2020 m. lapkricio 26 d., Ketvirtadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Aktualijos

*print*

Archyvas

 

2018-03-27Pažymys – džedajų ar sitų kardas?

Rapolas Vanagas/ Studento, moksleivio gyvenimas priklauso nuo pažymių ir dažniausiai nulemia jo likimą. Ne visi žmonės gimė tapti protingais. Ne visi moka, ko kiti nemoka. Geras pažymys - tai bilietas į sėkmę. Mano tėvai sakydavo, mokykis geriau, bet aš buvau jaunas ir nesuprasdavau, ką pažymys reiškia. Tai supratau nuo ketvirtos klasės, kai paaiškėjo, ką jie atneša. Ankščiau aš blogai mokiausi, net buvo diagrama, rodanti, kad mano rezultatai buvo mažesni už normą. Bet nuo pirmos gimnazijos klasės ėmiau daug rimčiau žiūrėti į pažymius. Vertinimo sistemos yra skirtingos, nuolat keičiasi. Vienoje mokykloje vertinimas griežtesnis, kitur atlaidesnis.

2018-02-27Vienintelė profesija, kuri išliks

Rapolas Vanagas/ Nuo senovės buvo sukurtos mokyklos, kuriose mokydavosi moksleiviai. Iš pradžių jie mokėsi paprastų ir visur naudojamų mokslų: kalbėti, rašyti, skaityti, skaičiuoti, galvoti. O vėliau imdavo gilintis į sudėtingesnius dalykus, ruošdavosi profesijai. Šiais laikais mokykla niekuo nepasikeitė, nebent prisidėjo daugiau profesijų, ir čia iškyla klausimas. Ar dvidešimt pirmo amžiaus žmogus sugebėtų mokydamasis „įstoti“ į šiuolaikinį pasaulį? Ar mokymosi mokykloje užtenka? Šiandien daug kas pasikeitė, dauguma dalykų patobulėjo ir nuolat atsiranda naujų. Dangoraižiai stovi, mašinos važiuoja, internetas veikia.

2018-02-20Konfliktišką mokinį „sukuria“ tėvai

Rūta Giedrytė/ Didžioji dauguma mokyklą baigusių ar joje tebesimokančiųjų yra bent kartą susidūrę su konfliktiškais mokiniais. Žinoma, kai kurie iš to paprasčiausiai išauga – dabar, man jau įpusėjus aštuntą klasę, rimtų nesutarimų tarp klasės mokinių tikrai sumažėjo. O štai anksčiau būta visko – šauksmų, suolų daužymo ar net vartymo. Kelios draugės skundėsi tėvams, pasakodamos apie erzinančias pastabas, daiktų mėtymus. Vilniaus Martyno Mažvydo progimnazijoje besimokantis Danielius savęs ypač klusniu nelaiko, bet konfliktiškas irgi nėra. Tiesa, anksčiau būta visko. Tuomet jis pats provokuodavo konfliktus.

2017-11-28Tiki ne burtais, o kitokia Australija

Rūta Giedrytė/ Liepa gali pasirodyti tyli ir paprasta mergaitė. Tačiau taip tikrai nėra! Juk retas jaunuolis mokosi kinų kalbos, lanko jogą ir svajoja aplankyti Australiją. Ši šalis Liepai įdomi, nes ji tiki, kad ten viskas yra visiškai kitaip, nei mes manome. Kitos jos svajonės – tapti žurnaliste bei užaugti doru žmogumi, apsuptu laimingos šeimos. Kol kas Liepą supa trys artimiausi žmonės – tėvai ir jaunesnysis brolis. Mergaitė norėtų turėti dar ir vyresnę sererį arba dvynę, tačiau ją atstoja du mylimi augintiniai degu, kuriuos šeimininkė laiko beveik šeimos nariais. Gyvūnus mėgstančiai Liepai labiausiai patinka šunys, nes jie ištikimi, jiems galima pasiguosti bei patikėti paslaptis.

