2022 m. sausio 25 d., Antradienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Kitu kampu

*print*

Archyvas :: Kolega Apolinaras Juodpusis: Apie plunksnos brolius ir seseris

2015-11-16
 
Apolinaras Juodpusis

Apolinaras Juodpusis

 

                                                                                                                    Apolinaras Juodpusis

 

Apie plunksnos brolius ir seseris

 

 

      Nežinau, ar tik man, Viekšnių vidurinės mokyklos (dabar gimnazijos) auklėtiniui, taip atrodo, bet mintyse užčiuopiu reiškinių ir faktų, kad viekšniškiai - kokias specialybes jie bebūtų pasirinkę - talentą ir pomėgį rašyti neabejotinai turi ar turėjo, tad šiuokart ir noriu prisiminti nemažą būrį kraštiečių, kuriems rašymas, žodinė kūryba yra tarsi antroji (o gal net pati pirmoji!) profesija.

      Prieš tai norėčiau prisiminti ir tuo prisiminimu pagerbti lietuvių kalbos ir literatūros mokytojus, kurie įvairiu metu moksleiviams skiepijo meilę gimtajai kalbai, rašybai, ugdė mumyse pirmuosius kūrybos pradmenis.

      Buvo neseniai nutolęs rūstus pokaris. Rajoninis laikraštis (kuriame tik po dvidešimtmečio pats pradėjau dirbti), suprantama, neturėjo nė vieno profesionalaus žurnalisto, o pirmoji redaktorė buvo net be vidurinio išsilavinimo ir dar ne lietuvė - buvusi pogrindininkė Cipa Racinaitė. Tad galime įsivaizduoti, kokia kalba šiuolaikinės kokybės požiūriu laikraščio puslapiuose vyravo. Užtat, pamenu, mokyklos direktorius kartu ir lietuvių kalbos mokytojas Domininkas Vaičius mums, mokinukams paaugliams, ir draugiškai patardavo, ir perspėdavo neskaityti tos anuometinės „Pergalės vėliavos".

      Sveikas, racionalus požiūris į gimtąją kalbą tradiciškai buvo atkeliavęs iš ankstesniųjų metų, bet ir vėliau mokykloje pamenu daug lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų, didžia dalimi prisidėjusių, kad viekšniškiai moksleiviai nepaliktų mokyklos kaip mažaraščiai gimtosios kalbos požiūriu. Nebeišvardinsiu visų mokytojų lituanistų, sustosiu tik ties dviem, deja, jau Amžinybėn išėjusiais. Mokytojas Stasys Ablingis, pats būdamas gabus literatas, pamokose ir individualiai ugdė bei skatino daugelį auklėtinių pamėgti žodinę kūrybą. Mokytoja Stasė Venslovaitė, buvusi ir mūsų klasės auklėtoja, pamenu, pamokose  mus mokydavo analizuoti literatūrinius kūrinius, suprasti veikėjų charakterius, dialogų svarbą ir t.t.

      Toji gera lietuvių kalbos ir literatūros pamokų tradicija, kaip minėjau, buvo atėjusi iš ankstyvojo tarpukario, dar nuo Viekšnių progimnazijos laikų, o vėlesniuoju laiku toliau plėtojosi. Kitaip ar dabar turėtume pluoštus buvusių mokyklos auklėtinių Leono Virkučio, Zofijos Aleksandravičiūtės-Navickienės ir kitų kadaise taip kruopščiai užrašytų prisiminimų apie Viekšnius ir viekšniškius?!

      Įdomu tai, kad nemažas būrys buvusių mūsų mokyklos auklėtinių, pasirinkusių teisininko, istoriko, muziko ar kurią kitą specialybę, išsaugojo mokykloje užgimusį pomėgį rašyti. Kalbininkas Albertas Ružė - humanitarinių mokslų daktaras, docentas, knygų, mokslinių straipsnių autorius ir bendraautoris; teisininkas Vladislovas Burbulis ilgainiui tapo plačiai žinomu žurnalistu tarptautininku; garsus Lietuvos teisininkas ir  advokatas Kęstutis Lipeika, remdamasis bylų medžiaga ir advokato patirtimi, šūsnis rašinių yra sukūręs ir publikavęs, dar turbūt tiek glūdi jo archyve; istorijos mokytojas Juozas Elekšis šiandien garsėja savo sukurtų dainų bei giesmių tekstais, išleido arti dvidešimties knygų; teisininkas Rimantas Žilevičius savo knyga „Ožkelė giedojo gluosnyje" (2011 m.) ir žaviais publicistiniais rašiniais atsiskleidė kaip gabus vaizdingo žodžio meistras. O ką jau kalbėti apie Juozą Erlicką - taip pat viekšniškį, rašytoją, poetą, publicistą, Lietuvos nacionalinės literatūros ir meno premijos laureatą !

