2021 m. kovo 9 d., Antradienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Savaitės tema

*print*

Archyvas :: Viktoras Denisenko: Nuo propagandos istorijos iki informacinio saugumo aktualijų

2021-01-20
 
„Propagandos apsupty" - taip vadinasi knyga, kurią parašė LŽS narys, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos ir medijų tyrimų centro asistentas bei Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos docentas Viktor Denisenko. Šią knygą naujoje mokslo populiarinimo serijoje išleido Vilniaus universiteto leidykla.
Knygoje pristatoma tiek propagandos istorija, tiek šio reiškinio poveikis mūsų dienų realijoms. Deja, bet ir šiandien apie propagandos bei platesnį - informacinių karų - iššūkį tenka kalbėti nemažai. Autorius pateikia Lietuvos pastarojo metu patirtų informacinių išpuolių suvestinę, parodo, kaip propagandą savo tikslams naudoja nelaisvų šalių (pvz., Rusijos, Baltarusijos, Turkmėnijos) režimai, nagrinėja politinių mitų ir netikrų naujienų funkcionavimą viešojoje erdvėje. Bandoma kalbėti ir apie karščiausias aktualijas - pavyzdžiui, kaip dabartinė koronaviruso COVID-19 pandemija išvirto ir į savotišką infodemiją. 
Antroje knygos dalyje, remiantis pokalbiais su ekspertais bei paties autoriaus įžvalgomis, bandoma suformuoti visuomenės informacinio atsparumo stiprinimo modelį. Verta paminėti, kad ne paskutinė vieta šiame modelyje tenka ir kokybiškai žiniasklaidai bei įvairioms jos iniciatyvoms. 
Knyga skirta plačiam skaitytojų ratui. Kaip jos anotacijoje rašo kitas Vilniaus universiteto mokslininkas, prof. dr. Žygintas Pečiulis: „Skiepų reikia ne tik nuo COVID. Vakcinuotis reikia ir nuo propagandos. „Kaip propaganda žudo?" - pavadintas vienas šios knygos skyrių. Perskaitykim. Kad ir mūsų nekliudytų, nepažeistų, nesuklaidintų. Pasiskiepykim. Juk neskaudės". 
„LŽS Tarybos narys, LŽS Vilniaus skyriaus narys Viktoras Denisenko šių metų vasario mėnesį apgynė mokslinę disertaciją tema „Rusijos periodinės spaudos požiūris į Baltijos šalis geopolitinių pokyčių kontekste (1991-2009)", išanalizavęs to laikotarpio populiariausius Rusijos periodinės spaudos leidinius („Argumenty į fakty", „Komsomolskaja pravda" ir „Izvestija), - 2016 metais rašė LŽS svetainė. - 
Kolegos, kuriam vadovavo Žurnalistikos instituto prof. dr. Žygintas Pečiulis, tyrimas rodo, kaip kito Rusijos požiūris į Baltijos šalis. Autorius priėjo išvados, kad į Baltijos šalis periodinė Rusijos spauda žvelgia kaip į geopolitiškai vientisą regioną, atskiros Lietuvos, Latvijos ir Estijos temos pateikiamos kaip integralios vaizdinio dalys. Rusijos periodinėje spaudoje Baltijos šalių aktualijoms skiriamas nuolatinis dėmesys, bet kompleksiškai formuojamas negatyvus požiūris į šį regioną".
„Kalbant apie kokybišką ir nekokybišką informaciją - pirmiausia reikėtų vertinti jos šaltinį. Patikimą informaciją skleidžia valstybės institucijos, kokybiška žiniasklaida. Žiūrėti reikėtų būtent į pirminį šaltinį, siekti jį atrasti. Jeigu kas nors socialiniuose tinkluose parašė, kad „ministras pirmininkas pažadėjo..." ar „prezidentas teigė, jog...", tai dar nėra patikima informacija. Bet jeigu „prezidentas teigė" oficialiame prezidentūros tinklalapyje, o „ministras pirmininkas pažadėjo" nacionalinio transliuotojo eteryje - tokia informacija galima pasitikėti. Žinoma, politikai irgi kartais meluoja arba nusišneka, o žurnalistai daro klaidų, bet čia jau kitokia problema. Galiausiai sąžiningas žurnalistas visada sieks savo klaidą ištaisyti, patikslinti informaciją", - pernai LŽS svetainėje rašė Viktoras Denisenko.
„Džiaugiuosi kolegos Viktoro pasiekimais. Jis jau nemažai laiko daug dėmesio skiria propogandos tyrimui, melagienų atsiradimo aplinkybėms, jų įtakos mažinimui. Panašia tema parašė daktaro disertaciją, ne kartą kalbėjo įvairuose LŽS ir NŽKA renginiuose, paskelbė daug publikacijų, tarp jų ir LŽS svetainėje. Nauja kolegos Viktoro knyga - nuoseklaus ir vaisingo kūrybinio darbo rezultatas, - sako LŽS svetainės redaktorius Vytautas Žeimantas. - Būtų smagu, pasibaigus karantinui, šią knygą pristatyti visuomenei Žurnalistų namuose.
Artimiausiu metu kolegos Viktoro knyga turėtų pasirodyti plačioje prekyboje, o kol kas ją galimą įsigyti VU leidyklos internetiniame knygyne: https://www.knygynas.vu.lt/

