2023 m. vasario 1 d., Treciadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Komentarai

*print*

Archyvas :: Sename albume – akimirkos iš Kauno žurnalistų šiokiadienių

2010-04-02
 

Iveta Skliutaitė

 

Po  „Laikinojoje sostinėje“ išspausdinto straipsnio apie šviesaus atminimo diplomatą Kazį Lozoraitį ir šalia publikacijos pateiktų senų nuotraukų iš ambasadoriaus archyvo redakcija sulaukė ne vieno kauniečio skambučio. Ypač dėmesį patraukė fotografija, kurioje užfiksuota scena iš 1939 metais vykusios medžioklės. Joje kartu su prezidentu A.Smetona įamžinta daugybė tuometinės valdžios vyrų.

 

Tarp jų buvo galima išvysti ir nepriklausomos Lietuvos savanorį, karo atašė Prancūzijoje ir Belgijoje, divizijos generolą Zenoną Gerulaitį, kuris prasidėjus Antrajam pasauliniam karui buvo suimtas, ir ištremtas į Rusijos gilumą ir mirė lageryje nuo išsekimo.

 

Aukšto karininko vardu pavadintame name Gailutės gatvėje Panemunėje  gyvenanti Z.Gerulaičio dukterėčia Margarita Gerulaitytė-Mulevičienė tvirtino, jog išlikusios šeimos nuotraukos mena ne tik generolo, bet ir dviejų jo brolių Marijono bei Jono ir sesers Janinos gyvenimo akimirkas.

 

„Didžiausias išlikęs turtas – mano tetos žurnalistės Janinos Gerulaitytės senų fotografijų albumas, menantis tarpukario žiniasklaidos atstovų darbo ir laisvalaikio akimirkas“, – sklaidydama daugiau nei pusšimčio metų giminaitės albumą pasakojo kaunietė.

 

J.Gerulaitytė iki sovietų okupacijos dirbo „Eltos“ agentūroje. 1920 metais įkurta agentūra tuomet turėjo tiesioginį ryšį su žymiausiomis užsienio agentūromis. Net penki teletaipai „stuksendavo“ tuometinių žinių agentūrų „Reuters“, DNB, „Stefani“, „Havas“ ir TASS žinias.

 

Nuotraukose galima matyti, kokiomis sąlygomis dirbo agentūros darbuotojai, kaip jie linksmindavosi Kauno spaudos pokyliuose, keliaudavo į komandiruotes. Keliose fotografijose užfiksuoti laikinosios sostinės žurnalistams restoranuose surengti iškilmingi spaudos pusryčiai. Iš jau Anapilin iškeliavusio tėvo pasakojimų apie jo sesers darbą ir gyvenimą Kaune žinanti M.Gerulaitytė-Mulevičienė pasakojo, jog jos teta buvo darbui atsidavusi žurnalistė.

 

Tai įrodo kartu šalia nuotraukų besipuikuojantis prezidento A.Smetonos už nuopelnus Lietuvai J.Gerulaitytei skirtas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino garbės ženklas. Sovietams okupavus Lietuvą, žurnalistė pasitraukė į Vokietiją, kurioje jos laukė tragiška lemtis. J.Gerulaitytė žuvo 1945 vasarį per Drezdeno bombardavimą.

Paskutinį kartą atnaujinta: 2010-04-07 14:59
 
 
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media