      Būsiu nekuklus - mano brolis muzikologas Vaclovas yra parašęs ir publikavęs ne vieną šimtą straipsnių, apybraižų, radijo laidų apie Lietuvos muzikinę kultūrą, dabar baigia parengti trečią knygą iš savojo tritomio „Tai buvo...", triūsia prie kitų tekstų. Taip pat čia dar būtina prisiminti ir kitus viekšniškius - žurnalistę Gražiną Biržietytę-Kriščiukaitienę, nusipelniusį kraštotyrininką Bronislovą Kerį, vėlgi žurnalistę Bernardą Steponavičiūtę-Plastininą, anuometinėje „Pergalės vėliavoje" dirbusią Stasę Ivaškevičiūtę-Stelingienę, literatę Liudą Vasičevą, keliautoją, fotografą, poetą Paulių Normantą ir daug daug kitų plunksnos brolių ir sesių.

      Grįžtu į savo klasę ir vėl prisimenu buvusią auklėtoją Stasę Venslovaitę. Tai turbūt didžiausias Jos, šviesios asmenybės, nuopelnas, kad Stasys Keinys - kalbininkas, redaktorius, humanitarinių mokslų daktaras, parengęs spaudai daugiau kaip 500 straipsnių terminologijos, kalbos vartosenos ir norminimo temomis; kad Valerija Gežinytė-Lėgaudienė - nusipelniusi mokytoja lituanistė, paskelbusi daug prozos ir poezijos kūrinių, S. Niūniavaitės premijos laureatė; kad mano suolo draugas Aleksandras Žvirzdinas, Vilniaus universitete baigęs lituanistikos mokslus, daugelį metų dirbo žurnalo „Mokslas ir technika" redaktoriumi; kad Algimantas Šarkis po žurnalistikos studijų visą savo gyvenimą paaukojo spaudai. Turbūt ne per klaidą ir šių eilučių autorius atsidūrė „toje galeroje" - žurnalistikoje.

      Šiandien daug kalbama, ginčijamasi apie dabartinės lietuvių kalbos būklę, jos vystymosi perspektyvas, ir kartais sunku suprasti, kas teisus. O kai girdi itin prastai lietuviškai kalbančius „šnekorius", kai daugelis net aukštuosius mokslus baigę ir save inteligentais, net elitu laikantys nemoka sklandžiai dėstyti minčių, prisimenu literatės ir režisierės Stasės Niūniavaitės kadaise išsakytus skausmingus žodžius: „Aš tik žinau viena: kas bevaldytų Lietuvą, o žemė, upeliai, kalneliai, gojai liks tie patys - jų nesurusins, nesuvokietins... Bet žmonės! Ar bekalbės lietuviškai po šimto metų?" Taigi dabar ar tik ... „nesuanglėsime" ?!  

Rubrika Kitu kampu yra Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo projekto dalis.

 

  

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2016-01-03 14:16
 
 

Komentarai (63)

Jūsų el. paštas

Dimitry Ashley

2021-07-25 04:12

Pamačiusi internetinį įrašą, kuriame buvo parašyta, kaip jai padėjo daktaras Ilekhojie, aš taip pat nusprendžiau kreiptis į jį pagalbos, nes neturėjau kito pasirinkimo, kaip tik norėčiau susigrąžinti vyrą ir laimę. Jis šnekėjo su daugybe moterų ir mane labai skaudino. Viską, ką darė Henris, aš vis tiek mylėjau ir nenorėjau palaidoti. Mano didžiausiai nuostabai, mano vyras grįžo namo ant kelių, kad turėčiau rasti vietą savo širdyje, kad jam atleisčiau. Man tikrai trūksta išraiškų ir nežinau, kiek perteikti savo dėkingumą jums, dr. Ilekhojie. Tu esi Dievas, atsiųstas atkurti nutrūkusiems santykiams, ir dabar aš esu džiaugsminga moteris. jo kontaktiniai duomenys yra „Whatsapp“ numeris 2348147400259) arba el. paštas; (gethelp05@gmail.com)

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Erica Pablo

2021-07-22 23:23

Aš verkiau visą naktį ir turėjau paaiškinimų, kai mano vaikai paprašė tėvo, o po kelių mėnesių jis man įteikė skyrybų dokumentus ir tai mane sulaužė. Per vieną savo parke praleistų dienų sutikau Melissą, kuri man suteikė kontaktą su dr. Ilekhojie. Po pokalbio su juo mažai turėjau ramybės ir užtikrintumo, kai jis man pažadėjo, kad mano vyras grįš po kelių dienų. Aš padariau viską, ko jis paprašė, ir parūpinau viską, ko jam reikėjo. Praėjus lygiai trims dienoms, mano vyras atėjo vėlai vakare ir praktiškai maldavo, kad pamirščiau skyrybas ir sutikčiau, kad jis grįžta namo. Buvau apstulbęs, nes taip greitai nesitikėjau rezultatų.

