2024 m. birželio 14 d., Penktadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Žiniasklaida Lietuvoje

*print*

Archyvas :: Mažai žinomas faktas. Laikraštis „Дорога Литвы“

2021-01-15
 

Bronius Čekanauskas
1991-ųjų vasaris... Neseniai buvome išleidę atkurtojo žurnalo „Karys" pirmąjį numerį. Pasikvietė tada mane, to žurnalo redaktorių, Krašto apsaugos departamento generalinis direktorius Audrius Butkevičius. „Reikia operatyviai padaryti laikraštį rusų kalba. Paaiškinantį, kas čia Lietuvoje vyksta, kas organizavo žudynes prie Televizijos bokšto ir t.t. Jį dalinsime sovietų kariškiams. Todėl turi būti ir kreipimasis į kareivius, seržantus bei karininkus. Ar gali?" 
Galėt tai galiu, bet kas operatyviai sumaketuos, gaus popieriaus, atspausdins, apmokės? „Viską organizuos ELTA‘os (Lietuvos telegramų agentūra- aut. pastaba) generalinis direktorius Rolandas Barysas. Tavo užduotis - tekstai." 
Susitikau su R.Barysu. Jis viską žinojo: „Darom keturių puslapių. Duok kuo greičiau tekstus ir ranka užmesk maketą". Visų pirma reikėjo pavadinimo. Sutarėm, kad bus „Дорога Литвы" („Lietuvos kelias"). Prie pavadinimo dar dedam dvi paantraštes: „Demokratinių jėgų laikraštis". „Specialus leidimas". Rusiškai, žinoma. Vienus tekstus parašyti ir parengti - mano užduotis. Kitus, pavyzdžiui, Vytauto Landsbergio kalbą, oficialią informaciją išvers ir paruoš spaudai ELTA. Lietuviškus tekstus į rusų kalbą vertė Eltos darbuotoja Nanana Malchanova.
Į talką pasikviečiau žurnalistą Arnoldą Čaikovskį. Per parą parengėme tekstus. Svarsčiau, ar man pasirašyti laikraštį kaip redaktoriui, ar dedam „Redakcinė kolegija"? Nutariau pasirašyti pavarde. Dar po poros dienų R.Baryso ir kitų man nežinomų talkininkų dėka laikraštį pavyko atspausdinti. Tiražas buvo bene dvidešimt tūkstančių! O gal dar daugiau? Laikraštyje jo nenurodėme.
Česlovo Jezersko, tuo metu Krašto apsaugos departamento Mokomojo junginio vado, vyrai, Seimo gynėjai ir būsimieji „Geležinio vilko" kariai, laikraščio pakus slapta išvežė iš spaustuvės. Originaliai laikraštį platinome. Pakai buvo išvežioti po Lietuvą ir palikti netoli įėjimų (Taip vadinamų KPP - aut. pastaba) į karines teritorijas arba permesti per tvoras į SSRS karinius dalinius. Su Česlovo broliu, taip pat Seimo gynėju Vaclovu Jazersku, vežėme laikraščius į kariškių gyvenamuosius namus prie karinio Šiaurės miestelio Vilniuje. Laikraščiais buvo apdalintos ir kitos kariškių gyvenvietės bei sostinėje veikusios sąjunginio pavaldumo įmonės...
Liūdniausia šioje istorijoje tai, kad namuose neberandu nei vieno laikraščio „Дорога Литвы" egzemplioriaus. Turėjau kelis, bet juos išdalinau, paskolinau. Deja, atgal nebesugrįžo... Todėl dabar iliustracijai galiu pateikti tik pirmojo puslapio maketo juodraštinį variantą. Išsaugojau ir kitų puslapių maketus. Gal kas turi tą laikraštį ir galėtų jį man padovanoti arba išmainyti į kokį kitą leidinį?
 
Rubrika Žiniasklaida Lietuvoje yra Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo projekto dalis. 
 
 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2021-03-30 13:45
 
 

Komentarai (7)

Jūsų el. paštas

Kolega

2021-02-05 12:50

Tai ar pavyko gauti tą laikraštį?

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Vytautas Kvietkauskas

2021-01-23 11:41

Labai įdomus ir bent jau man anksčiau nežinotas, nei Lietuvos žurnalistikos istorijos, nei mano bičiulio Broniaus Čekanausko biografijos faktas. Ši istorija daro garbę visiems, leidinį rengusiems žurnalistams, jų padėjėjams ir yra svarbus faktas Lietuvos laisvės gynimo byloje.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Povilas

2021-01-19 10:40

O kur gauti paskaityti šį laikraštį?

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Ipolitas Skridla

2021-01-17 13:53

Džiugu, kad tokį reikalingą, patriotinį darbą atliko būsimieji LŽS Senjorų klubo nariai Bronius Čekanauskas ir Arnoldas Čaikovskis.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Juozas

2021-01-17 13:18

Šaunuoliai. Tie kareiviai turėjo sužinoti teisybę.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

J.K.

2021-01-15 13:21

Netikėta, visai nežinoma.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media