2024 m. balandžio 28 d., Sekmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Fotografija

*print*

Archyvas :: Fotografai: geras kadras privalo turėti savo istoriją

2016-01-12
 
 

„Padariau gerą kadrą", - dažnai džiaugiasi fotografai. Rodos, viskas taip paprasta: atėjai, pamatei ir paspaudei mygtuką. Visgi realybė - kitokia: atsitiktinai pagautų įspūdingo grožio kadrų yra vos vienas kitas. Norint nustebinti žiūrovą reikia trijų pagrindinių dalykų: atsidurti tinkamu laiku tinkamoje vietoje, rutinoje įžvelgti nepaprastus dalykus, bent minimaliai mokėti naudotis technika.

Gero kadro elementai: suvaldyta šviesa, įdomus siužetas ir tinkamai sukadruotas vaizdas. Šį kartą apie savo patirtis pasakoja gamtos fotografai Laimonas Ciūnys ir Ruslan Bolgov, savo įstabaus grožio Lietuvos vaizdų nuotraukomis besidalinantys „We love Lithuania" puslapyje. Pašnekovai prisipažįsta, kad gamta - įnoringa pozuotoja: ji nelaukia, o jos „poza" išlaikoma taip trumpai, kad net sekundės dalis gali nulemti kadro galutinį rezultatą. Peizažų autoriai neslepia, kad dėl nuostabios nuotraukos aukoja net savo miegą.

Fotografo pareiga - būti tinkamu laiku tinkamoje vietoje

Norint įamžinti tikrąjį gamtos grožį dažnai tenka nueiti ne vieną kilometrą. Fotografas L. Ciūnys pasakoja, kad dėl gero kadro dažnai keliasi ryte, kuomet saulė dar nebūna patekėjusi. „Tokiais vasaros, pavasario ar rudens rytais įprastai dar būna neišsisklaidęs rūkas ir vos saulei patekėjus nusidažo ypatingomis pirmųjų spindulių spalvomis. Tuomet prasideda intensyviausios gero kadro paieškos, nes saulė labai greitai kyla ir šviesa nuolatos keičiasi. Jei tuo metu dar pavyksta aptikti paukštį ar gyvūną, tai būna pati maloniausia gamtos dovana", - pasakoja fotografas L. Ciūnys.

Fotografas R. Bolgov pasakoja, kad kartą dėl gero kadro nepabūgo ir ledinių jūros bangų. Tuomet šildė tik mintis, jog pavyko išsaugoti fotoaparatą ir pagauti įspūdingą kadrą. „Tai buvo audringa speiguotos žiemos diena, o aš išsiruošiau fotografuoti jūros. Fotografavau ant molo. Vis stiprėdamos bangos daužė kranto pantonus, vaizdas gniaužė kvapą. Aš energingai spragsėjau savo fotoaparatu ir staiga - devintoji banga, kuri užliejo mane lediniu vandeniu. Tačiau tai manęs neišgąsdino, geras kadras atperka visas pastangas", - mintimis dalijasi R. Bolgov.

Brangus fotoaparatas geros nuotraukos negarantuoja

Fotografai tvirtina, kad ne visuomet brangus aparatas padeda pagauti gerą kadrą. Žinoma, naujos kartos technologijos gali palengvinti fotografo gyvenimą, tačiau kur kas svarbiau yra gebėti įžvelgti ne visuomet pastebimus dalykus. Tokiu atveju galima išsiversti ir su pigiu fotoaparatu. Puikiai surežisuotas kadras gali tapti vieninteliu ir nepakartojamu, pasinaudojus specialiomis kompiuterinėmis programomis.

L. Ciūnys prisipažįsta, kad skaitmeniniu fotoaparatu jis „pasigamina" tik pirminę galutinio produkto medžiagą, ir tik vėliau ją apdoroja kompiuteriu. „Fotoaparatas užfiksuoja tokį vaizdą, kokio jam reikia, o aš mėgstu pateikti žiūrovui kuo realesnį, akiai patrauklų kadrą. Specialios kompiuterinės programos padeda sukurti tai, ko negali fotoaparatas", - kūrybinio proceso subtilybių neslepia L. Ciūnys. Su tokiomis fotografavimo ypatybėmis sutinka ir R. Bolgov. Tačiau pastebi, kad vis dėlto geriausia nuotraukų redagavimo programa yra natūralus apšvietimas, kurio negali pakeisti net pati moderniausia kompiuterinė įranga.

Nuotrauka stalčiuje - nieko neverta

Kiekvienas kūrinys, neįvertintas aplinkinių, taps asmenine ir niekam nežinoma kūrėjo pergale. Ši taisyklė taikoma ir nuotraukoms. Kone vienintelė tokia, Lietuvą realiuoju laiku pristatanti www.welovelithuania.com socialinė platforma leidžia stebėti Lietuvos gamtos natūralų kitimą fotografų akimis.

„Ilgą laiką Lietuva apskritai neturėjo vietos, kurioje buvo galima rasti išties gražius šalies vaizdus. Tuomet negelbėjo net ir „Google" paieška. Šiandien esame labai laimingi, gaudami vis daugiau kadrų, kurių autoriai savaip atskleidžia Lietuvos grožį. Nepatikėsite, bet net ir gūdų gruodžio mėnesio rytą, kuomet mus dengia kilometro storio pilkas dangus, galima išgauti nuostabų kadrą", - emocijų neslepia svetainės įkūrėjas Simonas Rudaminas.

Šiais metais „We love Lithuania" platforma išaugo į nuotraukų čempionatą, kurio metu kiekvienas norintis ir gebantis fotografuoti galėjo dalintis tuo, ką pamatė per fotoaparato objektyvą. Organizatoriai atskleidžia, kad jau netrukus, šių metų sausio 22-24 dienomis, Lietuvos parodų ir konferencijų centre Litexpo vyksiančioje ADVENTUR parodoje „We love Lithuania" visus pakvies pasigrožėti išskirtinėmis čempionato nuotraukomis. 
 

Apie projektą „We love Lithuania"

„We love Lithuania" yra didžiausia ir kone vienintelė socialinė platforma, pristatanti Lietuvą realiuoju laiku. Tokios išsamios, vienoje vietoje sutelktos vaizdinės medžiagos, kurioje užfiksuota mūsų gimtinė, daugiau negali pasiūlyti nė viena lietuviška elektroninė erdvė. Projektas, prasidėjęs kaip iniciatyva pristatyti savo šalį, šiandien jau organizuoja foto kadrų čempionatą, kurio tikslas pamatyti, pristatyti ir pajusti nedidelio krašto grožį. 

Dovilė Tuskenytė
Tel. +370 655 53922
El. paštas dovile.tuskenytė@novamedia.lt

 

 

Rubrika Fotografija yra Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo projekto dalis.

 

 

 

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2016-04-11 16:50
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media