2020 m. rugpjucio 7 d., Penktadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Sukaktys, jubiliejai

*print*

Archyvas :: Žurnalistui, fotografui Vytautui Žemaičiui- 70!

2019-06-25
 
Vytauto Žemaičio jubiliejus Trakų viešojoje bibliotekoje. V. Žemaitis sėdi centre.

Vytauto Žemaičio jubiliejus Trakų viešojoje bibliotekoje. V. Žemaitis sėdi centre.

Onutė Virginavičienė
Dusmenų (Trakų r.) krašto metraštininkė

 

Žurnalistas, fotografas Vytautas Žemaitis neseniai šventė savo 70-metį. Jis buvo paminėtas Trakų viešojoje bibliotekoje. Kartu pristatyta ir šių eilučių autorės knygelė „Gyvenimas su fotoaparatu", skirta V. Žemaičio jubiliejui, kurią redagavo žinomas žurnalistas Jonas Laurinavičius.
Sveikinimai ir linkėjimai
V. Žemaitį 70-mečio proga sveikino žinomi rajono žmonės - laikraščio „Trakų žemės" vyr. redaktorius Juozas Vercinkevičius, Trakų krašto fotografų asociacijos vadovė Dana Buinickaitė, Trakų literatų brolijos „Aukuras" pirmininkė Teresė Balkutė-Zolotuchinienė, žurnalistas ir literatas Kęstutis Petkūnas, karaimų atstovas Romualdas Tinfavičius, Onuškio seniūnė Zita Aniulienė, bibliotekos darbuotojos ir kt. Lentvarietis žurnalistas Jonas Počepavičius pavadino Vytautą didvyriu: „Idealistas, nugyvenęs 70 metų jau yra didvyris", - sakė jis.
Daug gražių žodžių V. Žemaičiui skyrė Kultūros ministerijos vyr. specialistė Jadvyga Lisevičiūtė. Pasak jos, Vytautas - tai reiškinys. „Jūs - žmogus-kūrėjas. Be jūsų Trakų kraštas nebūtų toks spalvingas", - teigė ji ir įteikė kultūros ministro Mindaugo Kvietkausko padėką už aktyvią kūrybingą visuomeninę, žurnalistinę ir kultūrinę veiklą, svarų indėlį į meninės fotografijos kūrimą ir sklaidą, Trakų krašto kultūrinio gyvenimo akimirkų įamžinimą.
Sveikinimais V. Žemaičiui mirgėjo ir rajono laikraščio puslapiai. Trakų viešosios bibliotekos kolektyvas rašė: „Spaudai, menui, kūrybai atidavėte visą savo gyvenimą, taip įteikdamas kraštiečiams neįkainojamą dovaną - žodžiu ir vaizdu apdainuotą gimtinės peizažą." 
Gražų sveikinimą rajono laikraštyje pateikė „Trakų žemės" ir „Vorutos" redakcijų darbuotojai ir bendradarbiai: „Ši sukaktis mums primena, kad jūs esate nuoširdus kūrėjas, kuris be galo myli savo gimtąjį Trakų kraštą - kiek daug kartų Jūsų fotoaparato blykstė fiksavo mūsų kraštiečių gyvenimą ir juos supančią aplinką. Subtilus Jūsų kaip fotografo žvilgsnis, Jūsų lyriška poeto siela ir meilė laisvam spaudos žodžiui - tai Trakų krašto dalis."
„Gyvenimas su fotoaparatu"
Kai pernai V. Žemaitis prasitarė apie būsimą savo jubiliejų, nutariau padaryti jam siurprizą. Man netikėtai kilo mintis tai progai parengti jubiliejinį leidinuką. Juk jis - mūsų kraštietis, jaunystėje keletą metų dirbęs Dusmenų krašte kultūros darbuotoju, organizavęs rengnius, rodęs filmus, subūręs galingą vyrų chorą. Vytautas nieko neįtarė ir apie mano sumanymą sužinojo tik tada, kai paštu jam nusiunčiau jau parengtą orientacinį knygelės maketą.
