2023 m. gruodžio 6 d., Treciadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Kultūros renginiai

*print*

Archyvas :: Paroda „Miestas albume: sostinės įvaizdžio ženklai (XIX–XXI a.). Iš Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos fondų“

2023-07-20
 
Vilniaus miesto 700-osioms įkūrimo metinėms paminėti Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos vestibiulyje veikia paroda „Miestas albume: sostinės įvaizdžio ženklai (XIX-XXI a.). Iš Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos fondų", kuri veiks iki rugpjūčio 25 d., darbo dienomis 8 - 17 val.
Albumų vaizdai dėlioja Vilniaus portretą - koks gražus ir didingas šis unikalus miestas. Albumų puslapiuose randame miesto būties įrodymus, atskleidžiami miesto ir jo gyventojų likimai. Pamilę Vilnių ne tik vietiniai menininkai, bet ir įvairių tautybių dailininkai, svečiai jam skyrė savo kūrinius.
Parodą lydi senieji Vilniaus atvirukai su Vilniaus vaizdais, liudijančiais gyvą įvairių laikotarpių istoriją.
Eksponuojami patys seniausi Bibliotekoje saugomi albumistikos egzemplioriai apie Vilnių - galimai Jono Kazimiero Vilčinskio (1806-1885) išleistos Thurwangerio daugiaspalvės litografijos „Jėzaus paveikslas Antakalnyje Vilniuje" („Wizerunek P. Jezusa na Antokolu w Wilnie"; dokumentas datuotas 1849-1860 metais) bei „Aušros Vartų Švč. Mergelė Marija, Gailestingumo Motina" („Wizerunek N. P. Ostrobramskiej i Wnętrza Kaplicy Ostrobramskiej"; dokumentas datuotas 1850-11860 metais). J. K. Vilčinskio „Vilniaus albumas" neabejotinai vienas reikšmingiausių XIX a. dailės paveldo objektų.
Unikalus eksponatas - į vieną aplanką susegtų dokumentų rinkinys „Album pamiątkowy P. Selingera" (Vilnius, XIX a. vidurys - XX a. pr.), 1949 m. į Biblioteką patekęs su kolekcininko Liucijono Uzemblos (Lucyan Uziębło, 1864-1942) archyvu. Tai garsaus aktoriaus, dirbusio Lvivo, Varšuvos ir Vilniaus teatruose, Piotro Zelingerio (1824-1905) atminimų albumas, kurį savininkas komplektavo ir pildė ne vienerius metus.
Lietuvių kalba seniausias Vilniaus vaizdų albumas - tai prieš šimtą metų, švenčiant 600-ąsias Vilniaus įkūrimo metines, „Švyturio" bendrovės Berlyne išspausdintas nedidelis albumas „Vilnius, 1323-1923" su Kazio Binkio (1893-1942) ir Petro Tarulio (tikr. Juozas Petrėnas, 1986-1980) istorine įžanga.
Vilniaus nelaisvės metais iki Antrojo pasaulinio karo pasirodė keletas albumų lenkų kalba, abu - su Jano Bulhako darbais: 1924 m. Varšuvoje išleista knyga „Wilno" ir 1927 m. Vilniuje išleistas fotoalbumas „Album Ostrobramskie". Vilniui vaduoti sąjungos rūpesčiu buvo išleisti „Vilniaus vaizdų albumas" (1925-1938) ir „Vilniaus krašto vaizdų albumas" (1934).
Trumpos Nepriklausomybės metais iki Antrojo pasaulinio karo Kaune 1940 m. buvo išleisti du albumai: „Vilniaus meno paminklai" (1939) ir Mikalojaus Vorobjovo „Vilniaus menas" (1940). Pastarasis albumas, Vilniaus miesto 700-ųjų įkūrimo metinių proga, buvo išleistas trečią kartą.
Sovietinės okupacijos metu buvo leista nemažai albumų, kuriais siekta paslėpti laisvą ir didingą Vilnių, rodyti jį kitokį - tarybinį. Tačiau sunkiai sekėsi dirbtinai išstumti šimtmečių istoriją menančius mūrus, gatvių vingius. Ir sovietiniuose albumuose rasime Vilniaus simboliką patvirtinančių vaizdų: Gedimino pilies bokštą, Arkikatedrą baziliką ir varpinę, senamiesčio bažnyčias, gatvelių labirintus, kapines. Sovietinio albumo laikotarpį iliustruoja 27 albumai, išleisti 1941-1990 metais.
Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, imta gausiai bei pakartotinai leisti ir papildytus pažintinius, teminius, mokslo tiriamuosius albumus apie Vilnių.
Albumų apie Vilnių galerijoje matome garsių XIX a. kūrėjų Jono Kazimiero Vilčinskio, Jano Brunono Bulhako bei XX ir XXI a. kūrėjų Mstislavo Dobužinskio, Antano Sutkaus, Algimanto Kunčiaus, Mečislovo Sakalausko, Vlado Drėmos, Rimanto Dichavičiaus, Antano Rimvydo Čaplinsko ir kt. darbus.
Parodą ir tekstus parengė:
Vrublevskių bibliotekos Bibliografijos skyriaus vadovė dr. Birutė Railienė
komunikacijos skyriaus bibliotekininkė Rūta Kazlauskienė
LMA Vrublevskių bibliotekos komunikacijos skyrius
tel. 8 616 58172
www.mab.lt
Paskutinį kartą atnaujinta: 2023-07-20 12:12
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media