2021 m. gegužes 6 d., Ketvirtadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Aktualijos

*print*

Archyvas :: Vaikščiojimas stogais – kitu kampu

2020-03-03
 
Asociatyvi iliustracija/ Vlado Ščiavinsko nuotrauka

Asociatyvi iliustracija/ Vlado Ščiavinsko nuotrauka

Gerda Kasčiūnaitė

 

Vaikščiojimas stogais labai pavojingas užsiėmimas. Bet tuo užsiima įvairūs darbininkai, kurių darbas yra susįjęs su buvimu ant stogų.

 

Statybininkai, stogų smaluotojai, tvarkytojai, remontininkai ir kiti darbininkai, kurie dažniausiai vilki išsiskiriančiomis uniformomis, žmonių yra gerai pastebimi. Aplinkiniai suvokia, jog tokių darbininkų buvimas ant stogų yra susijęs su jų darbu, tad jokių įtarimų apie galimą netinkamą ar net ir pavojų gyvybei keliančią veiklą nekyla.

 

Kartais ant stogų nuklysta vaikai, paaugliai ar jaunuoliai, kurie iki galo nesuvokia didžiulės grėsmės. Vaikščiojant stogais labai lengvai gali įvykti nelaimingas atsitikimas, kurį matytų daug aplinkinių, be to, psichologinius padarinius patirtų aukų artimieji. Žmonės, kurie susįję su aukomis, įgavę tokios siaubingos patirties, turėtų jaustis be galo prislėgti, liūdni, justi didelį šoką. Tačiau taip pat, manau, jog nelaimei jau įvykus svarbiau galvoti, kaip ištaisyti problemą, kad tokie, mirtimis pasibaigę vaikščiojimo stogais atvejai nepasikartotų. Galima įtaisyti papildomus turėklus stogų pakraščiuose, įrengti ženklus, kurie nurodytų, jog stogas yra labai pavojinga vieta.

 

Ant stogų pasitaiko pastebėti ateinančius ir tokius žmones, kurie čia atklysta savo noru. Šie žmonės turbūt yra praradę tikslą gyventi ir nori paprasčiausiai pasitraukti iš netobulo gyvenimo, nes mano, jog tai vienintelė išeitis išsivaduoti. Tokius savižudybės atvejus atsitiktinai pamatę žmonės pradeda suvokti, koks trapus yra gyvenimas, kaip staigiai jis gali baigtis bei taip pat pradeda svarstyti, kaip nuo savižudybės apsaugoti savo artimuosius, draugus ir kitus aplinkinius žmones. Iš tokių minčių kyla įvairūs darbai ir projektai, skirti savižudybės atvejams mažinti. Pavyzdžiui, lentelių su palaikymo žodžiais įrengimas, vaikų, jaunimo, suaugusiųjų pagalbos linijos bei nemokama psichologo konsultacija žmonėms, kurie jau bandė atimti sau gyvybę.

 

Lietuvos vaikų ir jaunimo centro apsaugos darbuotojas Juozas, kuris čia dirba vienerius metus, sako, kad pastato stogas vaizdo kameromis nėra stebimas. Taip yra dėl to, jog be leidimo ant stogo niekas patekti negali, užrakintos ir ten vedančios visos durys. Tad atvejai, kad žmonės atsitiktinai atklystų ant stogo, yra neįmanomi. Per savo vienerių metų darbo praktiką Juozas nėra užfiksavęs jokio nederamo įvykio ant stogo. O jeigu visgi atsitiktų tokia situacija, kai kiltų įtarimų dėl kokio nors žmogaus buvimo ant pastato stogo, jis pirmiausia eitų aiškintis. „Jeigu žmogus adekvatus, pakatų pasikalbėti, jeigu ne, tektų kviesti specialias tarnybas“,- sako pašnekovas.

 

Prie Lietuvos vaikų ir jaunimo centro kartais atklysta „sienų menininkai“, kurie margina pastato sienas grafičiais. Apsaugos darbuotojas sako, kad žmonių, kurie tuo užsiima, laiku sugauti ir duoti pylos neįmanoma, nes menininkai, o ypač jaunieji, yra labai vikrūs.

 

Veiklos ant stogo ne visada asocijuojasi su darbu ar pavojumi. Lietuvos vaikų ir jaunimo centras gegužės 16 dieną rengia šokių festivalį ,,Ant stogo“. Toks festivalio pavadinimas buvo parinktas ne dėl to, jog šokėjai šoks ant pastato stogo. Pasakymas ,,Ant stogo“ teikia renginiui žavesio, įdomumo, kuris įtraukia lankytojus ir žiūrovus bei skatina ateiti pamatyti festivalį.

 

Vaikščiojimas stogais nėra laikomas pavojingu užsiėmimu, tačiau turėtų būti. Ir ant stogų netyčiomis atklystantys asmenys, ir ilgus metus ant stogų dirbantys statybininkai neturėtų pamiršti sveiko proto bei atsargumo, kuris gėdos tikrai nedaro.

 

O žmonėms, kurie prieina gyvenimo bedugnę ir mano, jog be savižudybės jiems nėra likę nė vieno varianto būti laimingiems, reikėtų kreiptis psichologinės pagalbos, remtis į savo artimuosius, draugus, kurie jiems stengsis padėti pasirinkti kitokį kelią nei mirtimi pasibaigiantį pasivaikščiojimą stogais./Tekstas sukurtas Jaunųjų žurnalistų klube, vad. Erika Straigytė; teksto autorei 12 m./


Paskutinį kartą atnaujinta: 2020-03-03 18:37
 
 
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media