2021 m. spalio 23 d., Šeštadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Aktualijos

*print*

Archyvas :: Karantino pasekmės: ar daug abiturientų pakeis savo studijų pasirinkimus?

2020-06-08
 
Asociatyvi iliustracija/ Nežinomo autoriaus nuotrauka

Asociatyvi iliustracija/ Nežinomo autoriaus nuotrauka

Vakaris Vingilis

 

Dėl koronaviruso Lietuvoje buvo sujaukti daugybės žmonių planai, moksleiviai ėmė mokytis iš namų, daugybė žmonių pradėjo darbą nuotoliniu būdu. Šalies abiturientai taip pat susidūrė su problemomis, daugelis svarsto, kaip laikys egzaminus ir kur norėtų studijuoti. Taip pat ne vienas dvyliktokas rimtai susimąstė, ar jo studijų pasirinkimas tikrai geras, galbūt visą gyvenimą jis tokio darbo net nenorės dirbti.

 

Tokias mintis paskatino ir šalies herojais praminti gydytojai, ypač virusologai, gelbėjantys sergančius virusu. Abiturientai rimtai galvoja, galbūt pasirinkti tokią, šiuo metu itin aktualią profesiją.

 

Medikė Birutė Švykaitė- Gricienė teigia, jog mediciną pasirinkusių abiturientų tikslai gali keistis. Todėl visai tikėtina, jog ketinantys studijuoti mediciną ateityje gali rinktis virusologo, epidemiologo specialybę. Gydytoja sako, jog ši specialybė iš tiesų labai reikalinga ir įdomi, bet iki galo dar nelabai įvertinta. Pasak pašnekovės, po karantino virusologo specialybė tikrai taps populiaresnė ir vis daugiau mediciną studijuojančių studentų pasirinks būtent šią pakraipą. Ar Lietuvoje virusologo – epidemiologo specialybę pasirinkusių žmonių yra užtektinai, pašnekovė atsakyti negalėjo, tačiau teigė, jog ši sritis yra viena reikalingiausių susidūrus su tokiomis situacijomis, kaip koronaviruso protrūkis, dėl kurio ir yra įvestas karantinas.

 

Pandemija taip pat stipriai smogė ir kultūros sektoriui. Kino teatrai uždaryti, filmų kūryba sustabdyta, spektakliai nevyksta, o aktoriai sėdi be darbo. Žmonės, organizuojantys renginius, taip pat liko "ant ledo", nes pastaruoju metu susibūrimų skaičius smarkiai ribojamas. Nors praėjusiais metais daugybė žmonių rinkosi savo ateitį sieti būtent su kultūros sektoriumi, tačiau jau dabar aišku, jog šiais metais tokių pasirinkimų skaičius smarkiai smuks. Kaip vieną patraukliausių kultūros sektoriaus studijų krypčių, pernai būsimieji studentai rinkosi pramogų ar kūrybos industrijas Vilniaus Gedimino technikos universitete. 

 

Šiuo metu jau paskutiniame pramogų industrijų kurse studijuojantis Dovydas Knystautas, matydamas kultūros sektoriaus padėtį karantino metu, susimąstė apie savo ateities perspektyvas. Nors iki pat mokyklos baigimo Dovydas tvirtai nežinojo, ką norėtų veikti gyvenime, tačiau galiausiai pasirinko šią specialybę. Pirmieji studijų metai jam labai patiko ir tikrai buvo nenuobodūs, bet einant laikui pašnekovas suprato, kad pramogų industrijos jo netraukia. Nors studijuoti jis nusprendė iki galo, bet savo ateities susieti su šia sritimi studentas sako nenorintis.

 

Tokį apsisprendimą dar labiau paskatino ir matoma situacija pastaruoju metu, kai kultūros sektorius išgyvena nelengvą laikmetį. Pramogų industrijas studijuojantis vaikinas teigia, jog šiuo metu tikrai nesirinktų šios specialybės, nes pamatė tikrąją situaciją – kas gali nutikti šio sektoriaus žmonėms, kai šalyje įvestas karantinas. Dovydas taip pat kritikuoja ir studijų kokybę, sako, kad buvo ir nereikšmingų paskaitų bei kitų problemų. Paklaustas, kaip mano, ar šiais metais bus anšlagas renkantis šią studijų kryptį, jis sako, jog reikia rimtai apmąstyti daug aspektų, prieš nusprendžiant ateitį sieti su šia sritimi. Kultūros sektoriuje yra daug pavojų, tiek nedidelės algos, tiek nuosmukiai. Tuo galėjome įsitikinti pastaruoju metu, šalyje išplitus koronaviruso pandemijai.

 

Vienas iš didžiausių iššūkių karantino laikotarpiu atiteko būsimiems studentams. Prasidėjęs nuotolinis mokymas sukėlė daugybę klausimų dvyliktokams, kaip reikės išlaikyti egzaminus, ar tikrai verta studijuoti pasirinktą dalyką bei kaip apskritai įstoti į aukštąją mokyklą. Būsimas studentas Lukas Jakonis jau laukia artėjančių egzaminų ir planuoja studijuoti informatiką Vilniaus universitete. Paklaustas, ar karantinas pakeitė jo studijų pasirinkimus, jis teigė, jog šis laikotarpis jo ateičiai įtakos neturėjo.

 

„Karantinas nedarė jokios įtakos mano ateities profesijai. Tik štai nuotolinis mokymas galimai turės įtakos jau seniai pasirinktų egzaminų rezultatams, tačiau ateities planai tikrai nepakito." Lukas taip pat mano, kad ir jo bendraamžių pasirinkimams šis laikotarpis neturėjo daug įtakos.

 

„Vargu, ar karantinas galėjo pakeisti abiturientų planus. Kaip visi žino, egzaminų pasirinkimas priverčia apgalvoti ateitį ir studijas, taip pat tai, kokių mokomųjų dalykų prireiks. Karantinas galėjo pakoreguoti tik į užsienį planuojančių vykti mokinių planus. O iš klasiokų ir draugų mažai kas nežino savo studijų pasirinkimų. “

 

Paklausus, ar pravartu dabar vaikytis madą ir studijuoti studijas, kurios šiuo metu populiarios, pašnekovas buvo tiesmukas. Jis sako, jog reikia rimtai apgalvoti, ką nori studijuoti bei veikti visą gyvenimą. Reikia mokytis tai, ko seniai norėjai ir siekei, o ne tai, kas pastaruoju metu madinga, nes ne visada, tai kas populiaru gali patikti pačiam žmogui.

 

 

/Tekstas sukurtas Jaunųjų žurnalistų klube, vad. Erika Straigytė; teksto autoriui 17 m./

Paskutinį kartą atnaujinta: 2020-10-02 13:05
 
 
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media