2021 m. balandžio 13 d., Antradienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Aktuali informacija

*print*

Archyvas :: Antano Macijausko premija paskirta Lilijai Valatkienei ir Vytautui Jonui Juškai

2020-07-31
 
Lilija Valatkienė ir Vytautas Jonas Juška. LŽS nuotrauka

Lilija Valatkienė ir Vytautas Jonas Juška. LŽS nuotrauka

2020 m. liepos 23 d. įvyko Lietuvos žurnalistų sąjungos, Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos ir Biržų rajono savivaldybės kūrybinio konkurso žurnalistams ANTANO MACIJAUSKO premijai gauti vertinimo komisijos posėdis.
Konkurso tikslas - apdovanoti žurnalistą už geriausius žurnalistikos darbus (straipsnius, publikacijas, fotografijų ciklus, publicistinius leidinius, televizijos ir radijo laidas, paskelbtas visuomenės informavimo priemonėse per kalendorinius metus) arba iniciatyvas (įvykdytas per kalendorinius metus), atskleidžiančias žmogiškąjį orumą, švietėjiškos veiklos įprasminimą, ugdančias pilietinį patriotizmą, nacionalinio pasididžiavimo jausmą, meilę valstybinei kalbai ir nacionalinei kultūrai, pilietinės visuomenės ugdymą, valstybingumo ir tautinio identiteto įprasminimą (ugdymą), žodžio laisvės įtvirtinimą.
Šiemet vertinimo komisiją sudarė Stasė Eitavičienė, Audronė Nugaraitė (komisijos pirmininkė), Adelė Samulionienė, Virginijus Savukynas, Jonas Staselis ir Juozas Šalkauskas. Komisijos sekretorė - Almonė Elena Baltrūnienė.
Posėdžio metu svarstomi šie darbai, pateikti 2020 m. Antano Macijausko premijai:
1.Vytautas Bagdonas - knyga „Susitikimai su Vaižgantu". 
2. Dovydas Pancerovas ir Birutė Davidonytė - žurnalistinių tyrimų knyga „Kabinetas 339".
3. Povilas Sigitas Krivickas. Pristatomi pastarųjų vienerių metų kūriniai: „Septynios džiugės iš Vilniaus knygų mugės" bei „Amžius - ne kliūtis mokytis ir įveikti vienatvę".
4. Arūnas Milašius - Straipsnių ir multimedijos ciklas apie Alytaus gaisrą.
5. Skirmantas Pabedinskas ir Zina Paškevičienė - Knyga „Istorijos, kurių jums nepapasakojau".
6. Lilija Valatkienė ir Vytautas Jonas Juška. Pristatoma fotografijų paroda ir viešų diskusijų kūrybinis turas apie lietuvius ir lietuvybę šiuolaikiniame pasaulyje, skirtas Pasaulio lietuvių metams - „Lietuviais esame mes gimę!"
7. Vytautas Žeimantas - Knyga „Gimtuoju dvasingu žodžiu‘‘.
Komisija nutarė Antano Macijausko premiją ir 1000 (vieną tūkstantį) EUR piniginį prizą skirti Lilijai Valatkienei ir Vytautui Jonui Juškai už fotografijų parodą ir viešų diskusijų kūrybinį turą apie lietuvius ir lietuvybę šiuolaikiniame pasaulyje, skirtą Pasaulio lietuvių metams - „Lietuviais esame mes gimę!". Piniginį prizą 1000 (vieną tūkstantį) eurų po 50% išmokėti Lilijai Valatkienei ir Vytautui Jonui Juškai. 
Kūrybinis projektas „Saga apie Lietuvą" tyrinėja bene aktualiausią šiandienos Lietuvos problemą - gyventojų emigraciją. Projekto tikslas - iškelti sau bei visuomenei Lietuvos piliečių emigracijos klausimą, įvairiomis meninės raiškos priemonėmis paanalizuoti minėtą problemą ir paskatinti visuomenę diskusijai.
„Menininkas negali apsimesti miegančia gražuole ir sakyti, kad jam nerūpi, kas vyksta aplink" - sakė Niujorke gyvenantis pasaulio lietuvis, vienas garsiausių Lietuvos dailininkų Kęstutis Zapkus.
