2024 m. birželio 15 d., Šeštadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

SPRENDIMAI

*print*

Dėl R. Skatikaitės skundo

2011-12-05
 

Į LŽS Etikos komisiją 2011-09-14 kreipėsi Rūta Skatikaitė, prašydama „apsvarstyti ir nuspręsti, ar Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius, 2008 metais LŽS vardu su bendrove "Komunikacijos mokykla" ir partneriais Pietų Kaukazo valstybėse įgyvendinęs vystomojo bendradarbiavimo projektą "Žiniasklaidos vaidmuo rinkimų kampanijos metu: Armėnijos, Azerbaidžano ir Gruzijos žurnalistų mokymai", nepažeidė Žurnalistų etikos kodekso 27 straipsnio („Žurnalistas neturi teisės priimti dovanų, mokamų kelionių, apmokamų atostogų ir kitokio įsiteikimo, kuris gali pakenkti jo nepriklausomumui. Žurnalistas kiekvienu atveju privalo pranešti visuomenei apie gautą bet kokią paramą, išskyrus viešosios informacijos rengėjo, su kuriuo žurnalistą sieja darbo ar kūrybiniai santykiai, mokamą atlyginimą ar suteiktą paramą", LŽLEK 27 str.)?

 

R. Skatikaitė kreipimesi nurodo, kad

Dainius Radzevičius, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas, 2008 metais LŽS vardu su bendrove "Komunikacijos mokykla" ir partneriais Pietų Kaukazo valstybėse įgyvendino vystomojo bendradarbiavimo projektą "Žiniasklaidos vaidmuo rinkimų kampanijos metu: Armėnijos, Azerbaidžano ir Gruzijos žurnalistų mokymai".

 

Apie tai R. Skatikaitė rašo 2011 rugsėjo 6 d. „Lietuvos žinių" 205 numeryje išspausdintoje publikacijoje „Žurnalistikos orakulas: menas pasipinigauti.". Autorė nurodo, kad projekto "Žiniasklaidos vaidmuo rinkimų kampanijos metu: Armėnijos, Azerbaidžano ir Gruzijos žurnalistų mokymai" partneriai buvo UAB "Komunikacijos mokykla" ir LŽS, tačiau nei vienas LŽS narys, išskyrus LŽS pirmininką D.Radzevičių, projekte nedalyvavo. LŽS, kaip projekto partneris, negavo jokių pajamų iš jo, nors projekto sąmata 129 tūkst. Lt.

 

Rinkdama medžiagą publikacijai R. Skatikaitė 2011-08-29 kreipėsi į D. Radzevičių, užduodama greta kitų ir tokį klausimą: Kas konkrečiai skaitė paskaitas Pietų Kaukazo valstybėse bei dalyvavo ten vykusiuose renginiuose? Kokia suma sumokėta už šią veiklą, ar ji skirta LŽS reikmėms, ar projekto dalyviams asmeniškai?

 

Į šį klausimą D. Radzevičius atsakė: LŽS yra tikroji Tarptautinės žurnalistų federacijos ir Europos žurnalistų federacijos narė. Todėl LŽS ir jos atstovai dalyvauja daugybėje įvairių projektų. 2008 metais sėkmingai vystytas projektas Kaukaze ir šiuo metu yra naudingas partnerystei. <...> Projektą administravo UAB „Komunikacijos mokykla". LŽS buvo partneris. Kiek žinau, visi pinigai buvo skirti projekto vykdymui. Paskaitas skaitė keletas ekspertų. <...>

 

2011-08-31 R. Skatikaitė paprašė patikslinti atsakymą:
Kas konkrečiai skaitė paskaitas Pietų Kaukazo valstybėse bei dalyvavo ten vykusiuose renginiuose? Kokia suma sumokėta už šią veiklą, ar ji skirta LŽS reikmėms, ar projekto dalyviams asmeniškai?" Labai prašyčiau atsakyti į šį klausimą, nes kol kas susidaro įspūdis, kad tik D.Radzevičius dalyvavo šio projekto realizavime. Taip pat neatsakėte į klausimą, kokia suma sumokėta už šį projektą.

Į prašymą patikslinti informaciją D. Radzevičius atsakė:
<...> Projektą vykdė ir administravo UAB „Komunikacijos mokykla". Kiek žinau, lėšos buvo skirtos seminarų organizavimui (pvz., dalyvių kvietimas, jų kelionės išlaidos, seminarų salės, dalyvių maitinimas ir kt.), LŽS buvo partneris intelektine prasme ir ryšiais - įsipareigojome kontaktuoti su kolegomis ten. Į kiekvieną šalį vyko po kelis lektorius, nes projektas labai nedidelis ir turėjo mažai lėšų. Kiek ir kam buvo sumokėta už darbą nežinau. Detaliai ir negalėčiau atskleisti - su manimi sudarytos sutarties sąlygos yra konfidencialios. Projektą administravo ne LŽS, todėl jai jokie pinigai ir nebuvo mokami. Daugiau neturiu ką pridėti, nes nesuprantu Jūsų klausimo ir intencijų.

