2021 m. gegužes 8 d., Šeštadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Aktualijos

*print*

Archyvas :: Mokslas ir žaidimas kartu – viename muziejuje

2020-03-31
 
Asociatyvi iliustracija/ Vlado Ščiavinsko nuotrauka

Asociatyvi iliustracija/ Vlado Ščiavinsko nuotrauka

Girmantė Zolubaitė     

 

Energetikos ir technikos muziejuje su klase apsilankėme dieną prieš karantiną. Tada dar nieks nesibaimino ir ten lankėsi kelios grupės. Aš ir mano klasė atkeliavome į edukaciją "Iliuzijos – mokslas, mistika ar apgaulė?". Mus pasitiko griežta, bet tuo pačiu ir draugiška muziejaus darbuotoja Viktorija.

 

Kai susipažinome, keliavome pradėti edukacijos, bet mergina mus nuvedė prie elektrinės katilo, kur papasakojo, kaip sukurdavo elektros energiją seniau.

 

Na, o tada, mūsų laukė įdomioji dalis – pasakojimas apie iliuzijas. Mes ne tik  mokėmės apie jas, bet ir išbandėme patys. Nuo vienos iliuzijos daugumai suskaudo akis, o išmėginant kitas pamatėme, kaip iš taško ant balto lapo atsirado veidas arba pilka nuotrauka įgavo spalvas.

 

Netikėčiausias buvo piešinys, kuriame, kad ir kaip vartaliotum, vis vien bus kas nors pavaizduota... O kai ant paveikslo vidurio padėjome veidrodinį volelį, atradome veidą, kurio be jo nebūtum pamatęs.

 

Po šios ekskursijos dalies keliavome į veidrodžių kambarėlį. Nors tai mažas keturkampis kambarėlis, pažvelgus į veidrodžius atrodo, kad jis bekraštis.

 

Pasibuvimą užbaigėme žaidimų kambaryje, kuriame skandinome laivą, sukome virvutę, kūrėme sūkurį, skraidinome kamuolį. Kone labiausiai daugumą pradžiuginusi veikla tapo čiuožimas čiuožykla.

 

Mūsų klasei edukacinę veiklą vedusi Viktorija jau dvejus metus dirba šiame muziejuje. Dažniausiai ji sulaukia klausimo "Kas čia?".  Bet sulaukia ir kitokių (Kaip tai veikia? Kokia temperatūra? Kiek gamindavo elektros?). Viktorija neklaužadas, kurie nori sugadinti edukaciją, suvaldo gąsdindama, kad negalės lankytis žaidimų kambaryje. 

 

Kartais čia atkeliavę jaunesnio amžiaus vaikai net nežino, kas yra energetika, kas yra elektra, kaip ji yra naudojama, iš kur atsiranda. Tad visų pirma čia galima išsiaiškinti atsakymus, kaip elektra yra pagaminama ir kam naudojama.

 

Šiame muziejuje dažniausiai pasirenkamos dvi edukacijos. Tai "Iliuzijos – mokslas, mistika ar apgaulė?" arba "Kaip Tomui įsižiebė lemputė?".

 

Ji pastebėjo, kad dažniausiai apsilankiusių muziejuje vaikų emocijos būna džiaugsmingos. Ji sakė: "Vaikams turbūt yra įdomus tiek pats muziejus, tiek pati istorinė dalis, visų tų katilų, turbinų salės."

 

Bet, pasak jos, vaikams vis vien labiausiai patinka muziejaus turimas žaidimų kambarys, taip vadinamoji ekspozicija "Mokslas ir technika vaikams". Šioje ekspozicijoje galima pasižaisti, ištyrinėti visus tokius mokslinius dalykus, o taip pat ir išbandyti čiuožyklą.

 

Muziejų mokiniai dažniausiai lanko mokslo metais, vasarą čia lankosi suaugusieji, nes padaugėja laisvalaikio.

 

O straipsnio skaitytojams Viktorija linki įsikrauti teigiamos energijos! 

 

 

/Tekstas sukurtas Jaunųjų žurnalistų klube, vad. Erika Straigytė; teksto autorei 11 m./

 

 

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2020-03-31 18:23
 
 
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media