2024 m. gegužes 25 d., Šeštadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Kultūros renginiai

*print*

Archyvas :: Seime unikali šiauliečio kolekcininko J. Nekrašiaus miniatiūrinių knygelių paroda

2024-03-17
 
Seimo skaitykloje šiaulietis kolekcininkas Jonas Nekrašius atidarė miniatiūrinių knygelių parodą „Visa Lietuva – mažoje knygelėje ir ekslibrise“.

Seimo skaitykloje šiaulietis kolekcininkas Jonas Nekrašius atidarė miniatiūrinių knygelių parodą „Visa Lietuva – mažoje knygelėje ir ekslibrise“.

Seimo skaitykloje dabar viekia šiauliečio kolekcininko Jono Nekrašiaus miniatiūrinių knygelių paroda, atspindinti lituanistikos raidą ir svarbą modernioje Lietuvos valstybėje. J. Nekrašiaus kolekcijoje ir mažiausi knygos ženklai - ekslibrisai, kurių autoriai - žymiausi Lietuvos dailininkai.
Lietuvoje pirmosios miniatiūrinės knygelės - maldaknygės, kalendoriai - pasirodė XVI amžiuje. Pirmasis mažo formato knygų leidėjas Lietuvoje - žymus spaustuvininkas Pranciškus Skorina (maždaug apie 1490-1540 m.). Leisdamas lietuviškas miniatiūrines knygeles daug nusipelnė Lietuvos žurnalistas ir leidėjas Vilius Užtupas. Jis 1994-1998 m. išleido miniatiūrinių knygelių, kurios buvo skirtos pagerbti Lietuvai svarbius žmones ir įvykius. Kūrybingai tradiciją šiandien tęsia ir palangiškis dailininkas Vytautas Kusas, išleidęs kelias viena už kitą mažesnes knygeles.
Beje, 2023 m. kovo mėnesį agentūra „Factum" įregistravo mažiausią lietuvišką V. Kuso eilėraščių knygą „Lūžis. Palangai 770". Ji - 7 x 7 mm dydžio, 2,9 mm storio, 68 puslapių.
Kultūros paveldo puoselėtojas J. Nekrašius per parodos atidarymą papasakojo apie miniatiūrines knygeles, atskleidė, kodėl ir kada jas pradėjo kolekcionuoti, supažindino su mažaisiais knygos ženklais - ekslibrisais. Parodos autorius akcentavo svarbių Lietuvos istorijai kultūros dėmenų, tarp jų - mažyčio formato knygelių ir ekslibrisų, svarbą, teigdamas, kad jų užrašai labai prasmingi, informatyvūs, nes padeda bibliotekininkams, kultūros istorikams stebėti ir analizuoti mūsų knygos kelią įvairiais istorijos tarpsniais. Beje, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje veikia Knygos grafikos centras, kuris, be kita ko, renka ir saugo informaciją apie ekslibrisų istoriją ir raidą, organizuoja įvairius renginius, konkursus, parodas. Bibliotekoje saugomas Gerardo Bagdonavičiaus ekslibrisų fondas.
Į parodą susipažinti su knygos menu ir knygos nuosavybės ženklais atėję lankytojai, tarp jų ir Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Henke, buvo pradžiuginti nuotaikingų mažųjų dainorėlių iš Vilniaus Senvagės gimnazijos „Dainavimo studijos" (mokytoja Aušra Šiaučiulienė) atliekamų dainų.
Sveikindamas teisininką, kultūrologą, kolekcininką J. Nekrašių unikalios parodos pristatymo Seime proga, parodos iniciatorius Stasys Tumėnas, Kultūros komiteto, Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos narys, padėkojo autoriui už istorinės atminties artefaktų išsaugojimą ir jų saugą Valstybės dabarčiai ir ateičiai, palinkėjo, kad ir toliau nepavargstantis kultūrininkas būtų šviesulys mūsų kultūros padangėje ir pelnytai didžiuotųsi savo nuveiktais darbais.
Daugiau informacijos:
Seimo narys Stasys Tumėnas
Mob. 8 668 42 143, el. p. stasys.tumenas@lrs.lt
Paskutinį kartą atnaujinta: 2024-04-06 13:07
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media