2018 m. balandžio 24 d., Antradienis

Žiniasklaida Lietuvoje

*print*

Archyvas :: Komunikacijos pamokos: nekalbėsi tu, kalbės už tave

2017-05-03
 
Lina Jakučionienė

Lina Jakučionienė

 

Lina Jakučionienė

Lietuvos ryšių su visuomene specialistų sąjungos pirmininkė

Pasaulio komunikacijos tendencijos rodo, kad ateityje komunikacijos profesionalo svarba dar labiau augs. Galima išskirti penkis argumentus, kodėl įstaigos, institucijos ar verslo bendrovės privalo turėti už komunikaciją atsakingą padalinį ir kodėl tokių padalinių reikšmė ateityje tik didės.

Jau ir šiandien didžioji organizacijų dalis supranta tokių darbuotojų poreikį ir įtaką sėkmingai veiklai, tačiau dar vis tik pasitaiko kitaip manančių.

Vis mažiau liečiamės prie įvykių

Kalifornijos universiteto duomenimis, nuo 1960 m. vien žiniasklaidos turinio pasiūla kasmet išaugdavo nuo 6 iki 30 % ir šiuo metu yra pasiekusi sunkiai protu suvokiamas apimtis: kasdien vartotojams tenka 74 gigabaitai arba 9 pilnai įrašyti DVD diskai informacijos.

Tai turi dvejopą poveikį - iš vienos pusės, mūsų pasaulis išsiplečia, ir mes tampame lygiai taip pat gerai informuoti ir apie įvykius vykstančius ir JAV, ir Kaune, tačiau iš kitos pusės, mes vis rečiau iš tiesų prisiliečiame prie tikrų įvykių, o vis dažniau prie jų informacinio atspindžio. Su sparčia skaitmenizacija šie procesai tik stiprės, vadinasi, vis daugiau ir dažniau žmonės apie jūsų veiklą galės sužinoti iš jūsų pateiktos informacijos - komunikacijos specialistų reikšmė čia tik auga.

Nekalbėsi tu, kalbės už tave

Komunikacijos specialistai žino liūdną tiesą - jei nekalbėsi tu, tai už tave kalbės kiti. Ir dažniausiai ne tai, ką tu nori pasakyti. Ši problema paaštrėja organizacijai išgyvenant permainų laikotarpį: natūraliai išauga informacijos poreikis, todėl jei jis nepatenkinamas, tuomet platinami gandai arba kiti pateikia organizacijai nepalankias žinias. Tai gali pakenkti ne tik įstaigos ar įmonės reputacijai, tačiau ir suskaldyti organizaciją iš vidaus - darbuotojai labiausiai seka naujienas ir daro išvadas.

Komunikacijos specialistai žino, kad geriausia reaguoti proaktyviai ir pirmiems pateikti savo poziciją - kas pirmesnis įsitvirtins žmonių sąmonėje, tas gali tikėtis palenkti visuomenę į savo pusę. Tam reikia tiek komunikacinės strategijos, tiek komunikacijos profesionalų dalyvavimo strateginiame sprendimų priėmimų lygmenyje, tiek nepriekaištingo komunikacijos plano išpildymo.

Svarbu ne tik, ką sakau, bet ir kaip

Dažnai susiduriama su klausimu, kam reikalingas komunikacijos specialistas, jei konkrečios srities ekspertas lyg ir pats gali pakomentuoti situaciją ar įvykį - neva jis turi daug platesnį techninių žinių bagažą. Visgi, komunikacijos specialistas pateikia faktus ne tik atsižvelgdamas į organizacijos interesus, bet ir daug geriau pažįsta auditoriją, kuriai ta informacija skiriama.

Būtent todėl komunikacija yra vadybinė funkcija, o ne tik techninė - techniniai įgūdžiai yra svarbu, tačiau daug svarbiau galvoti iš organizacijos pozicijų.

Kas išgelbės organizaciją?

Labiausiai poreikis komunikacijai išryškėja per krizines situacijas. Jas dažnai sukelia pačios organizacijos veiksmai. Pavyzdžiui, paskutinis plačiai nuskambėjęs įvykis, kuris apskriejo pasaulinę žiniasklaidą, buvo „United Airlines" darbuotojų veiksmai, kuomet iš lėktuvo buvo ištemptas pas pacientus vykęs gydytojas.

Vidinės skrydžių bendrovės taisyklės leido išlaipinti keleivį, tačiau visuomenė tai suprato kaip smurto aktą prieš klientą. Tiek tradicinėje žiniasklaidoje, tiek socialiniuose tinkluose plito filmuoti vaizdai, kaip apsaugos darbuotojai tempia pagyvenusį vyriškį iš lėktuvo.

Benzino į ugnį dar šliukštelėjo „United Airlines" vadovo žodžiai, kad darbuotojai elgėsi pagal taisykles ir kaltas klientas. Socialiniuose tinkluose prasidėjo judėjimas, kurio dalyviai teigė daugiau niekada neskrisiantys šios kompanijos lėktuvais. Kadangi bendrovė yra kotiruojama akcijų biržoje, jos vertė pradėjo smukti...

Koks bebūtų krizės pobūdis, tačiau jis sprendžiamas komunikacinėmis priemonėmis: svarbu ne tik daryti teisingus veiksmus, tačiau apie tai informuoti suinteresuotas puses. Kad tai būtų padaryta, reikalingos trys dedamosios: kompetencija, greita reakcija ir tinkamas turinys. Nuo komunikacijos intensyvumo, greitos reakcijos ir įtikinamumo priklauso, kiek nuostolių patirsite ir ar pakeisite nuomonę apie save, ar ji įsisenės.

Kas kalbėsis su interesuotomis grupėmis?

Organizacija neplūduriuoja ore. Iš jos veda gijos - į klientus ir užsakovus, visuomenę, bendruomenes, investuotojus, darbuotojus, nevyriausybines organizacijas, tiekėjus ir kitas grupes. Visi šie ryšiai palaikomi per bendravimą, kuris turi būti nuoseklus ir nuolatinis.

Visoms šioms grupėms reikalinga skirtinga informacija apie jūsų veiklą. Jei pardavimo vadybininkas sugebės užtikrinti bendravimą su klientais, ar jis tai sugebės padaryti ir su nevyriausybine organizacija, kuriai rūpi jūsų įmonės ekologiniai veiklos aspektai?

Kaip rodo patirtis, organizuotos suinteresuotos grupės gali tapti puikiais sąjungininkais, jei jos operatyviai informuojamos apie permainas ir atsižvelgiama į jų nuomonę. Ir atvirkščiai - jos gali tapti kliuviniu, jei yra ignoruojamos, su jomis nereguliariai bendraujama. Komunikacijos profesionalų užduotis yra palaikyti nuolatinius ryšius su tokiomis grupėmis, kad jas vienas pirmųjų pasiektų informacija.

 

Rubrika Žiniasklaida Lietuvoje yra Spaudos, radijoir televizijos rėmimo fondo projekto dalis.

Paskutinį kartą atnaujinta: 2017-06-27 09:39
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media