LŽS info.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2021-01-20 20:39
 
 

Komentarai (2)

Jūsų el. paštas

Brandy

2021-01-24 02:49

Sveiki visi, tai puikus liudijimas, kuriuo privalau pasidalinti. Niekada netikėjau burtais ar magija, kol nesutikau daktaro Ogalos. Po 3 metus iširusios santuokos žmona paliko mane su dviem vaikais. Beveik nusižudžiau, buvau emociškai palūžęs. Dėka burtų leidėjo, vadinamo dr. Ogala, kurį sutikau internete. Vieną ištikimą dieną, naršydamas internete, aptikau daugybę atsiliepimų apie šį konkretų ratuką. Vieni žmonės tikino, kad jis sugrąžino savo buvusį mylimąjį, kiti tikino, kad jis atstatė jų gimdą, išgydė vėžį ir kitas ligas, kiti tikino, kad jis gali užburti, kad sustabdytų skyrybas. Aš taip pat susidūriau su vienu konkrečiu liudijimu, tai buvo moteris, vadinama Sonia, ji paliudijo, kaip jis sugrąžino savo buvusį mylimąjį per mažiau nei 2 dienas, ir pasibaigus liudijimui ji atsisakė jo el. Pašto adreso (Drogalad02@gmail.com) . Perskaičiusi visus šiuos atsiliepimus, nusprendžiau pabandyti. Aš susisiekiau su juo jo elektroniniu paštu ir paaiškinau jam savo problemą. Vos per 48 valandas mano žmona grįžo pas mane. Mes išsprendėme savo problemas ir esame dar laimingesni nei anksčiau. Daktaras Ogala yra tikrai talentingas vyras, aš nesiruošiu nustoti jo skelbti, nes jis yra nuostabus žmogus. Jei turite problemų ir ieškote tikro sprendimo ir tikro rašybos ratuko, kuris už jus išspręstų visas jūsų problemas, susisiekite su dr. Ogala su jo galiomis. Jis gali paversti jūsų svajones realybe.
.................................
Tai taip pat gali jums padėti:
1. Grąžinkite savo vaikiną ar draugę
2. Grąžinkite savo vyrą ar žmoną
3. Laimėkite loteriją ir akciją biuruose
4. Padėkite pastoti, jei jums reikia kūdikio
5. Visiškai išgydyti bet kokią ligą susisiekite su juo dabar: „Hangout“: drogalaspells@gmail.com, el. Paštas: Drogalad02@gmail.Com .. galite paskambinti / „WhatsApp“ naudodami šį mobiliojo telefono numerį 2347049668119

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rytis

2021-01-21 12:00

Pritariu. Kremliaus propagandos mums nereikia.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media