2025 m. kovo 23 d., Sekmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Dialogai apie žiniasklaidą

*print*

Ilgas ir turiningas Vytauto Kirkučio žurnalistinis kelias –

2025-03-08
 
Vytautas Kirkutis

Vytautas Kirkutis

Stasys Lipskis
Rašytojas Vytautas Kirkutis, gyvenantis Kuršėnuose ir pripažintas šio miesto Garbės piliečiu, jau yra išleidęs ne vieną savo poezijos ar publicistinės prozos knygą. Jo kūrybinėje biografijoje yra solidus rinkinys „Tylios mano dainos", skirtas Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus šimtmečiui bei jo kruopščiai parengta atsiminimų knyga apie poetą J. Ruzgį - „Baltasis nakties paukštis". Tačiau šį kartą jį kalbinsime apie pagrindinę jo profesiją - žurnalistiką. Tai kur gi ta jo žurnalistinės veiklos pradžia?
- Kokia toji pradžia?,- perklausia Vytautas, kai kavinutėje susėdame pokalbiui.- Gal kiek netikėta man pačiam. Kuršėnuose, mano gimtajame mieste, populiarios buvo radijo pelengacijos varžybos, vadinamos „lapių medžiokle". Dalyvaudavau jose. Po vienų varžybų man, Kuršėnų 1-osios mokyklos devintokui, pasiūlė apie jas parašyti į rajono laikraštį. Tegul visi žino, kas Kuršėnuose vyksta ir kuo tuomet buvo įdomūs Kuršėnai. Parašiau. Tiesa, ne taip paprasta buvo, kaip atrodė iš pirmo žvilgsnio. Reikėjo pasigilinti į šią sporto šaką, sklandžiai ir trumpai surašyti, sutikslinti faktus, nušlifuoti sakinius. Išsiunčiau. Iki šiol prisimenu: 1971-11-13 mano kūrinys rajono laikraštyje buvo išspausdintas. Ta ir buvo mano pirmoji išspausdinta žinutė laikraštyje.
Pirmoji išspausdinta žinutė buvo tik startas, pati pradžia kitiems sumanymams bei darbams.
- 1972 metais pradėjau fotografuoti fotoaparatu „Smena",- prisimena Vytautas.- Aišku, ne skaitmeniniu, kaip dabar daugelis. Tada teko išmokti visų tuometinės fotografijos paslapčių: juostų parinkimas, grūdėtumas, ryškinimo procesas, fiksavimas, darbas su didintuvu ir nuotraukų kadravimas, nuotraukų ryškinimas, fiksavimas, blizginimas ir dar daugybė visokių tuomet man nežinomų dalykų, kurie po truputį atsiskleidė. Prie mano publikacijų atsirado ir mano fotografuotos nuotraukos.
Nuotraukos nuotraukomis, bet mane, Vytautai, labiausiai domina tavo pirmieji žingsniai į žurnalistiką.
- Pradžią gerai atsimenu,- šypsosi Vytautas. - Tai irgi susiję su spauda. Šiaulių rajono laikraštis organizuodavo neetatinių korespondentų mokyklas tiems, kurie norėdavo rašyti laikraščiui. Pagrindinis organizatorius ir mokytojas buvo tuometinis Laiškų skyriaus vedėjas Algirdas Vaseris. Kartą per mėnesį suvažiuodavome į redakciją įvairaus amžiaus, skirtingo išsilavinimo, skirtingų profesijų apie 20-30 žmonių. Po truputį pradėjome suprasti, kas yra tas korespondento darbas, kokia yra atsakomybė už parašytą žodį, kas laikraščiui svarbiausia, pasimokydavome iš vienas kito klaidų. Buvau vienas iš jauniausių korespondentų mokyklos mokinių, pirmą kartą pravėręs tos mokyklos duris 1972 metais. Tuomet mokiausi dešimtoje klasėje. Daugelis mūsų šią mokyklą lankydavome ir kitus metus, netgi „susiklijavo" savotiškas neetatinių korespondentų būrelis, buvo malonu ir įdomu vieniems kitus pažinti.