2017-10-17Įdomiai diskutuoti ar likti balta varna?

Rūta Giedrytė/ Jaunųjų žurnalistų klube kaskart išbandoma daug įdomių veiklų. Viename iš užsiėmimų vyko diskusija. Klubo nariai ne tik diskutavo, kai kuriems teko išbandyti ir moderatoriaus vaidmenį. Ši veikla būrelio dalyviams tikrai nepasirodė itin lengva... Tam, kad dalyvautum diskusijoje, reikia ugdyti įgūdžius – tai ir darėme. Aptarėmė, kodėl svarbu mokėti išklausyti kitus dalyvius ir įsiminti informaciją. Tačiau to neužtenka – turėtume mokėti šnekėti plačiai, bet nenutolti nuo temos. Jei taip atsitiko – sklandžiai grįžti prie "pradinio taško". Šie dalykai tikrai praverčia. Juk su diskutuoti mokančiu pašnekovu gerokai maloniau bendrauti.

2017-10-03Pomėgis istorijai, humoras ir rezultatai

Erika Jakovlevaitė/ Dabar vis mažiau jaunuolių renkasi mokytojo profesiją, o dar mažiau − vyriškosios giminės atstovų. Man visada patiko mokytojai, kurie palaiko ryšį ir draugiškus santykius su mokiniais. Su vienu iš tokių mokytojų ir pasikalbėjau. Vilius Švėgžda moko istorijos Vilniaus lietuvių namuose.//O kaip pavyksta būti tokiam optimistiškam ir palaikyti gerą nuotaiką savo mokiniams?/// Aš negaliu pasakyti, tiesiog taip gavosi, taip susiklostė. Gal toks charakteris mano, tai ir gaunasi. Aš manau, kad pykdamas, rėkdamas ir labai bardamasis, tai ir pats sau nervus sugadinsiu ir šiaip rezultato nebus.

2017-09-13Ar būrelis gali nulemti tolimesnį kelią?

Valerija Anufrijonok/ Dažnai pradėjus lankyti būrelį mes tikimės, kad jis nulems mūsų tolimesnį kelią. Ar pradėjus lankyti žurnalistikos klubą tampama žurnalistu? Ar šokant klasikinius ar liaudies šokius, baletą, aš tapsiu šokėja? O gal bėgant eilinę trasą, klausiam savęs, ar aš būsiu žinomas lengvaatletis? Taip, kiekvienas būrelis mus veda keliu, kuris ateityje gali tapti mūsų duonos kąsniu. Bet kartais lankomas būrelis mums atveria ir kitų galimybių. Metų metus lankę baletą per kokį nors konkursą šokėjai atranda save gatvės šokiuose. Bet jeigu nebūtų pradėtas lankyti baletas, galbūt niekada ir nebūtų atrasta slapta gyslelė.

2017-09-06Žvalgyba pavyko

Erika Jakovlevaitė/ Mano pažintis su Lietuvos vaikų ir jaunimo centru (LVJC) prasidėjo praėjusį rudenį. Tada internete radau skelbimą apie fotografijos kursus ir renkamą grupę, kuria ir susidomėjau. Pasirodo, šiame centre vyksta labai daug įvairių ir įdomių būrelių. Mano nuostabai, buvo labai daug norinčių lankyti įvairiausius užsiėmimus – ir vaikų, ir jaunuolių. Kiekviename būrelyje yra sava aplinka ir tvarka. Bet ne visada užsiėmimai apsiriboja LVJC teritorija. Taip pat organizuojamos išvykos į įvairias vietas, kurios priklauso nuo užsiėmimų pobūdžio ir paties būrelio vadovo. Įsimena ir atmosfera, vyraujanti tik įėjus į centrą. Aplink zuja daugybė vaikų, kiekvienas koridorius papuoštas.

