Archyvas :: Žurnalistams ir rašytojams - Vaižganto premijos laureatams
Nuotrauka autoriaus
Vytautas BAGDONAS
Asociacija Vaižgantiečių klubas „Pragiedrulys" parengė, o UAB „Utenos Indra" šią vasarą išleido gausiai iliustruotą, informatyvų lankstinuką „Svėdasų krašte pagerbiami „deimančiukai" - Vaižganto premijos laureatai". Iki šiol visa informacija apie Vaižganto premijos laureatus buvo „išblaškyta" po interneto svetaines, laikraščių ir žurnalų puslapius, enciklopedinius žinynus, tačiau susistemintų duomenų vienoje vietoje surasti būdavo keblu. Būtent šis lankstinukas tą problemą ir išsprendė.
Kaip ir dera, leidinukas pradedamas Vaižganto premijos atsiradimo istorija ir informacija kaip ši premija buvo susieta su Svėdasų kraštu.
2002 metais, minint Lietuvos rašytojų ir žurnalistų sąjungos 80-metį, Lietuvos rašytojų sąjunga, Lietuvos žurnalistų sąjunga ir Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija įsteigė kasmetinę Juozo Tumo-Vaižganto literatūrinę premiją. Toks prestižinis apdovanojimas neatsitiktinai pavadintas lietuvių literatūros klasiko, publicisto, literatūros mokslininko, visuomenės veikėjo, tautos švietėjo ir blaivintojo, „deimančiukų" ieškotojo kanauninko Juozo Tumo-Vaižganto (1869-1933) vardu. Kai Kaune 1922 metais buvo įsteigta Lietuvių rašytojų ir žurnalistų sąjunga (vėliau pavadinta Lietuvos rašytojų ir žurnalistų sąjunga), Vaižgantas buvo vienas iš šios organizacijos steigėjų ir vadovų (vadovavo 1922- 1925 m.)
Vaižganto premija yra skiriama Lietuvos rašytojui arba žurnalistui (pamečiui) už sėkmingą literatūros ir žurnalistikos (dokumentinės prozos arba literatūrinės publicistikos) dermę, vertinant praėjusių dviejų kalendorinių metų kūrybą. Laureatui kartu su pinigine premija yra įteikiamas ir diplomas, o pastaruosius keletą metų dar įteikiamas ir vardinis bronzinis medalis, sukurtas dailininko, dizainerio, medalininko Stasio Leono Makaraičio (1938-2014). Vienoje medalio pusėje yra Vaižganto atvaizdas, kitoje- išgraviruota laureato pavardė.
Pirmosios dvi premijos laureatams ( vilniečiui poetui, Kovo 11-osios Nepriklausomybės Akto signatarui Gintautui Iešmantui bei anykštėnui rašytojui, poetui, publicistui Rimantui Vanagui) buvo įteiktos Vilniuje. Nuo 2004-ųjų metų šios prestižinės premijos pradėtos įteikinėti Vaižganto gimtajame Svėdasų krašte (Anykščių rajonas). Tokią iniciatyvą parodė veiklus svėdasiškis mokslininkas doc., dr. Juozas Lapienis, kuriam netrūksta įvairių prasmingų sumanymų ir pasiūlymų. Jis ir pasiūlė Vaižganto premijas įteikinėti būtent Svėdasų krašte, kur saugomas ir gerbiamas žymiojo kūrėjo atminimas. Laureatų pagerbimo ir premijos įteikimo iškilmės vykdavo tradicinių „Vaižganto skaitymų" metu kaskart vis skirtingoje vietoje: Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejaus kiemelyje Kunigiškių kaime, rašytojo gimtuosiuose Malaišiuose, Svėdasų Šv.Arkangelo Mykolo parapijos bažnyčioje, prie Alaušo ežero Svėdasuose.
