2021 m. balandžio 13 d., Antradienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Radijas

*print*

Archyvas :: Ilgaamžiškiausia Lietuvoje radijo laida - „Gamta – visų namai“

2017-11-04
 
Iš kairės: Adolfas Drungilas, Audronė Šopagaitė ir Selemonas Paltanavičius

Iš kairės: Adolfas Drungilas, Audronė Šopagaitė ir Selemonas Paltanavičius

Vytautas Žeimantas

 

Kai šį rudenį keliavau su žurnalistų aplinkosaugininkų grupe po Kuršių marių pakrantes: Ventės ragą, Juokrantės miškus ir pamarį, Naglių kopą - buvo įdomu stebėti žurnalistų, ruošiančių LRT radijo laidą „Gamta - visų namai", Selemono Paltanavičiaus, Adolfo Drungilo ir Audronės Šopagaitės darbą. Tai po vieną, tai ir keliese, vis su mikrofonu rankose jie šnekino ir šnekino čia dirbančius ornitologus Vytautą Jusį, Vytautą Eigirdą, Jūratę Zarankaitę, Emiliją Razmienę, kitus žmones. Metę vieną kitą žvilgsnį į šonus, pašnekovo mintis jau savo žodžiais papildydavo aplinkos apibūdinimu, oro sąlygomis. Juk laida ne televizijai, vaizdo neparodysi, o radijo klausytojas turi pajusti tos laidos aplinkos šarmą, nuo to laida tampa dar įtaigesnė, labiau suprantama.
Malonu kolegų balsus išgirsti ir per LRT radiją. Negalėčiau pasakyti, nuo kada klausausi šios laidos, ar girdėjau pirmąją, eteryje nuskambėjusią 1957 metų rugsėjo 28 dieną. Bet gerai prisimenu, kad tuomet buvau paauglys, su įdomumu klausiausi, kas ir kaip gyvena mūsų krašte, gamtos įdomybes. Ir galiu teigti, kad vėlėsnį susidomėjimą gamta nemaža dalimi lėmė radijo laidos, tuomet vadintos „Gamta, medžioklė, žūklė".
Manau, kad ir šiandien rasime nemažai klausytojų, prisimenančių pirmąją Lietuvos radijo laidą apie gamtą. Juk praėjo tik 60 metų. Žmogui - tai nedaug. Radijo laidai - tai jau ilgaamžiškumo rekordas. 
Antanas Grigelis
Per penkis su puse dešimtmečio užaugo jau kelios ištikimų laidos klausytojų kartos. Keitėsi vedėjai, rengėjai, tačiau laidos darbas niekada nebuvo nutrūkęs. Pirmasis laidos rengėjas ir vedėjas buvo Antanas Grigelis, kuris su šia laida dirbo daugiau kaip 40 metų. 
Antanas Grigelis gimė 1924 m. sausio1 dieną Lipliūnuose, Lazdijų valsčiuje. 1944 m. baigė Merkinės gimnaziją, 1950 m. - prancūzų kalbą Vilniaus valstybiniame pedagoginiame institute. Nuo 1948 m. pradėjo dirbti Lietuvos radijuje. Buvo pranešėjas, Išleidimo skyriaus vyresnysis redaktorius, viršininkas, Vietinių radijo komitetų skyriaus redaktorius-instruktorius. Nuo 1958 m. buvo Lietuvos radijo ir televizijos sporto žinių redakcijos vadovas, komentatorius, vėliau - skyriaus vedėjas, Paskutiniųjų žinių, Informacijos ir Propagandos vyr. redakcijos vyresnysis redaktorius. Rengė informacines ir sporto laidas, komentavo varžybas. 
Nuo 1957 m. pradėjo rengti gamtosaugines laidas „Gamta, medžioklė, žūklė" ir „Gamta - visų namai". Laidoje aktyviai reiškėsi ir žurnalistas Zenonas Butkevičius. 1973 m. A. Grigeliui buvo suteiktas Lietuvos nusipelniusio žurnalisto garbės vardas. Šią laidą jis vedė iki pat mirties - 2006 spalio 10 dienos.
Beja, įrašant laidos tekstus jam talkino radijo diktorius Algimantas Sadukas. Ir dabar kiekvieną laidą dar paskelbia A. Saduko balsas.