2017-05-16Straipsnių laboratorija

Liepa Rimkutė/ Viena iš Jaunųjų žurnalistų klubo, kuriam vadovauja žurnalistė Erika Straigytė, veiklų yra straipsnių rašymas. Tada kabinetas tampa lyg maža redakcija, čia verda kūrybinis darbas. Straipsnius rašė tie, kurie norėjo. O buvo ir tokių, kurie nenorėjo, tada jie tapo informacijos šaltiniais ir dalijosi savo nuomonėmis įvairiomis temomis. Straipsnių temų būta visokių: nuo Lietuvos sąjūdžio stotelės aprašymo iki šunų parodos. Kūrybinio darbo laikas pasirenkamas laisvai: vieni mikliai sukurdavo per vieną užsiemimą, o kiti kankindavosi du mėnesius. Mūsų straipsniai atsidūrė Lietuvos žurnalistų sąjungos puslapyje ir juos dar ilgai matys visi žmonės.

2017-04-04Dauguma renkasi ilgesnes vasaros atostogas

Liepa Rimkutė/ Šiomis dienomis Lietuvoje verda rimta diskusija: ar moksleivių mokslo metus pailginti, ar vis dėlto palikti juos tokius, kokie buvo iki šiol. Tai vienodai svarbu ir mokytojams, ir mokinių tėvams. Daugelis moksleivių yra nepatenkinti šiuo siūlymu. O ką mano kiti? Jaunųjų žurnalistų klubo vadovė Erika Straigytė tvirtos nuomonės neturi. Jai tai neaktualu, nes neaugina mokyklinio amžiaus vaikų. Tačiau apie tai galvodama ir girdėdama įvairias diskusijas, ji sako vienodai suprantanti ir tėvus, kurie džiaugiasi, kad nereiks sukti galvos, kur padėti vaikus per vasarą, ir mokytojus.

2017-03-07Apie šunų parodą ir Princą

Liepa Slavinskaitė/ Šunų paroda – tai renginys, kurio metu teisėjai vertina jame dalyvaujančius grynaveislius šunis pagal tai, kaip jie išsivystę bei kaip atitinka savo veislės standartą. Jaunųjų žurnalistų klubo narė Liepa lankėsi šunų parodoje, kuri vyko pirmą kovo šeštadienį ,,Litexpo’’ parodų centre. Joje dalyvavo apie 1500 šunų, visi jie buvo labai mieli. Jie lojo, fotografavosi su parodos lankytojais, na, ir dalyvavo protingiausių ir gražiausių šunų reitinguose. Šį kartą tarp trijų gražiausių šunų nominacijoje ,,Lietuvos nugalėtojas 2017’’ buvo net du Lietuvos kinologų augintiniai.

2017-02-17Atranka į Eurovizijos konkursą ir septyniolikmetės žvilgsnis iš arti

Danielė Kieraitė/ Viena iš pagrindinių šių dienų aktualijų – kasmetinis Eurovizijos konkursas. Jo dėka Europos šalys gali bent trumpam pamiršti pasaulyje vykstančius neramumus bei susivienyti ir mėgautis muzika. Nors laimėti nori visi, bet tai padaryti pavyksta tik geriausiai įvertintiems. Kiekvienais metais Euroviziją laimi vis kitoniškesnis, originalesnis ir maištingesnis atlikėjas. Tai rodo, kad Europa ištroškusi naujovių ar net akibrokštų. Atlikėjams kasmet darosi vis sunkiau įtikti žiūrovams, todėl norint laimėti, reikia sukurti kvapą gniaužiantį ir neišdildomą įspūdį paliekantį pasirodymą.

2017-02-08Spalvos – nuo Vilniaus iki Japonijos

Liepa Slavinskaitė/ Vilniuje, vienoje iš judrių miesto gatvių, stovi pastatas su žaliu užrašu – „Lietuvos vaikų ir jaunimo centras". Tarp daugybės čia veikiančių būrelių yra ir Jaunųjų žurnalistų klubas. Kartu su šio klubo nare ir savo bendravarde Liepa Rimkute lankiausi vienoje iš Lietuvos vaikų ir jaunimo centre įsikūrusių dailės studijų. Ten vaikai tapo, piešia, lipdo iš molio. Daugelis jų kalbėjo rusiškai, viena iš mūsų nieko nesuprato. Labai keista, kad vaikai nebuvo užsirišę prijuosčių, juk galima išsipurvinti rūbus. Klausėme jų, kodėl pasirinko šį būrelį. Viena mergaitė pasakė, jog jame „galima išsilieti iš savo talento". Ši veikla vyksta antradieniais ir ketvirtadieniais.

