2019 m. liepos 22 d., Pirmadienis

Pasijuokime kartu

*print*

Archyvas :: Albertas Skyrelis: epigramos - be programos

2018-09-06
 
Albertas Skyrelis

Albertas Skyrelis


Vytautas Žeimantas

Su Alberto Skyrelio kūryba susipažinau, kai besilankant Vilniaus rajone Marijampolyje žinomas Rytų Lietuvos mokytojas Almimantas Masaitis padovanojo man A. Skyrelio knygelę su gerokai intriguojančiu pavadinimu - "Kas kvailesnio?"
Tada ir susidomėjau Albertu Skyreliu. Jis gimė 1936 metias Švenčionių rajone, Puotiškės kaime. Jo jaunystė ten ir brendo. Adutiškyje baigė vidurinę mokyklą, įstojo į Vilniaus pedagoginį institutą. 1961 m. pradėjo pedagogo darbą Eitminiškių vidurinėje mokykloje lietuvių kalbos mokytoju.
Mokytojavo ir kūrė. Netrukus tapo poetu, satyriku, vertėju, pašventusiu savo gyvenimą mokiniams ir kūrybai. Išleido savo kūrybos knygų, buvo jaunų poetų pagalbininkas, vertinantis lietuviško žodžio skambumą. Jo lyrinėje kūryboje subtiliai skamba žodis, paprastumas, meilė gamtai ir žmogui, satyrinėje - atsiskleidžia aštrus protas, aiški pilietinė pozicija, kandus, ironiškas stilius. 1993 metais jis buvo priimtas į Lietuvos rašytojų sąjungą.
"Žmogų per gyvenimą lydi paradoksai. Vienas juos labai jautriai pergyvena: ak, kaip man nesiseka. Kitas ir čia suranda įdomesnį rakursą... Neaplenkė paradoksai ir Alberto Skyrelio. Studijavo lituanistiką, o paskyrė į lenkų mokyklą. Atrodo, netoli nuo Vilniaus, pačiam Europos centre - o tokį kitą užkampį sunkiai surasi. Tačiau darbuojasi ten jau geras puskapis metų, šaknis įleido - kad žmonės ten neužmirštų, jog Lietuvoj gyvena, kad lietuviškai mokėtų bent susikalbėti... Rašė Albertas eiles mokykloje, rašė pedagoginiame institute, rašė Ir savo Eitminiškėse, o tik dvi knygeles per trisdešimt metų išleido. Kaip darbo pelytė - po trupinį, po trupinį. Ir vėl paradoksas - tai jautri lyrika, tai aštri satyra. Na, o kadangi dabar laikai nelabai lyriškai nuteikia, tai ir trečioji knyga -su pipirais... Mėsos kažin ar greit visiems bus sočiai, na bet pipirai visada tiks...- 1993 metai apie Albertą Skyrelį rašė žurnalistas ir poetas Gediminas Astrauskas.
Albertas Skyrelis debiutavo satyrinės poezijos knyga „Velnio tuzinas", išėjusia 1977 metais. Vėliau išleido dar dešimtį lyrinės poezijos, satyrinių eilėraščių, epigramų ir parodijų rinkinių. Jo kūriniai publikuoti satyrinės poezijos antologijoje „Lietuvių epigrama ir parodija" (1988), literatūrinių epigramų rinkinys išleistas rusų kalba. Kartu su LŽS nariu (dabar LŽS Senjorų klubo pirmininko pirmasis pavaduotojas) Alfonsu Kairiu yra sudaręs Rytų Lietuvos mokytojų kūrybos rinktinę „Ties rugsėjo taku".
"Alberto Skyrelio poezija tradicinio eiliavimo, dainiška, joje neretai sunkiai nuspėjama riba tarp lyrizmo, ironijos ir autoironijos, gausu originalios metaforikos", - teigia LŽS Senjorų klubo pirmininkas poetas Ipolitas Skridla.
Albertas Skyrelis, eidamas septyniasdešimt septintuosius metus, išėjo Anapilyn 2012 metų vasario 26 dieną.
Keletą Alberto Skyrelio epigramų siūlau ir mūsų svetainės skaitytojams.
 
Albertas Skyrelis
Epigramos - be programos
 

TRAPI BŪTIS
Nešiojo gero
Pedagogo šlovę,
Kol... girtas gatvėj
Stulpo neišgriovė.

 

SKLEROZĖ
Kaitrios liepsnos sieloje aprimo,
Atmintis akivaizdžiai skylėta:
Dovanok, kad vėl... be pareiškimo
Skubinuos j tamstos tualetą.

 

KELIONĖ
Keliauju, pagiriu.
Prisėdu, pageriu...
Priėjęs iki Pagirių -
Jau ir bajoriškai geriu.

 

LINKĖJIMAS
Linkiu garbingam jubiliatui
Blaiviam plušėti dar smagiau,
O man (nejaugi nebematot?)
Šįkart įpilkite daugiau...

 

LIAUDIŠKA
Ar aš tau, sese, nesakiau,
Kad be tų mokslų bus sveikiau:
Jaunikis, namas, žiguliai -
Ir žvelk į ateitį žvaliai.

 

VIENPUSIŠKA MEILĖ
Karštai mylėjau Ritą.
Jausmingos liejos trelės.
O ji pačiupo kitą,
Kad ją kur perkūnėlis!

 

KONSENSUS
Žinau, tiki.
Tikiu ir aš.
Kad jj apvogs,
O tau... atneš.


Paskutinį kartą atnaujinta: 2018-09-06 08:57
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media