Zenonas Butkevičius 
Žurnalistą Zenoną Butkevičių jau gerai pažinojau. Jis buvo aktyvus neformalaus žurnalistų klubo A (Aplinkosauga) narys. Su kolega Zenonu apvažiuota daug Lietuvos kampelių. Jis turėdavo savo, dažnai originalią nuomonę apie įvairius gamtos reiškinius, drąsiai ją gindavo.
Kolega Zenonas gimė 1936 m. sausio 12 d. Palevenėje, Kupiškio rajone. Baigė Kupiškio vidurinę mokyklą, 1960 m. - Vilniaus universitetą, lietuvių kalbą ir literatūrą. 1959 m., dar studijuodamas pradėjo dirbti Valstybiniame Gamtos apsaugos komitete. 1963 - 1998 m. buvo žurnalo „Mūsų girios", vėliau pervadintame į „Mūsų gamta" skyriaus vedėjas. Redagavo medžioklės ūkio, žuvininkystės ir žūklės skyrių. Be to, pradėjo aktyviai bendradarbiauti Lietuvos radijo laidoje „Gamta - visų namai". Iš pradžių dirbo su kolega A. Grigeliu, o šiam mirus iki pat mirtinos ligos ruošė ir vedė šią laidą. Nuo 1993 m. dar lygiagrečiai dirbo savaitraščio „Žaliasis pasaulis" redaktoriaus pavaduotoju. Įsikūrus internetiniam portalui „Delfi", aktyviai bendradarbiavo ir jame. Mirė 2012 m. kovo 18 d., palikęs gilų pėdsaką gamtosauginėje žurnalistikoje. Palaidotas Vilniaus Saltoniškių kapinėse. 
Selemonas Paltanavičius, Adolfas Drungilas, Audronė Šopagaitė 
Dabar laidą „Gamta - visų namai" veda rašytojas, gamtininkas Selemonas Paltanavičius. Su juo laidą kuria žurnalistai Adolfas Drungilas ir Audronė Šopagaitė. 
„Per 55 gyvavimo metus keitėsi ne tik pavadinimas: gyvenimas siūlė naujus požiūrius, reikėjo žengti koja kojon su laikmečiu. Šiandien laidoje mažiau pasakojimų apie brakonierius, tačiau daugiau informacijos apie Lietuvos gamtą, jos išsaugojimo problemas ir jų sprendimo būdus, apie pasaulio gamtą. Dažnai atrodo, kad tai - abėcėlė, bet, pasirodo, kad ji visada labai reikalinga", - sako Selemonas Paltanavičius. 
Per daugiau nei pusę amžiaus laidoje dalyvavo tūkstančiai pašnekovų, dar daugiau klausytojų, gamtininkų teikė informacijas, rašė laiškus, skambino telefonu. Laidos rengėjai mano, kad toks bendravimas yra stiprioji laidos pusė. 
„Štai paskelbiamas konkursas apie miškus - sulaukiame ne vienos šūsnies laiškų su mintimis, su istorijomis. Tradicinis konkursas „Mačiau, girdėjau" vis skatina stebėti, nenurimti", - pasakoja Selemonas Paltanavičius.
"Jau kelis dešimtečius dirbu radijo laidoje "Gamta - visų namai". Čia įdomu dirbti, nes gamta - tai ne kažkas pastovaus, tai nuolat besikeičiantis pasaulis. Reikia tik tai įdėmiai stebėti ir suprantamai pateikti klausytojams. Be to reikia palaikyti aktyvų bendravimą su klausytojais. Čia, manau, ir slypi šios laidos ilgaamžiškumo priežastis", - sako Alfonsas Drungilas.
Palinkėkime kolegoms ir toliau sėkmingai rengti šią radijo laidą, na, ir sulaukti 100-metės laidos sukakties. Kiek čia beliko...
 

Rubrika Radijas yra Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo projekto dalis.

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2018-01-01 12:19
 
 

Komentarai (1)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media