2024 m. liepos 14 d., Sekmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

KRONIKA

*print*

Archyvas :: Viktoras Trofimišinas - Visuomenės informavimo etikos komisijos pirmininko pavaduotojas

2021-01-19
 
Viktoras Trofimišinas

Viktoras Trofimišinas

2015 m. vasario 24 dieną Žurnalistų namuose įvyko pirmasis naujos Visuomenės informavimo etikos komisijos posėdis.

Visuomenės informavimo etikos komisijos pirmininke išrinkta Vaiva Žukienė.

Komisijos pirmininko pavaduotoju tapo Viktoras Trofimišinas, į šią komisiją deleguotas LŽS.

2014 metų lapkričio 25 d. Seimas priėmė Visuomenės informavimo įstatymo pataisas (projektas Nr. XIIP-1243(5), kurios įteisina naujai kuriamą Visuomenės informavimo etikos asociaciją - tikrą žurnalistų ir leidėjų savitvarkos organizaciją.

Naujos Visuomenės informavimo įstatymo pataisos įsigaliojo jau nuo šių metų sausio 1 dienos. Todėl dabar veikianti Žurnalistų ir leidėjų organizacija turės būti pertvarkyta į naują komisiją, kurią įpareigotos steigti Lietuvos žurnalistų sąjunga, Lietuvos žurnalistų draugija, Interneto žiniasklaidos asociacija, Lietuvos radijo ir televizijos asociacija, Regioninių televizijų asociacija, Lietuvos kabelinės televizijos asociacija, Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacija. Labai svarbu, kad įstatymas užtikrino bent minimalų tokios organizacijos veiklos finansavimo modelį - veikla bus finansuojama iš metinių įmokų už transliavimo ir (ar) retransliavimo licencijas bei kitų teisėtais būdais asociacijos gautų pajamų.

Naujo etikos komisija rūpinsis viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų profesinės etikos ugdymu, nagrinės skundus dėl profesinės etikos pažeidimų, kuriuos galimai padarė viešosios informacijos rengėjai ar skleidėjai informuodami visuomenę. Labai svarbi įtvirtinta nuostata, kad ši komisija nagrinės viešosios informacijos rengėjų ir skleidėjų tarpusavio ginčus. Šiandien konkurencinė aplinka tokia, kad be tikros savireguliacijos dažnai belieka tik ilgi teismo procesai ir neefektyvūs sprendimai.

Šiandien žiniasklaidos besaikio bulvarėjimo ir komercialėjimo, taip pat informacinio karo fone tampa visuomenės raštingumas žiniasklaidos srityje. Todėl komisija bendradarbiaudama su valstybės įstaigomis ir institucijomis užtikrins visuomenės informavimo priemonių naudojimosi visuomenėje raštingumo plėtrą, informacijos kritinio vertinimo bei analizės principų sklaidą. Tai turėtų būti matoma ir viešoje erdvėje, nes asociacija organizuos renginius visuomenės informavimo srities profesinės etikos klausimais, dalyvaus įgyvendinant valstybės institucijų strateginio planavimo programas, veiklos planus.

Todėl norisi pasveikinti visus kolegas, kad šis Seimo sprendimas greitai ir sėkmingai įgyvendino ir lapkričio 22 dieną vykusio Lietuvos žurnalistų sąjungos suvažiavimo rezoliuciją DĖL VISUOMENĖS INFORMAVIMO PRIEMONIŲ SAVITVARKOS STIPRINIMO. Kolegos, LŽS Etikos komisijos pirmininko Viktoro Trofimišino parengtą rezoliucija. Joje buvo teigiama, kad valstybės, pripažįstančios laisvą ir nepriklausomą visuomenės informavimo veiklą kaip demokratijos garantą ir pilietinės visuomenės vertybę, pareiga - stiprinti žurnalistų ir medijų dalyvių apsaugą nuo bet kokio kišimosi į jų veiklą. Priimami įstatymai turi garantuoti žurnalistinės veiklos nepriklausomumą - šaltinio, žurnalistinio darbo priemonių ir medžiagos apsaugą, laisvą priėjimą prie informacijos, apsaugą nuo piktnaudžiavimo kaltinant šmeižtu ir pan.

Todėl Lietuvos žurnalistų sąjungos Suvažiavimas palaikė profesinės žurnalistų bendruomenės iniciatyvą stiprinti visuomenės informavimo priemonių savitvarką įteisinant Visuomenės informavimo etikos komisiją ir sudarant sąlygas naujų šiuolaikiškų profesinės etikos standartų kūrimui bei įtvirtinimui. O dabar belieka svarbiausias darbas - tinkamai įgyvendinti prisiimtus labai rimtus ir atsakingus įsipareigojimus. Tai galės padaryti tik konkretūs žmonės, kuriuos į naują etikos komisiją delegavo atsakingos organizacijos, tarp jų ir LŽS.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2021-01-19 10:56
 
 
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media