- Kai 1974 metais baigiau vidurinė mokyklą, iškilo klausimas: kur toliau. Tarsi ir buvo nulemtas mano kelias - žurnalistika. Tuo metu rašiau į rajono laikraštį, respublikiniai laikraščiai spausdino mano parengtas publikacijas. Bet... Šiaulių literatai ir kai kurie žurnalistai pradėjo įtikinėti, kad rinkčiausi konkretesnius mokslus. Jų nuomone, man labiau tiktų pastudijuoti literatūrą, galbūt mano kelias ten labiau ir pakryps. Be to, liksiu Šiauliuose, bendradarbiausiu čia leidžiamuose laikraščiuose, ir toliau dalyvausiu literatų veikloje. Įtikino. 1974 metais įstojau į Šiaulių pedagoginį institutą studijuoti lietuvių kalbą ir literatūrą. Beje, įveikęs nemažą stojančiųjų konkursą ir išlaikęs keturis stojamuosius egzaminus. Rašiau įvairiems leidiniams, bendradarbiavau su Šiaulių miesto, rajono, respublikine spauda. Bet neatsisakiau ir poezijos, kurią spausdino laikraščiai, žurnalas „Moksleivis" bei transliavo Lietuvos radijo moksleiviams skirtos laidos. Nuolat svyravau tarp literatūros ir žurnalistikos. Taip, tos abi ponios įnoringos, bet man kažkaip pavykdavo jas sutaikyti. Nesipyko jos tarpusavyje, ir pats jaučiausi radęs balansą tarp dviejų kūrybos sričių, kurių kiekviena turėjo savitą logiką, savas išraiškos priemones, savas taisykles. Svarbiausia buvo jausti ribas ir nepradėti žaisti šachmatais pagal futbolo taisykles.
Šiaulių pedagoginiame institute Vytautui Kirkučiui ne tik mokslai rūpėjo. Jis netrukus paniro į dar vieną veiklą. 1977-1978 m. jis dirbo Šiaulių pedagoginio instituto laikraštyje „Pedagogas". Teko ir straipsnius rašyti, ir maketuoti, ir su „Titnago" spaustuve ryšius palaikyti, ir redaguoti, ir dirbti visokius kitokius darbus, kurie būtini, kad išeitų studentų laikraštis. Svarbiausia - vėl prikelti jį iš „mirusiųjų", nes 1961-1977 jis nebuvo leidžiamas. Teko dirbti su labai reiklia, kalbos reikalus puikiai išmanančia dėstytoja, „Pedagogo" redaktore Regina Petkevičiene.
Po instituto prasidėjo jau tiesioginė Vytauto Kirkučio žurnalistinė veikla. Į Šiaulių rajono laikraščio redakciją jį pakvietė žurnalistas ir rašytojas, tuo metu vyriausiuoju redaktoriumi dirbęs Adolfas Strakšys. Rajono laikraštyje Vytautas dirbo 1984-1991 metais. Pradėjo dirbti korespondentu, vėliau ¬ skyriaus vedėju, atsakinguoju sekretoriumi. 1990-01-01 laikraštis pakeitė pavadinimą - tapo „Laikas". Taigi, kaip suprantu, Vytauto gyvenime ne paskutinį vaidmenį suvaidino žinomas žurnalistas Adolfas Strakšys.