Ačiū dr Ilekhojie, nors šio įrašo nematysite. Įsitikinkite, kad esate tokioje situacijoje kaip aš, maloniai pasikalbėkite su dr. Ilekhojie ir aš jus patikinu, kad jis visada gali rasti sprendimą. El. Paštas: (gethelp05@gmail.com) „WhatsApp“ arba „Viber“ 2348147400259

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Julie

2021-07-12 18:12

Meilė niekada nepasiduoda, nepraranda tikėjimo, visada viliasi ir ištveria visomis aplinkybėmis. Aš buvau paskutinis žmogus žemėje, kuris sutiko su tuo, kad burtai egzistuoja ar veikia, kol nebuvau nukreiptas pas daktarą Ilekhojie, kuris savo galingais burtais padėjo tiek daug žmonių. Aš neturėjau kitos išeities, kaip tik pabandyti, nes praėjus 3 mėnesiams po skyrybų buvau pažeminta savo darbo vietoje dėl depresijos, nes nežinau, ką daryti, kad jį susigrąžinčiau, bet ačiū Dievui, kad panaudojau dr. atgauk mano laimę ir meilės gyvenimą per 48 valandas. Tik praėjusią savaitę čia buvau paaukštinta vėl eiti savo pareigas ir esu čia, kad galėčiau pasidalinti savo patirtimi su šiuo vyru, vadinamu dr. Ilekhojie. Aš nežinau, ką išgyveni šiandien, bet žinau, kad visose situacijose visada yra išeitis. Susisiekite su dr. Ilekhojie TEKSTU ARBA „WHATSAPP MESSENGER“ telefonu: 234 (81) 47400-259 ir el. Pašto adresą: gethelp05@gmail.com

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Elena Nouri

2021-07-08 12:48

Ačiū už tai, ką padarei man! Mano vyras nustojo pildyti skyrybų dokumentus po to, kai susisiekiau su jumis ir padėjau man nutraukti skyrybas su vyru, o dabar viskas klostosi daug geriau. Kaip sakėte, visas procesas, susijęs su skyrybomis, buvo atšauktas, o bloga moteris, dėl kurios kilo problema mano santuokoje, buvo išsiųstas mano vyro ir mes dabar esame laimingi kartu, jei turite santykių, santuokos problemų ar kitų problemų , galite susisiekti su dr. Ilekhojie. El. Paštas: (gethelp05@gmail.com) arba „WhatsApp“ / paskambinkite jam ( 2348147400259).

Specializuojasi šiais burtais:
* Meilės kerai
* Vedybų burtai
* Pinigų burtai
* Grožio kerai
* Turtų burtai
* Seksualinio potraukio burtai
* Hiv Cure burtai
* Kazino burtai
* Pašalinti prakeikimo burtus
* Apsaugos kerai
* Loterijos burtai
* Goodluck burtai
* Vaisingumo kerai

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Melissa Toloi

2021-07-07 02:48

Pagaliau man padėjo !! Šiuo metu labai jaudinuosi, tiesiog turiu pasidalinti savo liudijimu šiame forume .. Jausmas, kad esi mylimas, atima tiek daug naštos nuo mūsų pečių. Aš visa tai turėjau, bet padariau didelę klaidą, kai apgavau savo vyrą su kitu vyru, o mano vyras paliko mane daugiau nei 4 mėnesiams po to, kai jis tai sužinojo .. Buvau vieniša, liūdna ir nuniokota. Laimei, buvau nukreiptas į labai galingą burtininką dr. Ilekhojie, kuris man padėjo susitaikymo kerą dėl mūsų santykių, ir jis parsivežė mano vyrą, o dabar jis mane myli kur kas labiau nei bet kada .. Aš dabar toks patenkintas gyvenimu. Labai ačiū dr. Ilekhojie, maloniai susisiekite su dr. Ilekhojie dabar el. Paštu gethelp05@gmail.com arba skambinkite / WhatsApp 2348147400259

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Amber Luke

2021-07-03 11:59

Mano vaikinas pradėjo eiti su kitomis merginomis ir rodyti man šaltą meilę. Kelis kartus jis grasina, kad išsiskirs su manimi, jei išdrįsiu suabejoti apie jo romaną su kitomis merginomis. Aš buvau visiškai nuniokotas ir sutrikęs, kol senas mano draugas pasakė aš apie burtų ratuką internete Dr Ilekhojie, kuris meilės kerų jėgomis padeda žmonėms spręsti jų santykius ir santuokos problemas. Iš pradžių abejojau, ar kada nors toks dalykas egzistuoja, bet nusprendžiau pabandyti. Kai susisiekiau su juo, jis pasakė man viskas, ką man reikėjo padaryti, aš padariau, ir jis padėjo man užburti susitaikymo kerą ir per 28 valandas mano vaikinas grįžo pas mane ir pradėjo atsiprašyti, dabar jis nustojo eiti su merginomis ir yra su manimi visam laikui. Štai jo kontaktas .. SKAMBINKITE / WHATSAPP: 2348147400259 El. Paštas: (gethelp05@gmail.com)