2016-11-15Moteris taukuose, žmogus iš plastilino ir problemų matuoklis

Emilija Diržiūtė/ Jaunųjų žurnalistų klubas pirmąją savo išvyką surengė į Nacionalinę dailės galeriją. Atėjus mus šiltai pasitiko gidas Povilas. Jis ir vedė visą mūsų ekskursiją, kurią pradėjome pirmajame aukšte. Ekskursijai net neprasidėjus akis patraukė įdomus meno kūrinys. Stabtelėję prie jo sužinojome, jog tai garsaus ir pripažinto visame pasaulyje menininko Žilvino Kempino kūrinys. Jam padaryti buvo panaudotas metalinis pagrindas, prie kurio pritvirtinta daugybė laikrodžio minutinių rodyklių. Įdomu tai, kad įdėmiai įsižiūrėjus galima pastebėti, kaip bėgant laikui keičiasi rodyklių padėtis.

2016-10-26Nesisekė menai – pasirinko sportą

Liepa Rimkutė/ Vilniuje yra daug vietų, kur moksleiviai gali praleisti laiką įvairiuose būreliuose. Viena iš jų – Lietuvos vaikų ir jaunimo centras. Būreliai veikia ir mokyklose. Apie veiklą po pamokų ir apie tai, kas lemia būrelių pasirinkimą, kalbuosi su Vilniaus Karoliniškių vidurinės mokyklos 10 klasės moksleive Rugile. Laisvalaikiu Rugilė skaito knygas, žiūri filmus bei klausosi muzikos. Ji sako, kad yra lankiusi tris būrelius – dailės, plaukimo ir tinklinio. Iš visų labiausiai patiko tinklinis, nes jis suartina žmones ir tai yra puikus būdas atsipalaiduoti. Tinklinio treniruotes mergina lanko šešerius metus.

2016-10-18Būsimieji dailininkai renkasi LVJC dailės studiją

Liepa Rimkutė/ Lietuvos vaikų ir jaunimo centre visada daug moksleivių. Čia apstu įvairių būrelių. Viename iš jų lankiausi šio antradienio popietę. Tai dailės studija, kurioje vaikai atsipalaiduoja piešdami įvairius kūrinius. Šioje studijoje yra didelis stalas, prie kurio susėdę būrys vaikų. Taip pat čia daug įvairiausių piešimo priemonių ir moksleivių piešinių. Jie išdėlioti ant palangių ir pakabinti ant sienų. Kadangi vaikai labai įsijautę kuria, dažniausiai jų veidai išteplioti dažais. Su studijos vadove Irma Balakauskaite ir jos mokiniais kalbėjausi apie šią dailės studiją ir ją lankančių moksleivių lūkesčius.

2016-10-04Stotelė

Emilija Diržiūtė, Liepa Slavinskaitė/ Gražią antradienio popietę nusprendėme užsukti į vieną judriausių stotelių Vilniuje. Ten pamatytas vaizdas mus gana nustebino. Dauguma žmonių buvo paniurę bei įnikę į mobiliuosius telefonus. Retas praeivis šnekėjosi ar bendravo su draugu. Bet buvo ir džiuginančių dalykų. Pamatėme, jog nemažai miestiečių viešąjį transportą keičia dviračiais ar riedlentėmis. Vadinasi, A. Zuoko iniciatyva pastatyti oranžiniai dviračiai stovi ne veltui. Vienas iš punktų yra ir čia. Šio tyrimo metu supratome, jog Vilnius nėra jau toks mažas ar nejudrus.
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media