Pagrindinė komunikacijos priemone šiame meniniame projekte tapo saga. Dar 2019-ųjų sausį socialiniuose tinkluose paskelbus sagų rinkimo akciją, į ją atsiliepė tūkstančiai žmonių iš įvairiausių Lietuvos miestų, miestelių, kaimų ir vienkiemių. Jie, norėdami tapti neabejingais šio projekto dalyviais, rinko, vežė, nešė, siuntė sagas. Atsiliepė ir Lenkijos, Latvijos, Baltarusijos, Vokietijos, Ispanijos, Prancūzijos, Australijos, JAV, Anglijos, Škotijos, Švedijos, Kanados lietuviai, atsiuntę tūkstančius įdomių sagų, tarp kurių buvo istorinės garsių asmenybių sagos bei jų aprašymai. Pvz., 106 metų sulaukusi Maironio dukterėčia Danutė Lipčiūtė-Augienė atsiuntė garsių lietuvių sagas, kurias padovanojome Kauno Maironio lietuvių literatūros muziejui.
Projektui įgyvendinti surinkta 1,5 milijono sagų, iš kurių ant darbo drabužių sukurta meninė instaliacija "Saga - žmogus". Septyni darbo chalatai, septynios raidės simbolizuoja mūsų LIETUVĄ.
Meniškai transformuoti darbo drabužiai, įprasminantys darbingą Lietuvą ir emigrantų šeimose gimusių kūdikių drabužėliai, taip pat siuvinėti sagomis, metaforiškai užfiksavo ir atskleidė ne tik viešų ir privačių erdvių dialogą ir konfliktą, bet kalba ir apie istorinį, kultūrinį ir socialinį mūsų valstybės palikimą, jos laipsnišką nykimą.
Meninę instaliaciją papildė idėjos autorės, žurnalistės, fotomenininkės Lilijos Valatkienės ir dailininko Vlado Merečinsko sukurtas emigracijos žemėlapis iš sagų bei unikalus didelio formato rašytojos Žemaitės portretas, kuriam panaudotas dailininko Giedriaus Jonaičio sukurto vieno lito nominalo banknotas.
Netradicinių meninių raiškų fone demonstruojama ir Lilijos Valatkienės meninių fotografijų paroda „NEparadinė Lietuva". Čia užfiksuoti tušti trobesiai, stūgaujantis vėjas, vingiuoti takai, kuriais Lietuva išsivaikšto. Per skirtingas menines fotografijas dėliojamas nuoseklus pasakojimas sukuriantis įtampos lauką, stumtelėdamas žiūrovą keliauti jautriausiais sielos vingiais.
Fotografijose atskleisti motyvai - tai kelionė, kurioje galima pajusti pulsuojančią melancholiją, susikaupusį liūdesį, sielos skausmą ir raudą, pridengtą gamtos triumfu.
Sąvokos "Saga - žmogus" esmė išryškinta per projekto bendraautoriaus žurnalisto, kultūrologo Vytauto Jono Juškos edukacines paskaitas, aptarančias nesibaigiančią trečiosios bangos emigraciją, jos priežastis ir Lietuvai skaudžias pasekmes. Sunku sielotis tuo, ko negali apčiuopti. Vien jautriais žodžiais ir šaltais skaičiais nėra lengva sukurti emigracijos masto ir problemos pojūtį. Emigracijos problemai iškelti pasitelkta paprasčiausia saga. Ji ir tapo liečiama priemone suvokti, apčiuopti, įsijausti, išgyventi, veikti, skatinti pokyčius, siekti kalbėti ir diskutuoti.
Premija bus įteikta per Biržų miesto šventę rugpjūčio 1 dieną.
 
Rubrika Aktuali informacija yra Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo projekto dalis. 
 
 
Paskutinį kartą atnaujinta: 2020-09-16 13:33
 
 

Komentarai (3)

Jūsų el. paštas

Balys Stankunavicius, Australija

2020-08-05 12:02

Cia ne siaip duetas,o visas Lietuvos meiles choras. Sveikinu su garbingu apdovanojimu!

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Jolanta, Evelina, Valdemaras, Vitoldas

2020-08-04 13:43

Valio!!! Lilija, Vytautai, sveikiname ir dėkojame už Jūsų kūrybą, energiją, patriotinę iniciatyvą, meilę tautai, kalbai ir kultūrai. Lietuviais esame mes gimę!Suvalkų trikampis irgi laukia Jūsų atvykstant.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Aukštaitis

2020-08-04 12:08

Buvo ir vertesnių pretendentų gauti šiai premijai.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media