 

Lietuvos žurnalistų sąjungos veiklos ataskaitoje už 2007-2010 metus, paskelbtoje interneto svetainėje lzs.lt, skyriuje „LŽS tarptautinė veikla" rašoma: „2008 metais Lietuvos žurnalistų sąjunga ir bendrovė „Komunikacijos mokykla" kartu su partneriais Pietų Kaukazo valstybėse įgyvendino vystomojo bendradarbiavimo projektą „Žiniasklaidos vaidmuo rinkimų kampanijos metu: Armėnijos, Azerbaidžano ir Gruzijos žurnalistų mokymai". Visose trijose valstybėse pernai vyko parlamento ir prezidento rinkimai, todėl pasitelkus Lietuvos ir kitų Europos Sąjungos valstybių patirtį, buvo siekiama ištirti ir aiškiau apibrėžti Gruzijos, Armėnijos ir Azerbaidžano žiniasklaidos vaidmenį rinkimų kampanijų ir pačių rinkimų metu. Projektu siekiama prisidėti ugdant Pietų Kaukazo šalyse laisvą ir profesionalią žiniasklaidą, gebančią atlikti demokratijos garanto vaidmenį. Taip pat norima skleisti Lietuvos gerąją patirtį žurnalistikos etikos, informacijos teisės ir žmogaus teisių užtikrinimo srityse. Projekto metu buvo surengti penki seminarai Tbilisyje, Baku ir Jerevane, iš viso buvo apmokyta 90 žurnalistų iš nacionalinės, regioninės ir rajoninės žiniasklaidos - po 30 žurnalistų iš kiekvienos šalies. Projekto vykdymą pagal vystomojo bendradarbiavimo politiką finansavo Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM). Šaltinis: http://www.lzs.lt/lt/lzs_suvaziavimas/lzs_pirmininko_veiklos_ataskaita.html

 

LŽS Etikos komisija kreipėsi į D. Radzevičių dėl sutarties, kuri buvo (galėjo/turėjo būti) sudaryta tarp LŽS ir UAB „Komunikacijos mokykla". LŽS vyr. buhalterė Lina Mykolaitienė paaiškino, kad finansinių įsipareigojimų tarp UAB „Komunikacijos mokykla" ir Lietuvos žurnalistų sąjungos nebuvo, todėl ir rašytinė sutartis nebuvo sudaryta. Pirmininkas atstovavo LŽS kaip projekto partnerio vadovas.

 

LR Užsienio reikalų ministerijos interneto svetainėje pateiktoje informacijoje nurodoma, kad vystomojo bendradarbiavimo projektą „Žiniasklaidos vaidmuo rinkimų kampanijos metu: Armėnijos, Azerbaidžano ir Gruzijos žurnalistų mokymai" vykdė UAB „Komunikacijos mokykla" (direktorė ir projekto vadovė Jurga Tapinienė).

 

IŠVADOS

 

Visuomenės informavimo įstatymas apibrėžia, kad žurnalistas yra ne tik tas, kuris renka, rengia ir teikia medžiagą viešosios informacijos rengėjui pagal sutartį su juo, bet ir tas asmuo, kuris yra žurnalistų profesinės organizacijos narys. Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso normos vienodai taikytinos visiems žurnalistams, nepaisant to, ar jie dirba tiesioginį žurnalistinį-kūrybinį darbą ir susiję su redakcijomis ar dirba administracinį, vadovaujantį darbą LŽS struktūroje.

 

LŽS Įstatuose (9.2 str.) nurodyta, kad LŽS pirmininkas yra etatinis darbuotojas. Pirmininkas papildomai gali užsiimti tik kūrybine ir pedagogine veikla. LŽS yra pagrindinė pirmininko darbovietė (9.3 str.).

 

Skundo tyrimo metu nustatyta, kad LŽS ir UAB „Komunikacijos mokykla" buvo žodžiu sutarusios dėl partnerystės vykdant vystomojo bendradarbiavimo projektą „Žiniasklaidos vaidmuo rinkimų kampanijos metu: Armėnijos, Azerbaidžano ir Gruzijos žurnalistų mokymai".

 

LŽS indėlis į šį projektą buvo pagalba „Komunikacijos mokyklai" užmegzti ir palaikyti ryšius su Užkaukazės žurnalistais. LŽS partnerystė atitiko projekto tikslą - prisidėti ugdant Pietų Kaukazo šalyse laisvą ir profesionalią žiniasklaidą, gebančią atlikti demokratijos garanto vaidmenį, skleidžiant Lietuvos gerąją patirtį žurnalistikos etikos, informacijos teisės ir žmogaus teisių užtikrinimo srityse. Šis dalyvavimas gali būti naudingas tolesnei LŽS partnerystei su minėtų šalių žurnalistų organizacijomis.

 

D. Radzevičiaus asmeninis dalyvavimas „Komunikacijos mokyklos" administruotame projekte, kurio metu jis skaitė paskaitas, vedė seminarus-mokymus, neprieštarauja LŽS Įstatų 9.2 ir 9.3 str. (LŽS pirmininkas papildomai gali užsiimti kūrybine ir pedagogine veikla).

 

Projekto administratoriaus D. Radzevičiui sumokėtas atlygis už seminarus ir mokymus negali būti vertinamas kaip dovana, mokama kelionė, apmokamos atostogos ir kitokio įsiteikimo atvejai, apie kuriuos kalbama LŽLEK 27 straipsnyje. Atlygis už atliktą kūrybinį pedagoginį nėra parama.

 

KOMISIJA NUSPRENDŽIA:

 

1. D. Radzevičius nepažeidė Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos kodekso 27 straipsnio.
2. Siūlyti LŽS Valdybai įpareigoti LŽS administraciją ir Pirmininką partnerystės, bendradarbiavimo ir kitas sutartis sudaryti raštu, kad būtų aiškus jų turinys ir išvengta interpretacijų.


Viktoras Trofimišinas
LŽS Etikos komisijos pirmininkas

Paskutinį kartą atnaujinta: 2011-12-05 15:41
 
Share |
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media