2019 m. kovo 22 d., Penktadienis

Pasijuokime kartu

*print*

Archyvas :: Bronius Čekanauskas: Seni balandžio pirmosios juokeliai...

2018-03-05
 
Ripkos žaidėjai

Ripkos žaidėjai

 

Bronius Čekanauskas

 

 

Pasaulio čempionatas Plungėje! („Komjaunimo tiesa", 1975 m. balandžio 1 d.)

Lietuviškai ripkai - tarptautinis pripažinimas * Dėl medalių kovos šešios komandos* Organizaciniai rūpesčiai

 

Kas pirmas trenkė lazda į nupjauto medžio skridinį? Vargu ar kas atsakys į šį klausimą. O žaidimas buvo tikrai įdomus. Ne vienam kaimo vaikui jis praskaidrindavo sunkios vaikystės akimirkas. Mosuodavo lazdomis, gainiodami nestorus balto medžio skridinėlius kaimo vieškeliais, ganyklomis. Ir per vakaruškas užvirdavo gana aštrios šio žaidimo mėgėjų ir žiūrovų diskusijos. Retas Žemaitijos jaunuolis nenutuokė šio žaidimo subtilumų.

Oficialiai ritinys mūsų respublikoje buvo įteisintas tik šeštajame dešimtmetyje. Dar vėliau ši sporto šaka susilaukė tarptautinio pripažinimo.

Daugeliui skaitytojų tikriausiai žingeidu, kaip lietuviška ripka susidomėjo užsienio sportininkai? O buvo taip. Maskvoje parodomąsias rungtynes žaidė dvi Lietuvos komandos. Ten ritinį pamatė žinomas Čekoslovakijos žurnalistas Iržis Novotnas. Jį egzotiškas žaidimas labai sudomino. I.Novotnas drauge su plungiečiu  D.Vitkum išvertė ritinio taisykles į čekų, vokiečių, anglų ir pakistaniečių kalbas. Taip šis žaidimas išpopuliarėjo daugelyje pasaulio šalių.

- Pirmajame lietuviškos ripkos pasaulio čempionate dalyvaus šešios komandos, - pasakojo organizacinio komiteto pirmininkas J.Juškevičius. - Tai Čekoslovakijos, Lenkijos, Indijos, Pakistano, Dramblio Kaulo Kranto Respublikos ir TSRS. Šalies garbę pirmenybėse gins Plungės dirbtinės odos gamyklos komanda. DOG kolektyvas - daugkartinis Lietuvos čempionas. Neatsitiktinai varžybų vieta pasirinkta Plungė. Šiame Žemaitijos mieste ritinys labai mėgstamas, čia gyvena daug šio žaidimo specialistų.

Iki čempionato pradžios beliko kelios savaitės. Organizatoriams pats darbymetis. Nors lietuviška ripka nereikalauja puikių stadionų, sudėtingų įrenginių, rūpesčių pakanka. Gerai, kad yra patikimų pagalbininkų. Kauno „Inkaro" fabrike paleista moderni mechaninė linija, kuri specialiai pirmenybėms gamins patobulintus ritinius. Darbininkai sėkmingai vykdo naujos produkcijos gamybos planus. Tvirtas, šiuolaikines lazdas gamina kita Kauno įmonė - Sporto inventoriaus fabrikas.

Teisėjų kolegijai vadovaus patyręs arbitras iš Indijos Radžmata Vidžajis. Jam pirmajam atiteko į šią šalį atvežtos žaidimo taisyklės anglų kalba. Vyriausiojo teisėjo pavaduotoju paskirtas telšietis Albinas Trumpickas.

Sparčiai rekonstruojamas Plungės stadionas - nemačiusieji jo kelias savaites šiandien vargiai beatpažintų. Kaip ant mielių kyla trylikos aukštų viešbutis „Babrungas", restoranas „Ripka". Į Plungę suplauks neregėtas skaičius turistų, sportininkų. Vien tik iš Pakistano į Plungę atvyks apie du tūkstančius lietuviškos ripkos mėgėjų. Beje, daugelis pirmenybių svečių pageidauja, kad juos apgyvendintų Palangos sanatorijose.

Kaip čempionatui ruošiasi TSRS rinktinė?

- Žiema nebuvo palanki slidininkams, bet gera mums. Galėjome daug dirbti gryname ore. Vaikinai sustiprėjo fiziškai, o šiuo metu treniruojasi Palangoje. Į treniruočių stovyklą pakvietėme 14 sportininkų, - informavo rinktinės vyriausiasis treneris Kazys Kazragis. - Drauge su gerai žinomais ripkos meistrais E.Zaniausku, A.Kreževičiumi, A.Alminu treniruojasi ir perspektyvus jaunimas - A.Šulinskas, B.Kontautas, V.Kazragis, S.Matulevičius, J.Sidaravičius. Jaudinamės dėl traumuoto pajėgaus žaidėjo M.Daublio. Vis dėlto tikimės, kad iki čempionato pradžios jis pasveiks.

