2024 m. balandžio 29 d., Pirmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Žiniasklaida Lietuvoje

*print*

Archyvas :: A.Gustaičio medalis įteiktas ir žurnalo “Aviacijos pasaulis” redaktorei V.Jankienei

2010-04-20
 
Antano Gustaičio medaliu apdovanoti vienuolika Lietuvos aviacijai nusipelniusių asmenų

Antano Gustaičio medaliu apdovanoti vienuolika Lietuvos aviacijai nusipelniusių asmenų

Pagerbiant žymaus Lietuvos aviakonstruktoriaus Antano Gustaičio atminimą ir pažymint asmenis, nusipelniusius ugdant Lietuvos aviacijos atmintį, Aviacijos muziejuje buvo įteikti pirmieji A.Gustaičio medaliai.

 

Tarp šiuo medaliu apdovanotųjų yra ir žurnalistė Vilma Jankienė – vienintelio aviacinio periodinio leidinio Lietuvoje – žurnalo „Aviacijos pasaulis“ vadovė, vyriausioji redaktorė, leidžianti žurnalą nuo 2002 metų.

 

Medalio steigėjas – Lietuvos aviacijos muziejus, mecenatas – Lietuvos aeroklubo garbės narys Vytautas Peseckas, gyvenantis JAV.  Jam buvo išsiųstas ir pirmasis A.Gustaičio medalis. Beje, šiuo metu Čikagoje gyvenantis V.Peseckas taip pat yra žinomas ir kaip vienas leidinių aviacine tematika redaktorių.

 

Architekto profesiją turintis V.Peseckas geriau žinomas kaip buvęs sklandytojas ir lakūnas, Amerikos lietuvių aeroklubo (gyvavusio 1967–1977 m.) pirmininkas. Jis pasižymi įvairiapuse visuomenine veikla. Sutelkęs norinčius skraidyti lietuvius emigrantus jis ne tik organizavo skraidymo kursus, rengė žymių Lietuvos aviacinių datų ir asmenybių minėjimus, bet pasirūpino ir aviacijos atmintimi. Įsteigė aeroklubo metraštį „Plieno sparnai“, į kurį ragino praeities įspūdžius ir atsiminimus rašyti po įvairias šalis pasklidusius buvusius Lietuvos karo ir civilius lakūnus.

 

1970–1973 metais išleisti keturi „Plieno sparnų“ numeriai (22 autoriai, 45 stambesni straipsniai) buvo godžiai skaitomi ir Lietuvoje, žinoma, jei pavykdavo atgabenti. Nes tuomet, sovietinės okupacijos sąlygomis, Lietuvoje buvo draudžiama minėti ir Karo aviaciją, ir Lietuvos aeroklubą, o iki 1958 metų – net Dariaus ir Girėno žygį.

 

Vėliau V.Peseckas redagavo Pasaulio lietuvių inžinierių ir architektų sąjungos žurnalą „Technikos žodis“, o 1990 m. kovo 11 d. atkūrus Lietuvos Nepriklausomybę, ėmėsi talkinti Lietuvos aviacinėms organizacijoms – rinko Amerikos lietuvių aukas S.Dariaus ir S.Girėno paminklui Kaune (pastatytas 1993 m.), Aviatorių memorialui Kaune (atidengtas 2000 m.), visokeriopai rėmė Lietuvos aviacijos muziejų, A.Gustaičio aviacijos institutą, aktyviai dalyvavo renkant lėšų Medininkų pilies atstatymui. V.Peseckas 1993 metais pasiūlė steigti Lietuvoje S.Dariaus ir S.Girėno medalį ir ši idėja buvo įgyvendinta įsteigiant vyriausybinį apdovanojimą. 1991 metais išrinktas Lietuvos aeroklubo Garbės nariu.

 

 

Kiti apdovanotieji A.Gustaičio medaliu:

Jonas Balčiūnas – Lietuvos aviacijos istorikų patriarchas.

Algis Lapinskas – 1999–2008 m. vadovavo Lietuvos aviacijos muziejui, daug nuveikė jį renovuojant ir plečiant jo veiklą.

Vladas Kensgaila – įžymus aviakonstruktorius, jaunųjų konstruktorių globėjas, Šilutės aviacijos sporto klubo įkūrėjas ir aviacinės atminties puoselėtojas.

Aleksandras Jonušas – ilgametis Kauno aeroklubo viršininkas, garsių Lietuvos sklandytojų ugdytojas, akrobatinio skraidymo Lietuvoje atgaivinimo iniciatorius, perdavęs Lietuvos aviacijos muziejui keletą sklandytuvų.