Norėjau, kad nedidelės apimties knygelėje būtų trumpai atspindėtos visos Vytauto veiklos sritys. Nemažai dėmesio leidinyje skirta V. Žemaičio bendradarbiavimui rajono spaudoje ir respublikiniuose laikraščiuose, jo aistrai - fotografijai, kūrybai bei visuomeninei veiklai. Pabaigoje pateikti žinomų žmonių atsiliepimai apie V. Žemaitį ir jo kūrybą.
Jubiliato gyvenimo prasmė
Fotografija - ne tik V. Žemaičio hobis, bet ir gyvenimo prasmė. Visais metų laikais jis pėsčiomis keliauja po Trakų apylinkes ir fiksuoja viską, ką mato aplinkui. Jo nuotraukose gražiausi vaizdai virsta meno kūriniais. Vytautas - Trakų krašto fotografų asociacijos „Fotra" narys. 
Su fotoaparatu jis nesiskiria nuo 1964 m. Dar besimokydamas Rūdiškių vidurinėje mokykloje kartą atsitiktinai apsilankęs Vilniaus Halės turguje nusipirko savo pirmąjį fotoapatarą „Smena". Nemažai fotografijos paslapčių išmoko iš klasės draugo Valentino Jasinevičiaus. Fotografavo juostiniu „Zenitu", vėliau skaitmeniu fotoaparatu „Kodak". „Labiausiai mėgstu fotografuoti gamtą ir žmones, - sako Vytautas. - Einu, žiūriu - atspindžiai balutėj. Grįžtu ir fotografuoju."
Vytautas nė pats nesuskaičiuoja, kiek kartų dalyvauta bendrose parodose, o autorinių parodų skaičius jau viršija dviženklį. Vien 2015 m. surengtos keturios autorinės parodos. 
Nuo 2014 m. rudens po Trakų rajono mokyklas ir bibliotekas keliavo V. Žemaičio fotoparoda „Sudeginto kaimo aidai", skirta Bakaloriškių kaimo tragedijos 70-mečiui įprasminti, nuo 2016 m. - meninių fotografijų paroda „Skiriu Jums... tylą", kurioje įamžinti nuostabūs Trakų krašto gamtos vaizdai. Pasak V. Žemaičio, ateityje jis planuoja surengti parodą „Mes" (apie Trakų rajono žurnalistus) ir nuotraukose įamžinti savo gimtąjį kaimą bei pirmąją mokyklą. O šiemet dar žada savo fotografijas eksponuoti LR Seime.
Fotografijos pamokos - pleneruose
Daugiau kaip 25-erius metus V. Žemaitis atidavė Lietuvos invalidų draugijos (LID), dabar Lietuvos neįgaliųjų draugijos (LND) laikraščiui „Bičiulystė". Vytautas pastebi, kad laikraštis „Bičiulystė" paliko ryškų poveikį jo kūrybiniame gyvenime. 2006 m. jis dalyvavo laikraščio redakcijos ir Šakių rajono LID skyriaus organizuotame respublikiniame Lietuvos neįgaliųjų fotomenininkų plenere Zyplių dvare. Plenero dalyviai išvažinėjo visą Zanavykų kraštą, fotografavo, rengė parodas. Trakietis ten susipažino su žinomais fotomenininkais, pelnė padėkų ir prizų už pavykusias nuotraukas. Vėliau buvo kūrybiniai plenerai Nidoje, Preiloje, Šventojoje ir kt. Po jų sekė parodos po įvairius Lietuvos miestus, miestelius.
„Bičiulystės" dėka skersai išilgai išvažinėta Lietuva. Buvo susitikimai su menininkais, vyko parodų pristatymai LR Seime, kur teko susitikti su šalies vadovais, politikais", - prisimena V. Žemaitis. 
Su „Žaliuoju pasauliu"
