2024 m. liepos 14 d., Sekmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Kultūros renginiai

*print*

Archyvas :: Pradedamas skatinti vaikiškos literatūros kūrimas

2013-08-14
 
Labdaros ir paramos fondas „Švieskime veikus“ logotipas

Labdaros ir paramos fondas „Švieskime veikus“ logotipas

 

Jolanta Zigmantienė

Labdaros ir paramos fondo "Švieskime vaikus", direktorė

 

Labdaros ir paramos fondas „Švieskime veikus" skelbia kasmetinį konkursą vaikiškos literatūros kūrėjams, kurio prizinį fondą sudaro net 21 tūkst. Lt.

Neseniai veiklą pradėjęs labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus", kurio steigėjai yra Andrius Mamontovas ir Ramūnas Karbauskis, įgyvendina kompleksinį vaikų švietimo projektą. Fondas, siekdamas įgyvendinti savo misiją - aprūpinti Lietuvos bibliotekas, mokyklas, darželius geriausiomis lietuvių autorių knygomis vaikams, bendradarbiaudamas su Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriumi ir Lietuvos rašytojų sąjunga, skelbia kasmetinį „Vaikų literatūros konkursą" rašytojams ir dailininkams.

Paklaustas, kodėl taip svarbu skatinti skaityti vaikus, Andrius Mamontovas tvirtina: „Jeigu norite, kad jūsų vaikai užaugę gyventų gerai, laimingai ir turtingai, išmokykite juos skaityti knygas". Kitas fondo steigėjas Ramūnas Karbauskis, remiantis daugybe projektų skirtų vaikų edukacijai, teigia: „Gera knyga yra raktas į vaiko sielą, būtinos naujos, įdomios knygos vaikams, žadinančios norą pažinti pasaulį, vertybes, kuriomis jie galėtų vadovautis visą likusį gyvenimą. Lietuva turi puikius rašytojus, dailininkus, tad ši premija - mažas kūrėjų paskatinimas vaikų talentui ugdyti."

Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkas Antanas A. Jonynas teigia: „ Vaikystė ir knyga daugelio žmonijos kartų sąmonėje yra įsitvirtinusios kaip neatsiejamos sąvokos. Visi mes augome su savo mėgstamų knygų herojais, jų padedami mokėmės pažinti pasaulį ir sąmoningai bei prasmingai būti jame. Pirmosios vaikystės knygos ir po daugelio metų išlieka įsirėžusios atminty greta kitų svarbiausių gyvenimo patirčių. Kiekvienas galime išvardinti dešimtis mylimų vaikystės herojų, tebelydinčių mus ir šiandieną. Būtų džiugu, jei tokie herojai atklystų ne tik iš klasikos lobyno, bet ir rastųsi greta, iš mūsų kasdienybės Turbūt reiktų sutikti, kad tokių - patrauklių ir išmintingų, žaismingų ir išmoningų, pamokančių ir nuskaidrinančių - kūrinių šiandien dažnai pasigendame, todėl skelbiamas vaikų literatūros konkursas itin svarbus, aktualus ir savalaikis. Labai norisi tikėti, kad jis sužadins mūsų rašto darbininkų - ir pradedančiųjų, ir įžymių meistrų - kūrybines ir pilietines ambicijas, paskatins imtis paties svarbiausio - pokalbio su mažuoju Žmogumi. Galų gale ir pačių rašytojų amato, ir visos lietuvių literatūros ateitis priklausys nuo to, ar įstengsim patraukti ir sudominti knyga mažąjį mūsų pilietį. Nauja knyga, gražia ir protinga. "

Anot konkurso iniciatorių, vaikiškai lietuvių autorių literatūrai tenka antraplanis vaidmuo Lietuvos knygų įvairovėje. Nemažai knygelių vaikams atkeliauja išverstos iš užsienio kalbų, kurios, deja, būna abejotinos meninės vertės. „Lietuvių vaikų literatūros raidos procesas pastaruoju metu tapo vangus, negalime džiaugtis naujų talentingų kūrinių gausa. Tačiau nėra pagrindo manyti, jog noras rašyti vaikams Lietuvoje visiškai išblėsęs. Jauni, į šią sritį norintys įžengti kūrėjai, skundžiasi dėl per didelio leidyklų atsargumo, abejingumo. Vaikų literatūros baruose jau pasirodžiusieji ir netgi įsitvirtinusieji apgailestauja dėl menko jų darbo vertinimo - tiek moralinio, tiek materialinio. Skelbiamas konkursas - labai ryžtingas atsakas į minėtuosius apgailestavimus", - teigia Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus pirmininkas Kęstutis Urba.

