokau uošvijoje, Petkų giminėje, Plungės rajone, Alsėdžiuose.
Eilę metų ieškojau žemaitiškų eilėraščių, skambančių ir tinkančių dainoms kurti. Buvau didžiai sužavėta, atradusi visą pluoštą Juozo Elekšio žemaitiškų eilėraščių, kurie netrukus virto dainomis. Juozas Elekšis - kūrybinis bičiulis, kurį pavadinčiau dainuojančių tekstų autoriumi. 
Juozo Elekšio gimtinė - Mažeikių rajonas, Viekšnių miestelis. Jis poetas, rašytojas, publicistas, išleidęs 24 knygas (dainos, eseistika, apsakymai, aforizmai, anekdotai, eilėraščiai), Lietuvos žurnalistų sąjungos narys, valstybės pripažintas meno kūrėjas, Nepriklausomųjų rašytojų sąjungos narys, Vinco Kudirkos publicistinio konkurso laureatas. Jo žodžiams sukurta apie 400 dainų ir giesmių. Pats sukūrė 10 dainų. Su Ipolitu Petrošiumi parašė trejas mišias, su Vilimu Malinausku operetę „Laumės pirtyje".
Kalbininkas profesorius Juozas Pabrėža Juozą Elekšį įvertino kaip geriausiai šiuo metu žemaitiškai rašantį.
Dainų rinkinys „Dangaus vidury", „Dongaus vėduriē" - pirmasis mūsų bendras autorinis leidinys, pirmoji sukurta daina ir buvo „Dangaus vidury".
Su Juozu Elekšiu esame parašę keletą dainų vaikams. Nuotaikinga daina „Šermuonėlis", yra mėgiama mažųjų Lietuvos dainorėlių.
Rinkinyje yra dvi dainos, kurių žodžiai sukurti kitų dviejų autorių.
Dainai „Odė Žirmūnams" žodžius parašė Ona Suncovienė, Žirmūnų seniūnė, kultūros ir visuomenės veikėja, poetė. Kūryba publikuota įvairiuose leidiniuose, bei almanachuose. Eilėraščiai skamba bendruomenių sambūriuose ir šventėse.
Žemaitiškus žodžius dainai „Tėviškės šauksmas" sueiliavo Eduardas Buta iš Mažeikių. E.Buta - Žemaitijos krašto kultūros puoselėtojas, įkvėpėjas, daugelio eilių autorius. Kiekvienais metais Mažeikių mieste rengia Žemaičių vienybės dienos paminėjimą.
Rinkinį puošia išraiškingi mano vyriausiojo brolio dailininko darbai. Artūras Tamašauskas - Artas tapo, kuria skulptūras, dirba interjero dekoravimo srityje.
Prieš keletą metų pasinėrė į meno sritį, vadinamą Steampunk. Kūrybai naudojami nebereikalingi, seni namų apyvokos daiktai, instrumentai. Ši meno rūšis pilna mistikos, neapibrėžtumo, netikėčiausių atradimų. Darbai vadinami asambliažais, kas reiškia atskirų daiktų suderinimą, sujungimą į vieną visumą.
Dauguma rinkinio dainų puikiai skamba žemaitiškai ir lietuviškai. Tačiau kai kurios dainos savo geriausią skambesį atranda tik žemaitiškai arba tik lietuviškai.
Tikiuosi, kad Lietuvos dainininkai šiomis dainomis gražiai papildys savo repertuarą ir melodijos skambės iš širdies į širdį, iš kartos į kartą" - su meile Muzikai rašo Sonata Tamašauskaitė.
Paskutinį kartą atnaujinta: 2018-06-10 11:40
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media