- Sportininkams sudarėme visas sąlygas treniruotis, - pasakojo DOG direktorius E.Bulavas. - Gamykloje nėra abejingų lietuviškai ripkai. Kai rinktinės nariai treniruojasi, prie jų staklių dirba draugai. Visi supranta, ką Plungei reiškia šis čempionatas, kokia garbė žaisti rinktinėje.

Mūsų šalies lietuviškos ripkos rinktinė neseniai sužaidė keletą draugiškų rungtynių su pajėgia Kontaučių tarybinio ūkio komanda. Rinktinė nugalėjo įtikinamai - 14:1. Kitaip ir negalėjo būti, nes kontautiškiai žaidė su senomis lazdomis... Specialistų nuomone, plungiečiai pademonstravo aukštą meistriškumą ir tikrai galės kovoti dėl pasaulio čempionato aukso.

Įvairios organizacijos žada skirti daug dovanų geriausiems žaidėjams. Na, o Plungės traumatologinis punktas įsteigs prizą labiausiai nukentėjusiam sportininkui...

Ruošiasi pirmenybėms ir varžovai. Štai Varšuvoje, stebint 55 tūkstančiams žiūrovų, Lenkijos rinktinė 5:4 nugalėjo Europon jau atvykusius lietuviškos ripkos meistrus iš Indijos.

Į Senąjį kontinentą atvykę ir pakistaniečiai. Jie Prahoje išbandė jėgas su Čekoslovakijos rinktine. Jauna šeimininkų komanda netikėtai nugalėjo žolės riedulio olimpinių eksčempionų tėvynainius rezultatu 4:3. Žurnalo „Mladi svet" korespondentas I.Novotnas, pasakodamas apie šias rungtynes, pažymi, jog pakistaniečiai neparodė visų savo sugebėjimų. Taktiniais sumetimais jų komandoje nežaidė atakų lyderis Gajatris Devis. Taigi ir varžovai nesnaudžia...

Bronius Čekanauskas

 

P.S. Buvęs laikraščio vyr. redaktorius Vilius Chadzevičius truputį paabejojęs nutarė  spausdinti šį rašinį. Prašau atkreipti dėmesį į metus! Tą dieną ir vėliau buvo daug telefonų skambučių į įvairias instancijas Vilniuje ir Plungėje. Žemaičiai važiavo žiūrėti rekonstruojamo stadiono, ieškojo statomo restorano. Labiausiai supykę buvo saugumo vyrai: kodėl su jais niekas nederinta, kas leido Plungėje rengti čempionatą, kas leido ten vežti užsieniečius? Net tikras žemaitis sporto žurnalistas Kazys Kilčiauskas liko prigautas...

Kitą dieną „Komjaunimo tiesoje" pasirodė kukli žinutė:

„Pasaulio čempionatas Plungėje?"

Į tokį klausimą vakar ne sykį turėjo atsakyti redakcijos darbuotojai. Vieni interesantai juokais, o kiti ir rimtai teiravosi, kaip bus galima gauti bilietų į pasaulio lietuviškos ripkos čempionatą, po kelių savaičių vyksiantį Plungėje. Dėl būsimų rūpesčių sunerimo ir kai kurie šių varžybų „organizatoriai"... Juos galime nudžiuginti, o kitus - nuliūdinti: pasaulio lietuviškos ripkos pirmenybės neribotam laikui atidedamos. O „Komjaunimo tiesoje" išspausdintos sensacingos naujienos autorius pasislėpė nuo skaitytojų iki kitų metų balandžio pirmosios...

 (Bus daugiau)

Paskutinį kartą atnaujinta: 2018-03-05 13:02
 
 

Komentarai (2)

Jūsų el. paštas

Vytautas

2018-03-06 13:14

Žinoma, šį tekstą galima vertinti teigiamai. Tada dar mokėta saikingai pašmaikštauti, pasijuokti nieko neįžeidžiant, neįskaudinant. Tai ne dabarties juokeliai, kurie skamba per TV ar scenose. Atrodo, jau nieko nebesugebame, tik juokauti apie "kitą galą", tiktai savo kalbą praturtinti keiksmažodžiais, visokiomis nešvankybėmis.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Algis

2018-03-05 14:28

Kaip aniems laikams, tai visai neblogai.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media