- Tikrai taip,- patvirtina Kikrutis. - Rašiau eilėraščius, prozos tekstus, mano kūrybą spausdino žurnalas „Moksleivis". Ne kartą mano kūrybą ir mane, kaip autorių, rajono laikraštyje pristatė Adolfas Strakšys. Jis sakydavo: „Jeigu žmogus gali parašyti eilėraštį, gali rašyti ir žurnalistinius tekstus". Kurį laiką Adolfas Strakšys vadovavo ir Šiaulių jaunųjų rašytojų sekcijai, kuriai ir aš priklausiau. Adolfas Strakšys, kaip žurnalistas, partinukams buvo nepatogus žmogus, labai nepatogus... Buvo laikas, kai Šiaulių rajone nuo Strakšio vardo ir pavardės ne vienam partiniam veikėjui šiurpas per nugarą prabėgdavo. Bijojo, vengė, stengėsi aplenkti, nekonfliktuoti, susidraugauti, prisigerinti... Todėl ir tuometinį Šiaulių rajono laikraštį, kuriame Adolfas Strakšys dirbo 1978-1985 metais, rytais imdavo tarsi ežį plikomis rankomis. Vėl badosi, vėl dygus, vėl dėjo ir net tekštelėjo. Negana, kad redaktorius Šiaulių rajono partijos komiteto plenume vienai sekretorei priminė apie jos „politinį klimaksą", negana, kad feljetoną apie partijos narį išspausdino, o čia dar nepaklūsta ir pirmųjų rajono asmenų nurodymams. O perskaitęs Adolfo Strakšio publikaciją ne vienas jos herojus dažnai pasijusdavo tarsi nuogu užpakaliu ant agrasto atsisėdęs.
Aštrus ir dygus buvo žurnalistas Adolfas Strakšys Šiaulių rajone. To dygumo, mąstymo gilumo, savarankiškumo mokėmės ir mes, kartu dirbę su juo. Puiki mokykla pradedančiam redakcijos darbuotojui. Adolfas buvo tarsi tvirta siena, už kurios jautėmės saugūs, net ir anais laikais galėję pasakyti daugiau negu kiti.
Nepatogus valdžiai, partinei nomenklatūrai, viršininkėliams, kurie piršto nepajudins, jei nebus naudos sau. Nepatogus tiems, kurie slepiasi už aukštų pareigų tarsi už tvorų, kuriuos ištinka trumparegystė ar neregystė, kai reikia padėti žmogui, jį išklausyti, įsigilinti į jo bėdas. Labai būtų reikalingas toks Strakšys ir šiandien. Ir toks atvirtas, kartais net tiesmukas, tiesos sakymas. Kartais kitų redakcijų žurnalistai padejuodavo, jog partkomas, vykdomasis komitetas, rajono vadukai neleidžia aštriai rašyti. Tuomet Adolfas Strakšys jų klausdavo: o jūs pabandėt?
Toks Adolfas Strakšys buvo gyvenime, toks savo žurnalistikoje, toks prozos knygose, toks satyrose. Tokį prisimenu ir kaip savo žurnalistinio darbo mokytoją,- tęsė pasakojimą Vytautas Kirkutis. Adolfas Strakšys mane ragino rašyti poeziją, spausdino rajono laikraštyje kūrybą, nemažai vietos skyrė Šiaulių rajono ir miesto literatams. Daugeliui šiauliečių kūrėjų duris į respublikinę spaudą atvėrė Adolfas Strakšys, Šiaulių jaunųjų rašytojų sekcijos pirmininkas.
Man visada buvo ir yra labai svarbus Adolfo Strakšio įvertinimas. Atsimenu, publikacijoje „Mintys tyloj", kuri buvo spausdinta „Šiaulių krašte" (2002-11-11), Adolfas Strakšys rašė: „O ant stalo ką tiktai išėjusi Vytauto Kirkučio knyga apie poetą Zigmą Gaidamavičių Gėlę. Kai Vytautas pasisakė sumanęs apie jį knygą, nejučia pagalvojau - o ką galima parašyti apie poetą, kuris mirė, taip ir nepamatęs savo pirmosios knygos, taip ir neišgyvenęs didelių gyvenimų, taip ir nesukrovęs savo tomų į bibliotekų lobynus? Bet perskaičiau studiją iki galo ir galiu tik atsidusti - dar vieną darbštų ir išmintingą literatūros tyrinėtoją turi Šiaulių kraštas. Ir džiugu - jau septynios knygos šito žmogaus kūrybinėje biografijoje."
