2024 m. kovo 29 d., Penktadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Žiniasklaida Lietuvoje

*print*

Archyvas :: Kūrybiniams darbuotojams dar nereiks nei lazdos, nei terbos

2009-07-08
 
Stasio Paškevičiaus nuotrauka

Stasio Paškevičiaus nuotrauka

 Šiandien, liepos 8 d., apie vidurdienį Seime pradėta svarstyti siūlomus įstatymų pakeitimus dėl socialinių garantijų kūrybiniams darbuotojams. Tai aktualu ir žurnalistams, kuriuos taip pat tiesiogiai palies galimi pakeitimai apmokestinant už kūrybinį darbą gaunamas pajamas. Jiems Seime atstovauja Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

Svarstymui pateikti tokie pasiūlymai:  

Projektas XIP-786 KISP. ,,12. Apskaičiuojant apmokestinamąsias individualios veiklos pajamas gyventojo pasirinkimu vietoje ankstesnėse šio straipsnio dalyse nurodytų patirtų išlaidų gyventojo, kuris verčiasi individualia veikla arba gauna pajamas iš atlikėjo veiklos, ir (ar) pagal autorines sutartis, leidžiamais atskaitymais gali būti pripažįstama suma, lygi 30 procentų gautų (uždirbtų) individualios veiklos pajamų sumos. Ši nuostata netaikoma, kai minėtas individualios veiklos pajamas gyventojas gauna iš su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusio asmens. Gyventojas, pasirinkęs apmokestinamąsias individualios veiklos pajamas apskaičiuoti šioje dalyje nustatyta tvarka, neprivalo turėti atskaitomą sumą pagrindžiančių dokumentų.“

 

Tai reiškia, kad jei gaunate honorarą iš ten, kur neturite darbo sutarties, tuomet nuo 30 procentų honoraro būtų neskaičiuojamas GPM. Pavyzdžiui, jeigu dabar kas mėnesį nuo 1000 litų honoraro (gaunamo iš redakcijos, kurioje neturite darbo sutarties) atskaičiuojama 150 litų GPM, tai priėmus siūlomą pakeitimą GPM sumažėtų iki 105 litų. Vadinasi, „į rankas” kas mėnesį kūrėjas gautų 45 litais daugiau.

 

Projekte XIP-787 KISP siūloma leisti vaikus auginančioms mamoms gauti honorarą. Tai aktualu. Bet reikia pabrėžti, kad priėmus tokį pakeitimą darbščių mamyčių lauktų staigmena: gavus honorarą iškart sumažėtų moteriai mokama socialinė išmoka.

 

Projektas XIP-787 ISTP LV. Čia nurodyta, kad „socialinio draudimo įmokos priskaičiuojamos ir privalomai sumokamos nuo pajamų, gautų iš sporto ir (ar) atlikėjo veiklos, ir (ar) pajamų, gautų pagal autorines sutartis. Šio įstatymo 4 straipsnio 5 dalyje nurodytu atveju socialinio draudimo įmokų bazę sudaro 50 procentų pajamų už sporto ir (ar) atlikėjo veiklą ir (ar) pagal autorinę sutartį sumos.“

 

Vienas iš esminių pakeitimų, kuris ir mums gresia – socialines garantijas skaičiuoti tik nuo pusės honorarų. To prašė menininkai, nes jiems atrodo, kad taip „į rankas“ bus daugiau. Bet ir socialinių garantijų sumažės perpus,”- prieš posėdį Seime sakė D.Radzevičius. Pasak LŽS vadovo, siūlymas socialiniu draudimu apmokestinti tik pusę honoraro reiškia, kad ir pensija, ir vaiko auginimui skirta išmoka būtų skaičiuojama tik nuo pusės gautų pajamų. “Taigi gavus per mėnesį 1000 litų honoraro ligos atveju už biuletenį mokama suma būtų skaičiuojama nuo 500 litų. Žinoma, socialinio draudimo įmokos sumažėtų, bet garantijų beliktų tik pusė to, ką turi kiti dirbantieji. Manau, kad negalime su tuo niekaip sutikti. Todėl Seimo komitete tai išsakysiu.”

 

Posėdis baigėsi be blogų pasekmių kūrybinio sektoriaus žmonėms. Buvo atsižvelgta į kūrybinių organizacijų atstovų prašymą ne griauti dabar galiojančią socialinių garantijų sistemą, o ją tobulinti. Taigi siūlomi projektai nebuvo priimti, jų svarstymas atidėtas iki rudens.

Paskutinį kartą atnaujinta: 2009-08-05 15:09
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media