2020 m. rugsejo 18 d., Penktadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Sporto renginiai

*print*

Archyvas :: LŽS valdyba: REKOMENDACIJOS DĖL SPORTO TEMŲ IR LYČIŲ LYGYBĖS

2019-10-08
 
Rafaelis-Nadalis-ir-Blanka-Vlasič

Rafaelis-Nadalis-ir-Blanka-Vlasič

LŽSLietuvos žurnalistų sąjungos valdyba

REKOMENDACIJOS ĖL SPORTO TEMŲ IR LYČIŲ LYGYBĖS

 


Šios rekomendacijos skirtos profesionaliems žurnalistams, viešosios informacijos rengėjams ir skleidėjams. Jų tikslas - padėti sukurti aukštus profesinius etikos standartus informuojant visuomenę vaizdu, garsu ar tekstu apie skirtingų lyčių (moterų ir vyrų) sportinę veiklą. Šiomis rekomendacijomis siekiama kurti gerąją praktiką ir padėti išvengti klaidų. 
Šis dokumentas parengtas vadovaujantis Tarptautinio olimpinio komiteto patvirtintomis „Lyčių vaizdavimo gairėmis" (Gender Portrayal Guidelines).
Lyčių lygybė ir redakcinė politika
Žiniasklaidos priemonių darbuotojų ar žurnalistų skleidžiamas turinys yra rengiamas vadovaujantis redakcijos vertybėmis, profesiniais etikos standartais ir vartotojų poreikiais. Redakcijos ir žurnalistai privalo atidžiai ir jautriai reaguoti į lytį, kuomet pasirenkamas turinio pateikimo būdas ar forma. Todėl rengiant redakcinį turinį būtina atkreipti dėmesį į lyties vaizdavimo toną, stilių, kalbą ir vaizdus. 
Informacijos parinkimas ir dėmesys įvykiams
Redakcijos turėtų siekti lyčių lygybės balansavimo žiniasklaidos temų darbotvarkėje, pasakojant apie sporto šakų įvairovę, o ne vien tik apie elitines sporto šakas. Reikia stengtis užtikrinti ekspertinių šaltinių atranką ir naudojimą žiniasklaidos priemonių kūriniuose, siekiant balanso tarp vyrų ir moterų atstovavimo, kad moterų ir vyrų renginiams būtų skiriamas vienodas dėmesys (transliacijų laikas, laidų kiekis, straipsnių kiekis ir apimtis), nenusveriant vienos ar kitos lyties naudai.
Kalba ir terminija
Ypatingas dėmesys turėtų būti kreipiamas į kalbos ir terminijos (žodyno) vartojimą komentaruose, antraštėse, straipsniuose. Publikacijose turėtų būti vartojama kuo objektyvesnė kalba, vengiant posakių ar žodžių, kurie lygina moteris su vyrais ir reiškia vienos ar kitos lyties pranašumą (arba trūkumus) prieš kitą, ypač pranešant apie moterų sportą, pasiekimus ar nesėkmes lyginant su vyrų sportu.
Dėmesys vaizdui
Moterų ir vyrų sporte lygybės principai taip pat reiškia, kad vaizduojant skirtingų lyčių sportininkus svarbu atsižvelgti ir į vaizdų naudojimą. Reikėtų stengtis užtikrinti, kad nedominuotų vienos lyties atvaizdai.
Ypatingą dėmesį skirti pagarbiam asmens vaizdų naudojimui. Skelbiant atletų atvaizdus, turėtų būti įvertintas bendras padorumas, nesvarbu, ar tai sportininkai, ar jų gerbėjai, ar žiūrovai. Tai reiškia, kad gera praktika yra laikomas siekis vengti seksualizuotų sportininkų - moterų ir vyrų - vaizdų. Fotografijose ar vaizdo įrašuose reikėtų siekti estetikos, o ne perdėto atletiškumo vaizdavimo. Taip pat turėtų būti stengiamasi atsisakyti perdėto dėmesio sportininko išvaizdai ar fiziologijai apskritai. Pagrindinis dėmesysinformuojant apie sportą yra skiriamas patiems sportininkams ir jų su sportu susijusiai veiklai.
Tarptautinė praktika ir papildomos rekomendacijos
Socialiai atsakingos redakcijos siekia didinti sporto žurnalistų profesionalumą ir kompetencijas.
Profesionalūs žurnalistai turėtų vengti lyčių stereotipų nušviečiant moterų ir vyrų sportą bei jų pasiekimus.
Reikėtų vengti eskaluoti negatyvius įvykius ir nesėkmes sporte be būtinos reikmės.
Siekiant skatinti ir įgyvendinti gerąją praktiką sporto ir kitų sričių žurnalistams, rengiantiems informaciją apie skirtingų lyčių sportininkus ar sportą, rekomenduojama susipažinti ir taikyti Tarptautinio olimpinio komiteto rekomendacijas šioje srityje. Jos skelbiamos 
http://www.unesco.org/new/en/communication-and-information/resources/publications-and-communication-materials/publications/full-list/gender-sensitive-indicators-for-media-framework-of-indicators-to-gauge-gender-sensitivity-in-media-operations-and-content/

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2019-10-08 12:35
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media