Nuo 2009 -ųjų Svėdasų seniūnija, Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejus, asociacija Vaižgantiečių klubas „Pragiedrulys" ir Anykščių kultūros centro Vaitkūnų skyrius ėmėsi iniciatyvos kiekvieną rugsėjį organizuoti rašytojo Juozo Tumo-Vaižganto gimtajame Malaišių kaime kasmetinį respublikinį renginį - „Vaižgantines", kurio metu tradiciškai įteikiamos Vaižganto premijos, pagerbiami naujieji laureatai.
Šiuo metu jau yra iš viso trylika respublikinės Vaižganto premijos laureatų. Lankstinuke yra išspausdintos visų jų nedidelio formato spalvotos nuotraukos, pateikta svarbiausia informacija, už kokią kūrybą šią premiją pelnė rašytojai ar žurnalistai Gintautas Iešmantas, Rimantas Vanagas, Gintarė Adomaitytė, Laimonas Tapinas, literatūrologė Viktorija Daujotytė - Pakerienė, rašytojas Jonas Mikelinskas, žurnalistė, gydytoja Filomena Taunytė-Paškonienė, rašytojas, dramaturgas, poetas, akademikas Justinas Marcinkevičius, „plunksnos broliai" Juozas Kundrotas, Liudvikas Jakimavičius, žurnalistai Perpetua Dumšienė, Gediminas Kajėnas, Vytautas Bagdonas.
Nuo 2009-ųjų Svėdasų seniūnija, siekdama pagerbti labiausiai nusipelniusius gimtajam kraštui, talentingiausius svėdasiškius, aktyviausius visuomenininkus įsteigė Vaižganto mažąją premiją „Už kūrybinius nuopelnus Svėdasų kraštui". Šios premijos laureatai pagerbiami tradicinių „Vaižgantinių" metu kartu su respublikinės literatūrinės Vaižganto premijos laureatais. Lankstinuke pateikiama lakoniška informacija ir visus šešis šios premijos laureatus : svėdasiškę šviesuolę, buvusią mokytoją, bažnyčios tvarkytoją, tautodailininkę, aktyvią visuomenininkę Ireną Guobienę, kraštotyrininką, muziejininką, knygų apie Vaižgantą leidėją žurnalistą Vytautą Bagdoną, veiklų kraštietį, literatą, Vaižganto atminimo puoselėtoją doc., dr. Juozą Lapienį, žymų teatro, kino ir televizijos aktorių, režisierių, respublikos nusipelniusį artistą Ferdinandą Jakšį, buvusią mokytoją, aktyvią Butėnų kaimo bendruomenės narę Aldoną Murmienę, tautodailininką, mokslininką doc., dr. Romualdą Šimkūną, spausdinamos jų fotografijos.
Lankstinuke taip pat pasakojama, jog abiejų Vaižganto premijų laureatų dovanotos knygos su autorių autografais bei kitos dovanos eksponuojamos Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejuje. Muziejuje taip pat galima pamatyti ir nuotraukų, su „Vaižgantinių" vaizdais, Vaižganto premijų laureatų portretais. O tradicinių „Vaižgantinių" metu kilnojamosios nuotraukų parodos rodomos ant senųjų Malaišių pastatų sienų.
Šiame leidinėlyje panaudotos Simonos Bagdonaitės, Vytauto Bagdono ir Raimundo Kovo darytos nuotraukos. Lankstinuko leidimą finansiškai parėmė Anykščių rajono savivaldybė pagal nevyriausybinių organizacijų rėmimo programą.
Gražiai apipavidalintą, kokybiškai išleistą įdomų ir reikalingą lankstinuką „Svėdasų krašte pagerbiami „deimančiukai" - Vaižganto premijos laureatai" už aukas bus galima įsigyti Svėdasų krašto (Vaižganto) muziejuje, taip pat „Vaižgantinių" metu šių metų rugsėjo 19 dieną.
Rubrika Naujos knygos, leidiniai yra Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo projekto dalis.
Komentarai (0)