Archyvas :: Julius Stasinas: Apie gamtos ir žmogaus draugystę Suomijoje
Julius Stasinas
Keliautojo ir gamtos mylėtojo Juliaus Stasino įspūdžiai
Daug tenka keliauti ne tik Lietuvoje, bet ir po kitus kraštus. Keliauju su šeima, draugais, bendraminčiais ir šiaip su turistinėmis grupėmis, žodžiu keliauju su tais, kurie myli gamtą, žavisi jos nepakartojamu grožiu.
Suomijos gamtą atradau prieš keliolika metų ir pastaraisiais metais negaliu joje nepabuvoti, nepamatyti tos harmonijos, kurią kaimynai suomiai sukūrė santykiuose tarp gamtos ir žmogaus. Žodžiu, pasakysiu atvirai - pamilau Suomiją už tai, kad čia atkeliavęs turistas jaučiasi kaip namuose, ir dar geriau. Todėl ir ryžausi keletą pastebėjimų apie tikrąją gamtosaugą papasakoti ir jums.
Suomijos gamtos vizitinė kortelė
Suomijoje yra 39 nacionaliniai parkai, 19 gamtinių rezervatų, 6 nacionaliniai turizmo regionai, 12 saugomos laukinės gamtos regionų. Visa tai sudaro daugiau nei 7 milijonus hektarų saugomų teritorijų. Šalyje yra ketvirtas pagal dydį Europoje Saima ežeras. Jo plotas 4400 km2, o kranto linija - 15000 kilometrų. Ežere net 14000 salų. Per metus Suomijos miškais bei ežerais keliauja apie 2,5 mln. turistų (šalyje apie 5,5 mln. gyventojų). 2014 metais iš „laukinio turizmo" šalis gavo virš 120 mln. eurų pajamų.
Turizmo infrastruktūra
Nors turistų srautas didelis, tačiau keliaujant to tikrai nesijaučia. Tai yra dėl to, kad visuose parkuose įrengta labai daug pėsčiųjų, dviratininkų, baidarių turizmo trasų. Jų ilgį bei sudėtingumą kiekvienas gali pasirinkti pagal savo galimybes ir poreikius. Visi takai puikiai sužymėti, o bendrus jų planus galima gauti parkų turizmo centruose ar pamatyti dažnuose informaciniuose stenduose. Palei trasas stovinčios tvarkingos nuorodų lentos rodo atstumus iki artimiausių stovyklaviečių, laužaviečių ar lankomų objektų. Kaip taisyklė, nakvynei tinkamos stovyklavietės įrengtos maždaug kas 6 km (,,day trip," - dienos kelionės atstumas), laužavietės, suoliukai - dar tankiau. Kiekvienoje stovyklavietėje tikrai rasite malkinę, pilną malkų (prie malkinių padėti kirviai ir pjūklai, grėbliukai ar šluotelės), patogų ugniakurą, aikšteles palapinėms ir švarų, tvarkingą tualetą. Atokesnėse vietose nakvynei pastatytos pavėsinės ar net namukai. Parkų gilumoje, kur tenka keliauti ne vieną dieną, prie ežero ar upės galima rasti ir įrengtą sauną. Plaukiojantiems ežerais ar upėmis prie stovyklaviečių įrengtos prieplaukos. Nemažai stovyklaviečių yra pritaikytos žmonėms su fizine negalia.
Nei už parkų lankymą, nei už nakvynes stovyklavietėse mokėti nereikia.
Turizmo trasų, stovyklaviečių, laužaviečių tinklas driekiasi ne tik per nacionalinius parkus, bet nenutrūkstamai dengia visą Suomiją. Kai kurie iš takų jungiasi tarpusavyje ir įeina į tarptautinių maršrutų tinklą (pvz. 6000 km pėsčiųjų turistinis maršrutas E6 per Suomiją driekiasi 2000 kilometrų).