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Berlin

2021-07-01 14:44

1) Meilės kerai
2) Prarastos meilės kerai
3) Skyrybų burtai
4) Vedybų burtai
5) Įpareigojantis burtas.
6) Išsiskyrimo burtai
7) Ištrinkite buvusį meilužį
8.) Jūs norite būti paaukštintas savo biure / Loterijos burtoje
9) varpos padidėjimas
10) nėštumo problema

„WhatsApp“ dr. Ilekhojie ( 2348147400259) arba el. Paštu (gethelp05@gmail.com)

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Donna Burkley

2021-06-10 23:44

Mein endloses Lob geht an diesen sehr tiefen Charmeur, der es wert ist, nachgeahmt zu werden. Danke, Herr Doktor. Hey Leute, mein Name ist Donna 38. Ich lebe in der San Francisco Bay Area in Kalifornien. Mein Gefühlsleben nahm eine große Wendung und war gesegnet, seit ich von einem Freund der Familie, der Schwester wurde, zu ihm überwiesen wurde, der Schmerz war unerträglich, denn ich hatte schlaflose Nächte, die mich etwa ein Jahr vor meinem Eingriff so kalt und leer machten. und so endete alles. Glauben Sie mir, zuerst war ich auch ungläubig aufgrund meiner verschiedenen Begegnungen mit einer Reihe von Zauberern und Websites, die alle kurz davor standen, meinen bezaubernden Ehemann zu mir zurückzubringen. Ich blieb immer stark und wusste auch, dass es einen zuverlässigen Ort geben musste, an dem ich helfen konnte Wild meine sehr hässliche missliche Lage dann fand Kathy Dr. Egwalis Aritcle, ich kontaktierte und erklärte ihm, dass er einen bestimmten Ritus durchführen musste, von dem a

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Skin Mercy

2021-06-10 23:38

Aš taip didžiuojuosi ir džiaugiuosi būdama čia, norėdama pasidalinti šiuo nuostabiu, nuostabiu ir nepaprastu liudijimu, tiesiog negaliu patikėti, kad dabar mano vyras grįžta namo, meldžiantis už visus savo neteisingus veiksmus, sakydamas, koks tuščias jis jautėsi visą laiką būdamas išvykęs. , jis paliko mane ir sukėlė mums tiek skausmo po skyrybų, kurios įvyko maždaug po 5 mėnesių, kas tai pamanys. Visas šis stebuklas įvyko iškart po to, kai susisiekiau su daktaru Egwali, dėl kurio man buvo kreiptasi pagalbos. Aš esu laimingiausia moteris visame pasaulyje šiandien, sakyčiau: „tai, kad mano vyras vėl reiškia viską man ir mūsų kūdikiams. Tai yra tikras stebuklas man ir mūsų šeimai, teikiantis amžiną malonumą ir linksmybes. Dabar esu tokia laiminga ir nežinau, kiek išreikšti savo gilų dėkingumą ir dėkingumą jums, Dr.Egwali. Aš primygtinai rekomenduosiu jį, jei jums reikia skubios pagalbos, nes tai garantuota.
Siųskite jam el. Laišką šiandien /dregwalispellhome@gmail.com arba
„WhatsApp“:

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Amber Luke

2021-06-09 14:15

Mano vaikinas pradėjo eiti su kitomis merginomis ir rodyti man šaltą meilę. Kelis kartus jis grasina, kad išsiskirs su manimi, jei išdrįsiu suabejoti apie jo romaną su kitomis merginomis. Aš buvau visiškai nuniokotas ir sutrikęs, kol senas mano draugas pasakė aš apie burtų ratuką internete Dr Ilekhojie, kuris meilės kerų jėgomis padeda žmonėms spręsti jų santykius ir santuokos problemas. Iš pradžių abejojau, ar kada nors toks dalykas egzistuoja, bet nusprendžiau pabandyti. Kai susisiekiau su juo, jis pasakė man viskas, ką man reikėjo padaryti, ir aš padariau, o jis man padėjo susitaikymo kerą ir per 28 valandas mano vaikinas sugrįžo pas mane ir pradėjo atsiprašyti, dabar jis nustojo eiti su merginomis ir yra su manimi visam laikui.

Štai jo kontaktas ..
SKAMBINKITE / „WHATSAPP“: 2348147400259
PAŠTAS: (gethelp05@gmail.com

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media