2024 m. liepos 21 d., Sekmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Kūrybos artelė

*print*

Archyvas :: A.Subačius. Linksmas sveikatos pasitikrinimas aštuoniasdešimtmečio proga (1)

2009-12-24
 

Adomas Subačius

 

1. Medikų nukreipimas ir  laukimas

 

Turime labai gerą, nuoširdžią, malonią šeimos gydytoją. Artėjant mano aštuoniasdešimtmečiui, ji patarė visapusiškai pasitikrinti sveikatą. Sako, pasitikrink dabar Kaune, vasarodamas Ignalinoje nei be pinigų tave priims, nei specialistų rasi.O čia pasitikrinęs tenai galėsi gerti vaistus ir švilpauti. Sunku dabar šeimos gydytojams. Jie spaudžiami kuo mažiau skirti nukreipimų pas medicinos specialistus, kuo mažiau išrašinėti kompensuojamų vaistų. Turi patys viską gydyti nekompensuojamais vaistais. Todėl iš pradžių nepritariau jos siūlymui, aiškinau, jog dėl nukreipimų pas specialistus rašymo turėsianti namalonumų, kurių nenoriu jai pridaryti. Juk pas specialistus be siuntimo nepateksi net kritiniais atvejais, nebent už didelius pinigus.

 

Žiemą, sakau, pavakare viena mūsų namo gyventoja paslydo ir susilaužė koją. Gulėdama išsiima mobilųjį telefoną, skambina greitajai ir prašo vežti į ligoninę. Dispečerė klausia, ar ji pateko į avariją, ar paslydo. Jei pateko į avariją, tuoj atvažiuosią, o jei paslydo, tegul gauna šeimos gydytojo nukreipimą. Moteriškė aiškina, koks ten gali būti nukreipimas, kai ji gulinti ant šaligatvio ir paeiti negalinti. Dispečerė užjaučia ir paaiškina, kad ligoninė be nukreipimo jos nepriimsianti, ir pataria skambinti šeimos gydytojai, kad ši atvažiavusi išrašytų tą nukreipimą. Deja, prisiskambinti nepavyko, geri žmonės padėjo vargšelei nusigauti į namus. Nukentėjusioji su gydytoja susisiekė tik vėlai naktį ir gavo patikinimą, kad ši rytoj anksti ateisianti ir tą nukreipimą parašysianti.Reikia jos garbei pasakyti, kad pažadą tesėjo, anksti ryte nukreipimą parašė, o su juo greitoji nuvežė ir ligoninė priėmė. Atsikalbinėjau, kad šeimos gydytojai nusibos nukreipimus rašyti, o man senam nelabai kas bepadės, jeigu kuris nors organas ir negaluoja.

 

 Vis dėlto viršų paėmė šeimos gydytoja, privertė visapusiškai pasitikrinti sveikatą. Vieniems specialistams rašė nukreipimus, kitiems paskambindavo, dar pas kitus tiesiog nuvesdavo, kai kam teko ir primokėti. Dažnai žmonės skundžiasi, kad sunku patekti pas gydytojus specialistus, kad ištisas valandas reikia pralaukti poliklinikų koridoriuose. Deja, paprastai pamirštama, kad nuolatinis mūsų gyvenimo palydovas yra laukimas. Kartais laukiame labai, kartais nelabai. Kai kada laukiam išsižioję, kai kada iškišę liežuvius, varvindami seiles, kai kada net nosys ištįsta belaukiant. Gero laukiam, pikto sulaukiam. Laukiamo daikto ilgu laukt.                                                                                                                                                         

Sakoma, kai laukia, tai ir sulaukia. Bet gyvenime dažnai lauki pralauki, langus pražiūri ir nesulauki. Lauki iki nusibodimo. Laukdamas nusilauki. Kartais pralaukiam visą gerąjį laiką. Tačiau netikėti dalykai paprastai atsitinka tada, kai jų mažiausiai lauki. Kartais išlauki tiek metų ir nieko gero nesulauki.O kartais laukiam ir patys nežinom, ko. Kai kas garbės susilaukia. Senatvės sulaukti visi nori,bet žilo plauko sulaukia ne visi. Laukiam laukiam, kol sustraukiam. O ginčydamiesi greičiau susilaukiam bėdos, negu naudos.

 

Dažnam girdėti liaudies posakiai: Laukia kaip gervė giedros. Laukia kaip peslys lietaus. Laukia kaip suopis lašo. Laukia kaip gaidys gaigystės. Laukia kaip lapė jaučio kulės nukrentant. Lauk šuneli, kol pastips kumelė. Prisilaukė lyg žuvėdra vandens. Dieve, duok iš ožio pieno gauti, iš gaidžio kiaušinių sulaukti. Nelauk žadančio, eik už vedančio.

 

Šiais laikais visi daug ko laukia. Vieni geresnio gyvenimo, algų ir pensijų padidinimo,valdžios paramos, kiti laukia paprasčiausios teisybės, valdžios nuvertimo. Kai kas laukia malonių iš gamtos, kai kas stebuklų. Randasi ir tokių, kurie laukia pasaulio pabaigos. Laukia ne tik žmonės. Keliai ir namai laukia remonto, parduotuvės laukia pirkėjų, pliki stabarai pavasario laukia. Nuvytusi žolė laukia lietaus. Ir Dievas laukia. Laukia mūsų maldų, giesmių ir gerų darbų. Laukia mūs ateinančių. Gal net laukia paskutinės teismo dienos.Taigi laukiame namuose ir laukuose, laukiame koridoriuose ir laukiamuosiuose... Bet lukdami nedirginkime sau nervų. Turime įsisąmoninti, kad į polikliniką pas gydytojus einame ne sveikatos gadinti, o ją taisyti. Sėdėk koridoriuje ramiai, jei yra vietos prisėsti, galvok apie gražius dalykus, gali paskaityt laikraštį, spręsti kryžiažodžius. Galima ir megzti. Apėjau visus specialistus, bet sveikatos nesugadinau. Gražių dalykų prigalvojau, daug kryžiažodžių išsprendžiau. Užtat dabar apie savo kūną žinau viską. Girtis nenoriu, bet gal mano patirtis paskatins ir kitus visapusiškai pasitikrinti sveikatą. Linkiu po pasitikrinimo likti sveikiems!

 

/Bus daugiau/

 

                       

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2009-12-28 11:26
 
 
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media