Turistų patogumui yra puikus internetinis virtualus visos Suomijos žemėlapis su turistinių trasų ir jose esančių turizmo objektų išdėstymu (www.retkikartta.fi).
Turizmo kultūra ir ypatumai
Keliavimo Suomijos gamtoje taisykles glaustai galima nusakyti taip: ,,Viskas leidžiama, tačiau tavęs neturi nei matytis nei girdėtis, o po tavęs neturi likti jokių buvimo pėdsakų".
Paprastose miškų stovyklavietėse šiukšliadėžių nėra, nes laikomasi principo ,,Ką lengvai atsinešei, tą gali lengvai ir išsinešti". Stambesnėse poilsio vietose, kur susikerta daugelis maršrutų, įrengtos atliekų rūšiavimo vietos. Jose rasite atskiras talpas stiklui, popieriui, plastikui, elektros elementams, net rankinius presus skardinių supresavimui.
Suomijoje leidžiama vaikščioti, plaukioti beveik visur išskyrus gamtinius rezervatus. Nors ežerų krantai tankiai apstatyti dailiais mediniais namukais, tačiau niekur nepamatysite tvorų. Nakvynei palapinę ne parko teritorijoje galima statytis bet kur, net ir privačioje teritorijoje (aišku laikantis padoraus atstumo nuo gyvenamųjų namų).
Uogas ir grybus, kurių miškuose begalė, galima rinkti visur. Žvejyba tik su plūde ir kabliuku nemokama. Naudojant kitas priemones, reikia pirkti leidimus, tačiau išimtis taikoma vaikams iki 16 ir senjorams nuo 65 metų. Žvejų pamėgtose vietose įrengtos lauko virtuvėlės, kuriose galima patogiai pasigaminti patiekalus iš pagauto laimikio.
Visur nustatytų taisyklių laikomasi. Stovyklavietėse nėra šiukšlių, lauko baldai neišlaužyti, aplink stovyklavietes medžiai neiškapoti. Atrodo, kad tvarkos niekas nesergi ir piktavaliams palikta veiksmų laisvė. Tačiau taip tik atrodo. Bet kuriuo metu net ir toliausiame miško kampelyje į stovyklavietę gali užsukti tvirto sudėjimo gamtosaugos inspektoriai, kurie, užsimetę turistines kuprines, ištisom dienom vaikšto po parko teritoriją. Pamačius prie jų diržo kabančius šaunamus ginklus ir antrankius, abejonių nekyla dėl to, kas lauktų tvarkos pažeidėjų.
Taigi Suomijoje daug ko galima pasimokyti apie žmogaus ir gamtos santarvę. Visą tai patyriau ne kartą pabuvojęs tame gražiame ežerais, kalvomis, šniokščiančiomis upėmis ir įvairiausia gyvūnija turtingame krašte.
Prenumeruoti komentarus: El. paštu RSS
Simas
2015-10-02 12:47
Paskaitai - ir širdį gelia: kodėl pas mus taip nėra?
Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus
Do
2015-09-27 11:03
Važiuoju į Suomiją!!!
Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus
Rimas
2015-09-25 10:21
Reikia mylėti savo kraštą ir mokytis iš kitų, tuomet ir mes būsime kaip suomiai. Mūsų tauta perdaug sumaišyta, ir dar maišo.Už įspūdžius - ačiū.
Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus
Ne suomė
2015-09-23 19:07
Iki suomių mums dar toli.
Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus
Rimante
2015-09-23 11:17
Puiki, konkreti informacija.O kad taip būtų pas mus ir tokių gamtos draugų, kaip Julius, būtų daug. Lietuvos gamta taip pat graži ir turtinga, tik bėda ta, kad nemokame elgtis joje.Įdomu, ar autorius to žinomo gamtosaugininko Juozo Stasino sūnus. Jei taip - tai geras pavyzdys paveldimumo iliustracijai. Sėkmės kelionėse ir gamtosaugoje.
Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus
Komentarai (5)