V. Žemaitis - iš prigimties gamtos žmogus, užaugęs prie Galvoežerio, Samio, Vilkokšnio ežerų. Jis jau beveik dvidešimt metų bendradarbiauja savaitraštyje „Žaliasis pasaulis" aktyviai dalyvauja konkursuose „Gamtos fotografija". 2011 m. nusiuntęs konkursui nuotrauką „Vakaras prie Trakų salos pilies", laimėjo trečiąją vietą, o fotografija buvo spausdinta „Žaliojo pasaulio" tituliniame puslapyje. Trečiąją vietą Vytautas laimėjo ir konkurse „Gamtos fotografija 2015". 2017 m. šiam konkursui buvo pateikta per 900 fotografijų. Vertinimo komisija II-ąją vietą V. Žemaičiui iš Senųjų Trakų, Tie patys autoriai laureatais gali tapti ne kasmet, o metus praleidus. Džiugu, kad mūsų kraštietis taip dažnai laimi prizines vietas. 
Nemažai jo fotografijų spausdinta ir 2018-aisiais: „Pavasaris kalba", „Vasaros malonių ištroškus", nuotraukų ciklas apie gulbių pasivaikščiojimus po Trakų miestą ir kt. Konkurse Vytautas aktyviai dalyvauja ir šiemet.
Šiame savaitraštyje publikuojamos ne tik V. Žemaičio nuotraukos, bet ir straipsniai. Jis rašė apie Trakų rajono bitininkų surengtus „Medaus pusryčius", apie Trakų neįgaliųjų užimtumo centre gaminamus inkilus sparnuočiams, pateikė prisiminimus apie savo bičiulį, fotografą Alfredą Girdziušą (1948-2015) ir kt.
Kasdienio gyvenimo vingiai
V. Žemaitis gimė 1949 m. gegužės 18 d. Vaikystę ir jaunystę praleido Kazokiškių kaime (Grendavės sen., Trakų r.). Mokėsi Gudakiemio septynmetėje, vėliau Rūdiškių vidurinėje mokyklose. Jis buvo mokyklos sienlaikraščio redakcinės kolegijos nariu, vėliau pats vadovavo sienlaikraščio leidybai. Ten publikavo nuotraukas, skelbė karikatūras, rašė straipsnius. Jau mokydamasis mokykloje, pradėjo fotografuoti. Mėgo piešti, domėjosi dailės klasikų drobėmis, norėjo tapti menotyrininku. Svajojo studijuoti Stepo Žuko dailės technikume, bet mirus tėvams svajonėms nebuvo lemta išsipildyti. 
V. Žemaitis neakivaizdiniu būdu studijavo Panevėžio hidromelioracijos technikume, humanitarinius mokslus baigė Kaune. Penkerius metus dirbo melioratoriumi, vėliau net 25-erius metus - Trakų nerūdinių statybinių medžiagų gamybinio susivienijimo gamykloje „Nesta". Tačiau ir įsisukęs į žemiškų darbų sūkurį neužmiršo savo svajonių. Dirbdamas „Nestoje" buvo surengęs keletą fotografijų parodų, rengė fotoreportažus, rašė straipsnius į laikraščius, buvo sienlaikraščio „Nerūdininkas" redaktorius.
Jis net du kartus baigė neetatinių korespondentų mokykla prie tuometinio Trakų rajono laikraščio „Spartuolis" (vėliau „Galvė"). Beveik 50 metų atidavė gimtojo Trakų krašto spaudai.
V. Žemaitis aktyviai dalyvauja visuomeninėje veikloje. 1989-1991 m. jis įsiliejo į Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdį. Buvo atsakingas už Sąjūdžio spaudos platinimą visame rajone, tapo savotišku šių laikų knygnešiu. Vytautas bendradarbiauja su Vilniaus ir Lietuvos Vytautų, Vilniaus ir Baltarusijos (lietuvių) Gervėčių klubais, domisi Trakų krašto istorija, kultūros etniniu paveldu ir kt. Jis - Trakų literatų brolijos „Aukuras" tarybos narys. 
V. Žemaitis jau kelis dešimtmečius gyvena Senuosiuose Trakuose - Vytauto Didžiojo gimtinėje.
Rubrika Sukaktys, jubiliejai yra Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo projekto dalis.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2019-06-28 13:18
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media