Plk. Stasys Murza – Lietuvos karinės aviacijos kūrėjas, buvęs KOP vado pirmasis pavaduotojas, reikšmingai prisidėjęs praturtinat Lietuvos aviacijos muziejų keletu lėktuvų ir kitais eksponatais

Prof. Jonas Stankūnas – VGTU A.Gustaičio aviacijos instituto kūrėjas ir direktorius, aktyviai bendradarbiauja su Lietuvos aviacijos muziejumi.

Plk. Zenonas Vegelevičius – kūrė Lietuvos karines oro pajėgas ir joms sėkmingai vadovavo.

Eugenijus Raubickas – išugdė daug akrobatinio skraidymo meistrų, reikšmingai prisidėjo formuojant Lietuvos aviacijos muziejaus ekspoziciją, šiuo metu vadovauja žymiausio Lietuvos aerodromo – S.Dariaus ir S.Girėno aerodromo – renovacijai.

Jonas Čepas – kolekcininkas, jau trejetą dešimtmečių rengiantis parodas apie S.Dariaus ir S.Girėno žygį, apie Felikso Vaitkaus skrydį, pastaruoju metu kuria vaizdo filmus apie šias garsias asmenybes.

 

APIE A.GUSTAIČIO MEDALĮ

 

Įsteigtas 2010 m. kovo 26 d.

 

Antano Gustaičio medalio statutas

Antano Gustaičio medalį – visuomeninio lygmens apdovanojimą – globoja Lietuvos aviacijos muziejus. Medalio mecenatas – Lietuvos aeroklubo garbės narys Vytautas Peseckas.

 

Brigados generolas inžinierius Antanas Gustaitis (1898–1941) buvo ne tik lėktuvų ANBO konstruktorius ir Lietuvos karo aviacijos viršininkas. Jis dalyvavo nepriklausomybės kovose, aktyviai veikė kuriant ir plėtojant Karo aviaciją. 1928–1940 metais buvo Lietuvos aviacijos sąjūdžio pagrindinis rėmėjas, iniciatorius ir didžiausias autoritetas, visokeriopai talkino visuomeninei organizacijai – Lietuvos aeroklubui, ugdančiam sparnuotąją jaunąją Lietuvą: lakūnus, sklandytojus, aviamodeliuotojus ir jaunuosius aviakonstruktorius. Nepritarė Lietuvos okupacijai bei įjungimui į Sovietų Sąjungą. Buvo nužudytas Maskvoje 1941 m. spalio 16 d.

 

2010 metais įsteigtas A.Gustaičio medalis skirtas pagerbti didžiojo Lietuvos aviatoriaus atminimą ir pažymėti asmenis, nusipelniusius ugdant Lietuvos aviaciją, ypač jos atmintį. Juo apdovanojami ir kitų valstybių piliečiai, nusipelnę Lietuvos aviacijai.

 

A.Gustaičio medalis, nukaltas pagal Gyčio Ramoškos projektą, yra tonuoto žalvario, apskritas, 53 mm skersmens. Priekinėje medalio pusėje (averse) pavaizduotas A.Gustaičio veidas (anfas) su lakūno šalmu ir akiniais ant kaktos, pakraščiu einančioje tamsesnėje juostelėje tarp dviejų briaunų – užrašai: viršuje – BRIGADOS GENEROLAS ANTANAS GUSTAITIS 1898–1941, apačioje – LĖKTUVŲ ANBO KŪRĖJAS. Tarp šių užrašų – Vyčio kryžiai. Kitoje medalio pusėje (reverse) pavaizduotas lėktuvas ANBO-VIII, o pakraščiu einančioje tamsesnėje juostoje tarp dviejų briaunų užrašyti visų konstruktoriaus sukurtų lėktuvų tipų pavadinimai: ANBO-I, ANBO-II, ANBO-III, ANBO-IV, ANBO-V, ANBO-41, ANBO-51, ANBO-VIII ir apačioje, prie vidinės briaunos, smulkesnėmis raidėmis – medalio mecenato pavardė – V.PESECKAS. Ant medalių briaunos iškalti jų eilės numeriai. Medalis įteikiamas ruda oda trauktame aplanke – įdėtas dešiniojo atvarto nišoje, o kairiajame – medalio pažymėjimas su Lietuvos aviacijos muziejaus direktoriaus ir medalių saugotojo G.Ramoškos parašais.

 

Gustaičio medaliu apdovanojama per jo gimtadienį (kovo 26 d.) arba kitomis progomis Lietuvos aviacijos muziejuje. Medalius įteikia Lietuvos aviacijos muziejaus direktorius.

 

Pirmieji A.Gustaičio medaliai buvo įteikti 2010 m. kovo 26 d.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2010-04-21 13:41
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media