2019 m. kovo 22 d., Penktadienis

Pasijuokime kartu

*print*

Archyvas :: Bronius Čekanauskas: Seni balandžio pirmosios juokeliai... (4 dalis)

2018-03-28
 
Arvydas Sabonis, Artūras Poviliūnas ir Bronius Čekanauskas

Arvydas Sabonis, Artūras Poviliūnas ir Bronius Čekanauskas

Pabaiga. Pradžia 2018 03 05

 

Arvydas išvažiuoja... („Komjaunimo tiesa", 1989 m. balandžio 1 d.) 
A.Sabonis - į NBA, į „Portland Trail Blazers". Kauno sporto halėje iškilmingos palydos. 
Štai ir atėjo ta ilgai laukta, o tiksliau - liūdna diena krepšinio mėgėjams: aukščiausias ir geriausias Lietuvos krepšininkas Arvydas Sabonis išvyksta į JAV miestą Portlandą ir dvejus metus žais „Trail Blazers" tikrų profesionalų komandoje. Tame pačiame klube, kurio globojamas pernai gydėsi po antrosios operacijos. Kruopščiai mūsų galiūną prižiūrėjo daktaras Robertas Kukas, per tris mėnesius vėl pastatė Arvydą tvirtai ant kojų. Išlydėdami kaunietį namo „Trail Blazers" vadovai pareiškė: „Iki greito pasimatymo."
Gaila, kad tas pasimatymas įvyks truputį anksčiau, negu mes visi tikėjomės. Ko taip skuba „Trail Blazers" bosai? Priežastis paprasta ir aiški: klubas NBA čempionate, Ramiojo vandenyno pogrupyje, kol kas užima kuklią vietą. Gresia pavojus nepatekti į 16 pajėgiausių komandų būrį, kuris vėliau tęs kovą „play off" sistema dėl čempionų vardo... Todėl prezidentas Haris Glikmanas bevelijo nedelsti. Tik A.Sabonis gali pataisyti pašlijusius reikalus. 
Žinoma, mūsų sporto mėgėjus labiausiai domina suma, už kurią laikinai parduodamas A.Sabonis. Paprastai tikslus kontraktas nutylimas, neafišuojamas. Tačiau kai kurias paslaptis H.Glikmanas žurnalistams atskleidė. Už du sezonus iš Portlando klubo Arvydas į rankas gaus du milijonus dolerių. (Būtina pažymėti, kad iki šiol tokios sumos grynais dar nėra gavęs nė vienas tarybinis sportininkas, rungtyniaujantis užsienyje - aut. past.). Mieste jam paskirtas keturių kambarių butas su pilnu apstatymu, atidaromos nekontroliuojamos sąskaitos maisto ir drabužių parduotuvėse, naujausios markės automobilį ir katerį žvejybai išsirinks pats sportininkas. Jeigu Arvydas per tą laiką ves, kontrakte numatytas ir pilnas išlaikymas jo žmonai... Milijoną gaus ir TSRS krepšinio federacija. Atrodo, 30 proc. trečiojo milijono, arba apie 330 tūkstančių dolerių, teks Lietuvos „Žalgirio" draugijai ir komandai. 
Papildomai, kaip ir visi profesionalai, A.Sabonis pasipelnys iš reklamos. Jau dabar jo nekantriai laukia penkios JAV firmos. Užsienyje Arvydas reklamuos ir mūsiškės prekybos bendrovės „Lietuvos suvenyras" gaminius. 
Ne vien apie pinigus šiandien žmonės galvoja. Ko dar tikisi „Žalgirio" klubas, išleidęs A.Sabonį už Atlanto? Amerikiečiai pažadų negailėjo, ir kauniečiai tikrai neliks nuskriausti. Rudenį žalgiriečiai bus kviečiami į turnyrą Los Andžele. Kelionę ir visą išlaikymą finansuos Portlandas. Kasmet „Žalgirio" treneris ir trys žaidėjai (iki 22 metų) stažuosis amerikiečių klube. Naujam sezonui kauniečiams padės ruoštis garsus JAV treneris Džonas Tompsonas. Kauno komanda gaus du konteinerius medikamentų. 
O svarbiausia tai, kad amerikiečiai savo sąskaita siūlo kauniečiams pasirinkti vieną iš dviejų NBA garsenybių - Karimą Abdul Džabarą arba Kelviną Miorfį. Taip, abu amerikiečiai jau tikri veteranai - Džabarui 41-eri, o Miorfiui - 36-eri. Tačiau mūsų šalies čempionate jie gali dar daug malkų priskaldyti. Ar pamatysime legendinį Karimą Abdul Džabarą Kaune, dabar priklauso tik nuo „Žalgirio" vyr. trenerio Vlado Garasto. 
