2024 m. rugsejo 8 d., Sekmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

new

*print*

Saluton, amiko! Bonan tagon, kolego!  

          

     Sveikas, bičiuli! Labą dieną, kolega! Taip vienas kitą 2011 m. atšilusią gegužės 14 dieną sveikino į 4-ąjį esperantininkų-žurnalistų seminarą – stovyklą suvažiavę net 34 (visai jaunučiai ir gerokai pagyvenę) jo dalyviai. Visus juos sukvietė LŽS Esperantininkų žurnalistų klubas, Lietuvos esperantininkų žurnalistų asociacija (LEŽA). Renginys vyko Paupio kaimo turizmo sodyboje, prie Merkio upės. Geografinė vieta - Šalčininkų rajonas, Jašiūnų seniūnija, Paupio kaimas. Atidarymo ceremoniją vedė LŽS vicepirmininkas Audrys Antanaitis. Seniausio pasaulyje esperantiško jaunimo klubo “Juneco” (š.m. liepos 11 d. šiam klubui sukaks 50 metų) atstovė Jolita Ružauskienė pakėlė žalią esperantininkų vėliavą. Susirinkusieji suskandavo “Per Esperanto por amikeco kaj kunlaboro” (per esperanto už draugystę ir bendradarbiavimą) ir taip seminaras-stovykla prasidėjo.  Visų seminarų programoje  – dalykinis darbas, esperanto kalbos praktikavimas, na ir pramogos, bendravimas. Taip buvo ir dabar.           

      Apie nuveiktus darbus ir dar gražesnius planus buvo kalbama metiniame esperantininkų žurnalistų susirinkime. Po sočių pietų – vyriausioji šeimininkė Regina Dovidavičiūtė, praktikavome esperanto kalbą. Pradedančiuosius esperantininkus esperantiškai kalbino Jašiūnų vidurinės mokyklos mokytoja Stanislava Sobanska. Pokalbį (žinoma, esperantiškai) „Lietuvos ir esperanto garsinimo pasaulyje aktualybės“ tema moderavo Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos dėstytojas Algimantas Piliponis. Tradicinę esperanto viktoriną vedė „Litova Stelo“ žurnalo redaktorius Vytautas Šilas, kartu su A. Antanaičiu. Siūlome ir jums, šio rašinio skaitytojams atsakyti į kelis viktorinos klausimus. Kiek metų lietuvių kalbai neatsakys net lituanistikos istorikai, o kiek metų esperanto kalbai? 1923 m. laidas esperanto kalba transliavo Kaunas, Maskva, Monrealis, Londonas ir Rio de Žaneiras. Kuri iš šių stočių pirmoji pradėjo esperantiškas laidas?           

      Po tradicinės pirties (žurnalistai nusipelnė pirties, kaip gi be jos) erdvioje svetainėje ir prie laužo skambėjo esperantiškos ir lietuviškos dainos. Gražiai natą traukė ir gitara akompanavo Vida Čojienė, Vilniuje gyvenančio Pietų Korėjos televizijos žurnalisto Taesoko Čojaus žmona. Tarp jai pritariančių buvo ir Lietuvos Radijo muzikinių laidų vedėja Birutė Paškevičienė. Kelių seminaro dalyvių darbai buvo įvertinti LŽS esperantininkų klubo Padėkos raštais. Jie teko ir Vytautui Šilui už sėkmingą penkių metų redaktoriavimą žurnalui „Litova Stelo“ bei dizainerei Elvyrai Svidenei - už nuolatinį rūpinimąsi šio žurnalo viršeliu. Seminaro neformalumas labai tiko jame su  žmona Jūrate dalyvavusiam LŽS pirmininkui Dainiui Radzevičiui. Na, reikėtų dar pridėti, kad įvyko susitikimas su Jašiūnų bendruomenės atstovais, valdininkais ūkininkais. Stovyklaujančiųjų veidus ir veikas fiksavo du profesionalūs fotografai – Stasys Paškevičius (žurnalo“Litova Stelo“ bendradarbis) ir Virginija Valuckienė (Lietuvos Mokslų Akademijos fotografė).           

      Lietuvoje esperantininkų žurnalistų (profesionalų ir mėgėjų – nuolat rašančių į esperantišką spaudą) rasime Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose ir, daugiausia, Vilniuje. Visiems jiems tarptautinė esperanto kalba yra ne tik bendravimo su savo užsienio kolegomis įrankis, bet ir langas į kitų šalių gyvenimą. Seminaras baigėsi vėliavos nuleidimu ir skanduote  „džis revido“ (iki pasimatymo) – esperantininkų renginiuose (Baltijos esperantininkų stovykloje Latvijoje, Pasaulio esperantininkų kongrese Olandijoje-Kopenhaga), kitų metų jubiliejinėje, 5-jame Esperantininkų žurnalistų seminare – stovykloje kažkur kitur Lietuvoje.           

      Patarimas tiems žurnalistams, kas dar nemoka, tačiau norėtų nors kiek pramokti esperanto kalbos – „užmeskite akį“ į daugiakalbę interneto svetainę http://lt.lernu.net . Mielai su jumis pastovyklausime esperantiškoje aplinkoje. 

                                                                                  LŽS Esperantininkų klubo informacija 

Atsakymai į viktorinos klausimus:Esperanto kalbos amžius skaičiuojamas nuo tada, kai 1887 m. liepos 26-ąją išėjo jos vadovėlis. Taigi, 2011 m. liepos 26-ąją esperanto kalbai sukanka 124 metai. Pirmasis eteryje prakalbo Londonas. Tai įvyko 1922 metais.

2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media