2024 m. balandžio 20 d., Šeštadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Aktuali informacija

*print*

Archyvas :: Stanislovo Rapolionio premija - žurnalistei Aurelijai Arlauskienei

2016-05-18
 
Aurelija Arlauskienė su pasveikinti atvykusiomis kolegėmis iš  LŽS Vilniaus skyriaus: Angelina Liaudanskiene, Aldona Armale (pirmininke), dukra Viktorija Liauškaite, Angele Adomaitiene. Gedimino Zemlicko nuotrauka

Aurelija Arlauskienė su pasveikinti atvykusiomis kolegėmis iš LŽS Vilniaus skyriaus: Angelina Liaudanskiene, Aldona Armale (pirmininke), dukra Viktorija Liauškaite, Angele Adomaitiene. Gedimino Zemlicko nuotrauka

 

Gegužės 13  d. Eišiškių S. Rapolionio gimnazijoje jau dvyliktą kartą įteikta vieno pirmųjų lietuvių raštijos kūrėjų, reformacijos veikėjo Stanislovo Rapolionio premija. Šį kartą ji atiteko žurnalistei  Aurelijai Arlauskienei. Premijos tikslas - skatinti mokytojus, kultūros ir meno darbuotojus, žurnalistus, leidėjus, istorikus rūpintis Pietryčių Lietuvos kultūros ir švietimo sklaida, kultūros ir istorijos paveldo studijomis.

„Nuoširdžiai dėkoju visiems, kurie iš anksto sveikinote mane su šiuo garbingu apdovanojimu. Iki gegužės 13-osios, iki tos akimirkos, kuomet Lietuvių švietimo draugijos „Rytas" pirmininkas Algimantas Masaitis jaukioje Eišiškių S. Rapolionio gimnazijos salėje garsiai nepaskelbė šios žinios, niekaip negalėjau ja patikėti, - sakė A. Arlauskienė. - Niekada nemaniau, kad į tai, ką aš, žemaitė iš Kelmės, pastaraisiais metais veikiu Šalčios žemėje net trys skirtingos organizacijos atkreips dėmesį ir pristatys mane šiam apdovanojimui. Nes S. Rapolionis - neeilinė asmenybė. Tai - vienas pirmųjų žinomų lietuvių raštrijos kūrėjų ir labiausiai išsilavinusių XVI a. pirmosios pusės žmonių ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Rytų Europoje. Visas S. Rapolionio gyvenimas, veikla ir palikimas susijęs su reformacijos idėjomis. Pasak knygos „Stanislovas Rapolionis", išleistos 1986  m. autorių, tapęs vienu žymiausiu XVI a. Karaliaučiaus universiteto profesorių, jis nesitenkino vien protestantizmo skelbimu, bet rūpinosi, kad svarbiausieji dalykai lietuviams, taip pat kitų tautų žmonėms būtų perduodami jų gimtosiomis kalbomis.

Pasak Aurelijos, ši premija - visų, ją supančių geros valios žmonių, nuopelnas: „Ja dalinuosi, pirmiausia, su  savo Mama Terese, kuri kartu su a.a. Tėveliu Stasiu įskiepijo meilę Žmogui, nesvarbu, kokia kalba kalbančiam... Dalinuosi  su dukra Viktorija, vyru Danu, su savo kaimo žmonėmis, su Merkio aukštupio krašto bendruomenės nariais, su Lietuvos reformacijos istorijos ir kultūros draugija, su Reformatų senjorų draugija, su kolegomis iš Lietuvos žurnalistų sąjungos Vilniaus skyriaus, su Paulavos ir Jašiūnų knygų bendražygiais - autoriais, patikėjusiais, kad Svajonė gali tapti realybe. Ačiū smalsiesiems mano turistams ir, žinoma, visiems tiems, kurie man padeda atverti Pietryčių Lietuvos lobius".  

A. Arlauskienė pažadėjo puikųjį S. Rapolionio premijos  Diplomą pakabinti ant sienos garbingiausioje savo kabineto vietoje, o Vytauto Landsbergio fondo skirtą piniginę premiją (400 eurų) skirti S. Rapolionio postamento prie Gornostajiškių dvaro (Šalčininkų r.) sutvarkymui. Paminklą lietuvybės žadintojui čia 1986 metais pastatė ilgametis kolūkio pirmininkas Bronius Skiauterė.

„Bronius, dirbdamas kolūkio pirmininku, turėjo galimybių išsaugoti Gornostojiškių dvarą, jo aplinką, nes tai buvo jo vadovaujamo kolūkio „Lenino priesaikai" centras. Nederėjo tokio pavadinimo kolūkio centre statyti paminklą teologijos profesoriui, bet pastatė, - prieš keletą metų rašė nepriklausomas Biržų krašo laikraštis „Šiaurės rytai" (2014 m. gegužės 15 d.)." Paminklo autoriai: skulptorius K. Bogdanas, architektai P. Buivydas ir J. Balkevičius. Prasidėjus Atgimimui paminklinis akmuo buvo nuniokotas, vėliau vėl atstatytas. Baiminantis, kad bronzinis S. Rapolionio biustas gali atsirasti metalo supirktuvėje, jis perkeltas į S. Rapolionio gimnaziją, kur yra iki šiol.

„Taip tad paminklas, prie kurio kiekvieną kartą sustojame su turistais, stūksto tuščia anga, - kalbėjo žurnalistė. - Todėl kilo idėja jį sutvarkyti. Manau, kad kitais, Reformacijos metais, minėdami S. Rapolionio mirties metines (gegužės 13 d.) čia, prie Gornostajiškių dvaro rūmų, tinkamai pagerbsime ir šviesų Br. Skiauterės atminimą". 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2016-05-18 10:30
 
 

Komentarai (1)

Jūsų el. paštas

jionas

2016-05-26 09:16

Net keista, kad str. nė žodžio apie šios premijos steigėją - Tautinių mažumų ir išeivijos departamentą prie Lietuvos Respublikos vyriausybės

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media