Treneris į šį klausimą atsakyti neskuba. Ir štai kodėl. Kitame TSRS čempionate tikrai jau galės rungtyniauti užsieniečiai. Po du kiekviename klube. Treneris V.Garastas puoselėja viltį atsikviesti du jaunus aukštus lietuvius iš už jūrų marių - amerikietį Joną Karpį (22 m., 208 cm) ir australą Audrių Svaldenį (23 m., 204 cm). Beje, su jais preliminarias derybas viešėdama Australijoje, Pasaulinėse lietuvių sporto žaidynėse, jau pravedė „Sporto" laikraščio skyriaus vedėja Roma Griniūtė. Anie du lietuvaičiai trokšta žaisti „Žalgiryje"... Be to, treneris V.Garastas prisibijo, kad bus nelengva susikalbėti su amerikiečiais angliškai.
Bet grįžkime prie A.Sabonio. Juk be Arvydo mums bus labai sunku laimėti superfinalą prieš CASK komandą. Negi visiems pirkėjams-pardavėjams atseit nusispjauti buvo į Lietuvos krepšinio prestižą. Ne! Ir šie reikalai naudingai sutarti TSRS ir NBA krepšinio federacijose. Išimties tvarka A.Saboniui bus leista sužaisti superfinalo rungtynes Kaune! 
Daug įvairių, pačių netikėčiausių klausimų aptarė abi pusės. Apsvarstytas net toks variantas: o jeigu A.Sabonį pradės „judinti" į privalomą karinę tarnybą, o tiksliau - norės iškviesti į skęstantį CASK klubą? Kaip tada? Nuvykęs į JAV, Arvydas ne tik žais krepšinį, bet ir tęs studijas Portlando žemės ūkio akademijoje. O studentų, kaip žinia, į armiją nebeima. 
Kartu su A.Saboniu į JAV išvyksta ir Kauno miesto „Žalgirio" tarybos pirmininkas Semionas Tokeris. Jis viešės Amerikoje tris mėnesius, gyvens A.Saboniui skirtame bute ir padės krepšininkui aklimatizuotis. Kas ilgėlesnį laiką buvojo užsienyje, puikiai žino, kaip sunku svetimame krašte vienam, kaip reikia artimo žmogaus, su kuriuo galėtum bent žodeliu persimesti. „Žalgirio" pirmininkas JAV taip pat ne dykai laiką leis. Jis derėsis dėl savo knygų „Šalies ir Europos aikštėse", „Auksinis Kauno „Žalgirio" sezonas", „Rimas Kurtinaitis" išleidimo anglų kalba, aptars tolimesnį bendradarbiavimą tarp „Žalgirio" ir NBA, rūpinsis naujų sporto rūmų statyba Kaune. Mat tas graikas - Atėnų AEK prezidentas, kuris žadėjo už A.Sabonį pakloti Kaunui 4 milijonus dolerių ir dar pastatyti mieste prie Nemuno sporto rūmus, jau yra „eksveikėjas". Kažkas į jį šaudo, policija jį gaudo ir, aišku, nebe kauniečiai jam galvoje. Tikėsimės, kad veiklusis „Žalgirio" vadovas iš JAV sugrįš tikrai ne tuščiomis. 
Skaitytojams gali kilti teisėtas klausimas: kada gi ir kur buvo pasirašytas kontraktas tarp „Žalgirio" ir Portlando „Trail Blazers"? Amerikoje, Portlando mieste, klubo prezidentūroje.
A.Sabonis išvyksta į NBA. O kas toliau, ar dar ilgai matysime „Statyboje" žaidžiantį Šarūną Marčiulionį? Juk aišku, kad ne vien mūsų vaikučių mokyti į Vilnių buvo atvykęs „Warriors" klubo treneris selekcininkas Donas Nelsonas. Žinoma, tarėsi jis ir su Š.Marčiulioniu dėl pervažiavimo į JAV. Ir susitarė. Kontrakto suma kol kas laikoma paslaptyje. Š.Marčiulionis išvažiuoja į Ameriką rudenį. Ir ne vienas: dirbti JAV klubo antruoju treneriu pakviestas Rimas Girskis. Kas treniruos „Statybą"? Gali būti taip, kad net amerikietis...
Baigdamas šį liūdnai linksmą rašinį visus sporto mėgėjus informuoju, kad šiandien 19 val. Kauno sporto halėje įvyks iškilmingos Arvydo Sabonio palydos į JAV. Dalyvaus plačiai žinoma mūsiškė roko grupė „Antis", stiprus ansamblis iš JAV „April Fool‘s Day", Kauno dramos teatro aktoriai, „Lietuvos Mis", Kauno „Žalgirio" krepšininkai. Ateikime ašarų nubraukti...
Bronius Čekanauskas
P.S.
Tą patį rašinį rusų kalba balandžio pirmąją išspausdino ir „Sovetskij sport" laikraštis. Sensacingą naujieną iš laikraščio greit pasigavo ir išplatino SSRS naujienų agentūros TASS‘as, APN. Jų informacija pasinaudojo REUTER‘is, užsienio leidiniai. Balandinė antis paskraidė galingai... O į Portlendą Arvydas išvyko tik 1995-aisiais.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2018-03-28 12:41
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media