2025 m. balandžio 26 d., Šeštadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Savaitės tema

*print*

Kalbos forume – apie dvikalbystės paradoksus ir supergalias. Prisijunkite!

2025-04-24
 
2025 m. balandžio 30 d. (trečiadienis) 15 val.
Pranešėja VU doc. dr. Inga Hilbig. Jos tema „Vienakalbystė - išgydoma! Dvikalbystės paradoksai".
Moderatorius Tomas Riklius
Diskusijos dalyviai:
VDU doc. dr. Laura Kamandulytė-Merfeldienė, knygos „Kaip padėti vaikams užaugti dvikalbiams" autorė Loreta Vilkytė, vertėja, rašytoja Audronė Kvietkutė, Lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų sąjungos pirmininkas Alius Avčininkas, Briuselio II Europos mokyklos lietuvių kalbos mokytoja Audronė Anulienė ir mokinys Sebastianas Kisielius, Alikantės lituanistinės mokyklos „Draugystė" vadovė-mokytoja Elena Vaičiulytė, dvikalbio darželio angliškai kalbantis mokytojas Gintautas Savukynas
Transliacija per Valstybinės lietuvių kalbos komisijos „Youtube" kanalą
VLKK Kalbos forumas

 

Vilniaus universiteto lituanistinių studijų katedros docentė dr. Inga Hilbig neslepia, kad vaikų dvikalbystę gaubia daug visokių įsitikinimų. Viena vertus, žmonių vertinamas kelių kalbų mokėjimas, tad stebimasi ir džiaugiamasi savaiminiu, lengvu jų įsisavinimu vaikystėje. Kita vertus, būgštaujama dėl keliakalbėje aplinkoje augančių mažųjų gerovės, ypač jei įtariama, kad jų kalbinė raida vėluoja, jei girdima juos maišant kalbas ir pan. Dvikalbystė - dovana, „supergalia", resursas, „smegenų treniruoklis"? Ar ji gali būti ir problema? Apie tai mokslininkė I. Hilbig perskaitys pranešimą Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) balandžio 30 d., trečiadienį, 15 val. organizuojamame nuotoliniame kalbos forume „Dvikalbystė - likimo dovana ar iššūkis?". Kviečiame stebėti forumą tiesiogiai per VLKK „Youtube" kanalą, žr. čia.
Forume diskutuos daugiau lituanistų, kalbos mokymo(si) specialistų, praktikų. Jame bus ne tik aptarti ir paneigti populiariausi su dvikalbyste susiję mitai, bet ir pateikta nemažai naujausių mokslinių žinių, pasidalyta emigravusių šeimų patirtimi, kaip sėkmingai ugdyti dvikalbį vaiką.
„Globaliame pasaulyje daugiakalbystė tampa ne išimtimi, o norma", - neabejoja viena iš forumo dalyvių Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) docentė, VLKK narė dr. Laura Kamandulytė-Merfeldienė. Anot jos, pedagogų apklausos rodo, kad kitakalbis mokinys klasėje laikomas vertybe, leidžiančia tobulinti ugdymo procesą, tačiau trūksta švietimo politikos sprendimų, sąlygų, lankstumo. Docentė įsitikinusi, kad problema yra ne daugiakalbystė, o gyvenimas kalbiniame „burbule", kai nesiintegruojama į kitos (pvz., gyvenamosios šalies) kalbos aplinką. Specialistė ramina, kad dvikalbystė arba daugiakalbystė nelemia kalbos sutrikimų, tačiau reikia suprasti, kad dvikalbio vaiko kalbos raida iki tam tikro amžiaus yra kitokia.
Visgi gyvenant užsienyje išauginti dviem kalbomis (ar net daugiau) puikiai kalbantį vaiką nėra paprasta. Jungtinėje Karalystėje (JK) įsikūrusi lietuvė Loreta Vilkytė yra išleidusi knygą „Kaip padėti vaikams užaugti dvikalbiams", ji savo įžvalgomis bei praktiniais patarimais pasidalys forumo diskusijoje.
JK gyvenanti rašytoja, vertėja Audronė Kvietkutė pastebi, kad daug veiksmingiau nei moralizuoti ar dalinti patarimus yra kurti artimą ryšį su Lietuva ir ten gyvenančiais giminaičiais. „Man pačiai labai svarbu, kad lietuvių kalba sūnui nekeltų neigiamų asociacijų, kad tai būtų ne prievolė, o natūrali, savaime įprasta gyvenimo dalis bei būdas pažinti pasaulį. Svarbiausia - pozityvus požiūris, palaikymas, ypač iš lietuviškai nekalbančios antrosios pusės ar senelių, mokėjimas sudominti, pasitikėjimas savo ir savo vaiko jėgomis", - teigia būsimo forumo dalyvė.
Ne mažiau sudėtinga integruotis į lietuviškas mokyklas ir sugrįžusių šeimų atžaloms. Su kokiais keblumais, o galbūt ir tam tikrais privalumais susiduria Lietuvos mokytojai, kalbės Lietuvių kalbos ir literatūros mokytojų sąjungos pirmininkas Alius Avčininkas.
O štai Belgijos Briuselio II Europos mokyklos mokinys Sebastianas Kisielius ir jo lietuvių kalbos mokytoja Audronė Anulienė papasakos, kaip Sebastianui pavyko išmokti lietuviškai ir netgi laimėti tarp užsienio lituanistinių mokyklų Lietuvių kalbos ir literatūros olimpiadą.
Diskusijoje dalyvaus ir Alikantės lituanistinės mokyklos „Draugystė" vadovė-mokytoja Elena Vaičiulytė, „Tėvai Tėvams" gimtosios kalbos palaikymo grupės svetur įkūrėja, bei dvikalbio darželio Vilniuje angliškai kalbantis mokytojas Gintautas Savukynas.
Forumą moderuos LRT radijo žurnalistas, humanitarinių mokslų dr. Tomas Riklius.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2025-04-24 17:52
 
Share |
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media