Archyvas :: PETRAS PŪKELIS: PLUNKSNOS BROLIAI: Nuotaika
Jonas Šimkus
PETRAS PŪKELIS
PLUNKSNOS BROLIAI: Nuotaika
Žurnalistam Lietuvoje
visiškai neblogai klojas.
O jei kam kiaura alkūnė,
tai tas paslaptim tebūnie.
Žurnalistai Eldorado
kolei kas mus nesurado
Ir už žodį, nors stiproką,
dar po dolerį nemoka.
Visų pirma labai svarbu,
kad visuomet yra darbo.
O jei ne visad sumoka,
dėl to liūst neapsimoka.
Sako, laikraščių tiražas
kolei kas dar esąs mažas.
Ir kol kas dar mūs tėvynėj,
sako, esą daug laukinių.
Jei jau šneka taip leidėjas, -
padirbėsim iš idėjos.
Nors kitur tas nemadoje,
tegul liks dar bent spaudoje.
Šiaip jau būklė mūsų svarbi.
Spaudos žmogų visi gerbia.
Jei svečiuos kur tenka būti, -
užufundija čėrkutę.
Sako, spaudos pionierius
juk negali būt negėręs.
Taigi tiktai ši patieka
žurnalistui ir belieka.
Kai kas statosi mūriuką
ar šiaip jaukų lizdą suka.
Bet kolega žurnalistas
pas mus šito neišdrįsta.
Jam kol kas juk reik rašyti,
kaip mūriukus statos kiti.
Be to, pravartu žinoti,
kad jam nėr ko išeikvoti.
Kolei kas pas mumis spaudą
su glėbiu dar nieks negaudo.
Pas mus, mat, kiti dalykai:
daug kas skaito, tiktai dykai.
Šitokioj aplinkumoje
daugel kas patiestų kojas.
Bet lietuvis žurnalistas
dar bankrotų nepažįsta.
1934 metai, Kaunas
Petras Pūkelis - Jonas Šimkus
Petro Pūkelio slapyvardžiu pasirašinėdavo žurnalistas, rašytojas, redaktorius Jonas Šimkus. Šį eilėraštį sukūrė dirbdamas "Lietuvos žinių" laikraštyje. Dabartiniais poezijos masteliais vertinant, eilėraštis silpnokas. Tačiau jis įdomus tuo, kad atskleidžia tuometinę žurnalistinio gyvenimo "virtuvę".
Jonas Šimkus gimė 1906 m. rugpjūčio 17 d. Rygoje. 1925 metais baigė Palangos progimnaziją. 1927 metais persikėlė į Kauną, mokėsi suaugusiųjų gimnazijoje. 1930-1931 metais buvo vienas iš žurnalo „Trečias frontas" organizatorių ir bendradarbių. 1933-1940 metais dirbo laikraščio „Lietuvos žinios" redakcijoje, bendradarbiavo laikraštyje „Sekmadienis".
Eilėraščius pradėjo spausdinti 1925 metais. Išleido poezijos rinkinius "Užu durų" (1927 m.), Pasakos iš cemento (1929 m.), apsakymų rinkinį "Kova dėl Dievo" (1937 m.). Parašė kritikos straipsnių, recenzijų, feljetonų, atsiminimų apie Petrą Cvirką, Liudą Girą, išvertė užsienio rašytojų kūrinių.
Jono Šimkaus poezijai būdinga miglotas lyrizmas, prozaizmai, šūksminga retorika, miesto peizažas. Prozoje ryškios socialinio supriešinimo tendencijos, natūralizmo ir ekspresionizmo apraiškos.
Prasidėjus Lietuvos okupacijai, jis pritarė sovietų valdžiai, 1940-1941 metais redagavo laikraščius „Lietuvos aidas", vėliau - šį laikraštį pakeitusius „Darbo Lietuvą" ir „Tarybų Lietuvą".
Prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, dirbo Maskvos radijo lietuviškų laidų redakcijoje. 1942 metais redagavo laikraštį „Tiesa", 1943-1945 metais „Tarybų Lietuva" ir jo priedus „Literatūra ir menas" (1942-1944 m.), „Pionierius" (1943-1944 m.). 1946-1949 metais buvo laikraščio „Tiesa" redaktoriaus pavaduotojas ir savaitraščio „Literatūra ir menas" vyriausiasis redaktorius.
1946 metais, kaip "Tiesos" korespondentas, dalyvavo karo nusikaltėlių Niurnbergo teismo procese, parašė "Tiesoje" pluoštą apybraižų iš šio proceso.
1948-1954 metais buvo Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkas. 1954-1957 metais - žurnalo „Pergalė" vyriausiasis redaktorius. 1956 metais jam buvo suteiktas LSSR nusipelnęs kultūros veikėjo garbės vardas.
Išleido apsakymų rinkinius "Apsakymai" (1953 m.) ir "Ryt bus gražu" (1962 m.). Išleido knygas apie literatūrą "Tarybinė lietuvių literatūra" (1951 m.) ir "Apie literatūrą" (1956 m.). Jose aktyviai propagavo socialistinio realizmo dogmas. Jono šimkaus kūryba turėjo įtakos lietuvių literatūros sovietizacijai.
Jonas Šimkus mirė Vilniuje 1965 m. spalio 28 dieną. Po mirties, 1968-1971 metais išėjo penkių tomų Jono Šimkaus "Raštai".
Vytautas Žeimantas
Prenumeruoti komentarus: El. paštu RSS
Pritariantis
2015-08-01 11:05
Tegyvuoja megztos beretės! Pirmyn,Vytautai!
Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus
Vytautas
2015-08-01 07:48
Tai vienas iš tų nevykėlių "rašytojų", okupantų aktyviausių talkininkų. Vien jau sprendžiant pagal "Plunksnos brolius", galima pasakyti, kad Jonas Šimkus neturėjo nei talento, nei savigarbos - naudodamasis savo, laikraščio redaktoriaus tarnybine padėtimi, įkišo štai tokį "eiliuotą" paistalą. Šis "eilėraštis" - tiesiog itin ryškus pavyzdys, kaip nereikia ir negalima rašyti.
Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus
Komentarai (2)