Norėdami paskatinti vaikiškos literatūros kūrėjus, labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus" inicijuoja šį konkursą, kviečiant jame dalyvauti tiek žinomus, tiek debiutuojančiuosius rašytojus, bei iliustracijas kuriančius dailininkus. Autoriai kviečiami pateikti savo kūrinių rankraščius iki š. m. lapkričio 1d. Nugalėtojai bus paskelbti 2014 m. kovo 11 dieną, premijos bus įteikiamos „Jaunųjų knygos bičiulių" festivalyje Naisiuose. Konkurso apdovanojimų fondą sudaro net 21 tūkst. Lt. Pirmosios premijos laimėtojui bus įteikta 10 tūkst. Lt, antros - 5 tūkst. Lt, trečios - 3 tūkst. Lt dydžio premija. Geriausiam pirmosios vaikiškos knygos autoriui (debiutantui) - 3 tūkst. Lt premija. Pirmąją premiją pelnęs kūrinys bus leidžiamas dideliu tiražu (preliminariai - 10 tūkst. kopijų), fondo įsteigtoje vaikų knygų bibliotekėlėje ir bus dovanojamas viešosioms bibliotekoms ir jų filialams, mokyklų, darželių, vaikų ligoninių, bendruomenių bibliotekoms. Kitų konkursui pateiktų kūrinių leidybos klausimą komisija ir organizatoriai svarstys atskirai.

 

P.S.

Vaikų literatūros konkurso nuostatai

Konkurso tikslai:

1. Duoti postūmį lietuvių vaikų literatūros raidai, paskatinti rašytojų ir dailininkų bendradarbiavimą, paakinti debiutuoti jaunus talentingus kūrėjus.

2. Atnaujinti visų tipų vaikų bibliotekų fondus; remti bibliotekėlių atsiradimą darželiuose, vaikų ligoninėse, bendruomenėse.

3. Aktyvinti ir skatinti jaunesniojo amžiaus vaikų domėjimąsi literatūra, norą skaityti.

 

Konkurso nuostatai:

1.Konkursui kviečiama teikti aukštos literatūrinės ir meninės kokybės kūrinius (rankraščius), skirtus skaitytojams iki 10 metų.

2.Rankraščio teksto apimtis neturi viršyti 5 autorinių lankų (200 tūkst. spaudos ženklų su tarpeliais).

3.Priimami tik nauji, originalūs, jokia forma anksčiau nepublikuoti prozos, poezijos ar dramos kūriniai.

4.Rašytojas gali pateikti kūrinį kartu su dailininku (pridedant iliustracijų pavyzdžius).

5.Tas pats autorius gali teikti neribotą rankraščių skaičių, jeigu jie vienas kito (ar atskirų dalių) nekartoja.

6.Rankraštis -popieriuje atspausdintas ir kompaktinėje plokštelėje įrašytas kūrinys turi būti pateiktas iki kiekvienų metų lapkričio 1 d.  į Labdaros ir paramos fondo „Švieskime vaikus" buveinę:  Konstitucijos pr. 9-124, LT-09308 Vilnius.

7.Darbai pristatomi slapyvardžiu, pridedant voką, kuriame nurodyta tikroji autoriaus pavardė. Rankraščiai negrąžinami.

8.Premija skiriama kūrybiniam kolektyvui (rašytojui ir dailininkui), arba tik rašytojui, jei knyga be iliustracijų.

 

Vertinimas ir apdovanojimai:

1. Konkursui pateiktus kūrinius vertina ir laureatus išrenka konkurso organizatorių sudaryta komisija, į kurią įeina pripažinti vaikų rašytojai, dailininkai, literatūros ir dailės kritikai, taip pat vaikų literatūros leidybos projekto iniciatoriai bei rėmėjai Andrius Mamontovas ir Ramūnas Karbauskis.

2. Konkurso apdovanojimų fondą sudaro 21 tūkst. Lt. Pirmosios premijos laimėtojui įteikiama 10 tūkst. Lt, antros - 5 tūkst. Lt, trečios - 3 tūkst. Lt dydžio premija. Geriausiam pirmosios vaikiškos knygos autoriui (debiutantui)-- 3 tūkst. Lt premija.

3. Nugalėtojai skelbiami kiekvienų metų kovo 11 dieną, premijos įteikiamos Jaunųjų knygos bičiulių festivalyje Naisiuose.

4. Pirmąją premiją pelnęs kūrinys išleidžiamas dideliu tiražu (preliminariai - 10 tūkst. egzempliorių) fondo įsteigtoje vaikų knygų bibliotekėlėje ir dovanojamas viešosioms bibliotekoms ir jų filialams, mokyklų, darželių, vaikų ligoninių, bendruomenių bibliotekoms. Kitų konkursui pateiktų kūrinių leidybos klausimą komisija ir organizatoriai svarsto atskirai.

 

Steigėjai:

Andrius Mamontovas

Ramūnas Karbauskis

Paskutinį kartą atnaujinta: 2013-08-14 19:25
 
 

Komentarai (3)

Jūsų el. paštas

Klaidelė

2013-08-28 17:01

pirmajame sakinyje „Švieskime veikus"...

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

***

2013-08-28 17:00

Klaidelė pirmajame sakinyje „Švieskime veikus"

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Jolanta Zigmantienė

2013-08-16 13:06

Laba diena, Vytautai,
Ačiū Jums, kad platinate informaciją apie mūsų fondą, o žurnalistai, žinoma, gali taip pat rašyti knygelę vaikams.
Gražios Jums dienos.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media