Archyvas :: Žingeidiems – naujas tautotyros žinių rinkinys
Lina Želvytė
Lietuvių tautos savasties faktus ir reliktus kaupia bei tyrinėja institutų, universitetų, archyvų, muziejų ir kitų valstybės įstaigų specialistai. Savanoriškai talkina Lietuvių etninės kultūros, Archeologijos, Istorijos bei kitos draugijos ir nemažai įvairių nevyriausybinių organizacijų. Tačiau nedaug yra tokių, kurios savo veiklos intensyvumu ir nuveiktais apčiuopiamais darbais prilygtų Tėvynės pažinimo draugijai (TPD). Dar Lietuvos išsivadavimo iš okupantų glėbio įkarštyje paveldo puoselėjimo entuziastai ėmėsi gaivinti T. Daugirdo, V. Nagevičiaus ir kitų šviesuolių 1919 m. pradėtą kurti TPD, kurį 1989-2009 m. leido šalies etnokultūrinio pažinimo laikraštį „Gimtinė", parengė spaudai dešimtis savanorių monografijų, knygų ir šimtus lankstinukų, o nuo 2010-ųjų kasmet vertingiausius entuziastų atradimus skelbia savo tęstiniame mokslinės krypties leidinyje „Tautotyros metraštis".
Antai 2016 m. gruodžio 17 d. TPD kartu su LK Vilniaus įgulos Karininkų ramove ir Tėviškės pažinimo paramos fondu surengė konferenciją „Gyvosios istorinės atminties pulsas", skirtą Lietuvos nepriklausomybės šimtmečiui ir „Tautotyros metraščio" VI tomo sutiktuvėms. TPD valdybos pirmininkas ir šio leidinio vyr. redaktorius žurnalistas Jonas Laurinavičius, istorikė dr. Nastazija Kairiūkštytė, edukologas dr. Jonas Dautaras, publicistė ir literatė Alvyra Grėbliūnienė, šio leidinio sumanytojas kultūros istorikas dr. Kazys Račkauskas bei kiti pranešėjai pasidžiaugė, kad ilgai lauktas leidinys, tiesa, pavėluotai pasirodė, apžvelgė 368 psl. metraščio 8 pagrindinių skyrių straipsnius, nagrinėjo jų išliekamąją mokslinę ir ugdomąją reikšmę. Autentiškais faktais pasižymi dr. Reginos Norkevičienės prisiminimai apie darbą Vilniaus universitete, A. Grėbliūnienės straipsnis „Tetos Česės istorija" (apie tremtinės šeimos likimą), Vytauto Indrašiaus pasakojimas apie „Užpalių respubliką", Albino Petrulio gausios žinios apie Vilkaviškio r. nepaprastą Gražiškių mokyklos istoriją. Į konferenciją atvykęs MA narys korespondentas emeritas Romualdas Grigas išsakė susirūpinimą, kad Lietuvoje vis pasirodo knygų, kurių autoriai tendencingai iškraipo mūsų tautos kovos dėl laisvės faktus. Pasisakiusieji dėkojo vyr. redaktoriui J. Laurinavičiui ir „Gimtinės" leidyklos vadovui K. Račkauskui bei dešimtims geradarių rėmėjų, kurių pastangomis išleistas pats stambiausias iš visų „Tautotyros metraščio" VI tomas. Naujas tautotyros savanorių sukauptų ir įprasmintų žinių rinkinys jau pasiekė Druskininkus, Marijampolę, Plungę, Telšius ir Panevėžį. Jį susidomėję skaito dešimtys vilniečių.
„Šeštas „Tautotyros metraščio" tomas byloja, kad Tėvynės pažinimo draugija, nors ir nesulaukia apčiuopiamos Vyriausybės ir verslininkų finansinės paramos, sėkmingai gyvuoja dėl to, kad per savo 27 veiklos metus išugdė didelę tikrų paveldo puoselėtojų bendruomenę. Labai svarbu, kad reprezentacinis TPD leidinys tęsia „Gimtinės" laikraščio poros dešimtmečių vykdytą kilnią misiją: telkia ištikimus tautos paveldo žinių kaupimo savanorius, padeda jiems įprasminti sunkaus intelektinio darbo vaisius. „Gimtinė" ir „Tautotyros metraštis" tapo įtaigi tautotyros savanorių talentų traukos ir ugdymo neformali akademija.
TPD valdyba, rūpindamasi savo svarbiausio leidinio gyvavimu ir branda, prireikus turėtų įžvalgiai atnaujinti metraščio redakcinę komisiją kompetentingais bendradarbiais, siekti, kad, atrenkant spaudai rankraščius, nebūtų apsiribojama vieno ar dviejų asmenų nuomone, o šiuos esminius klausimus spręstų kolegialiai visų skyrių redaktoriai. Leidinio mokslinė vertė gerokai padidėtų, jeigu centriniuose jo skyriuose „Asmenybė ir tauta", „Istorijos aidai", „Tradicinės kultūros paveldas", „Muziejai ir paminklai" būtų spausdinama bent po vieną žymaus tautotyros profesionalo straipsnį", - teigia „Tautotyros metraščio" leidybos pradininkas dr. K. Račkauskas.
Džiugu, kad kiekvienam „Tautotyros metraščio" tomui komplektuojant ir redaguojant straipsnius, be jokio atlygio, talkina vis daugiau žiniasklaidos specialistų. Iki šiol patyręs plunksnos meistras J. Laurinavičius I-V metraščio tomuose pasižymėjo kaip įdomių, vertingų straipsnių autorius. Kai iškilo grėsmė, kad dėl lėšų stygiaus redakcinė komisija nepajėgi parengti spaudai VI tomo, į pagalbą atskubėjo knygų ir laikraščių leidyboje dantis pravalgęs naujasis TPD valdybos pirmininkas J. Laurinavičius ir „Gimtinės" leidyklos vadovas K. Račkauskas. Nepailsdamas geranoriškai talkina žurnalistikos veteranas Jonas Varnauskas. Pagal galimybes prisideda žurnalistai Juozas Elekšis, Gražina Kadžytė, Julius Norkevičius, Irena Šuminienė, Janina Zvonkuvienė ir kt.
Komentarai (0)