Adolfas Strakšys nevaržė kitų žurnalistų kūrybinės laisvės, nediktavo savo sąlygų. Galėjai rašyti apie viską, tik svarbiausia - turi atsakyti už tai, ką parašei. Laisvė ir atsakomybė - šalia viena kitos, rankomis susikibusios. Ir, žinoma, neužkliūti Glavlito (sovietinės cenzūros-red.) atstovui, kuris budėdavo „Titnago" spaustuvėje, skaitydavo visus išleidžiamus laikraščius, žurnalus ir spaudinius. Be jo leidimo nė vienas spausdintas leidinys negalėjo pasiekti skaitytojų."
Dirbdamas rajono laikraštyje Vytautas Kirkutis suprato, kad darbas redakcijoje nėra toks paprastas, kaip anksčiau įsivaizdavo. Reikėjo ir žurnalistikos žanrus išmanyti, ir su skirtingais žmonėmis išmokti bendrauti, ir sugebėti išsisukti iš įvairių situacijų. Pagaliau norėjosi įsigyti ir profesinį išsilavinimą. Tad Vytautas Kirkutis stoja į Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto žurnalistikos specialybę (taip ji tuomet vadinosi). 1986-1990 metai - studijos Vilniaus universitete.
„Tai buvo tas laikas, ,- prisimena Vytautas,- kai keitėsi dėstymo programos, vienų mokymosi dalykų atsisakyta, įvesti kiti. Programos programomis, tačiau svarbiausia - dėstytojų autoritetas. Labai pasisekė, kad galėjau susipažinti ir klausytis žurnalistikos pedagogo, literatūros ir žurnalistikos istoriko Broniaus Raguočio, rašytojo, vertėjo, žurnalistikos ir kino istoriko ir kritiko Laimono Tapino, fotografijos, kino ir televizijos kritiko, menotyrininko Skirmunto Valiulio, fotografo ir fotografijos istoriko Virgilijaus Juodakio, žurnalistikos istorijos ir teorijos dėstytojo Jono Bulotos ir kitų autoritetų paskaitų. Patiko neformalus, draugiškas bendravimas su žurnalistikos dėstytojais, geranoriškas jų požiūris į mus, jau dirbančius žurnalistinį darbą. Kartais paskaitų, seminarų metu išsirutuliuodavo įdomūs pokalbiai, dalindavomės savo praktinio darbo patirtimis. Nė akimirkos nepasigailėjau, kad studijavau žurnalistiką, nors buvo skeptikų, kurie sakė, ką tu čia naujo sužinosi. Sužinojau, praplėčiau akiratį ne tik žurnalistikos, bet ir psichologijos, lietuvių kalbos ir literatūros, istorijos žiniomis. O ypač - pažintimis su įdomiais ir savo sritis puikiai išmaniusiais dėstytojais. Diplominis darbas: „Interviu rajono laikraštyje" (1990) (vadovas docentas J. Bulota).
1991 lapkričio mėnesį Vytautas Kirkutis pradeda dirbti dienraštyje „Šiaulių kraštas" vyriausiojo redaktoriaus pavaduotoju. Laikraštis prieš metus buvo susikūręs, formavosi kolektyvas. Iš tiesų labai daug talentingų žurnalistų pradėjo jame dirbti. Laikraščiui ir žurnalistams vadovavo vyriausiasis redaktorius Vladas Vertelis. Įvairiomis temomis teko rašyti, bet daugiausia kultūros, švietimo, istorijos, kraštotyros, gyvenimo būdo klausimais. Už šias temas buvo atsakingas ir redakcijos Kultūros ir švietimo skyrius, būtent kuriam ir teko vadovauti. Labai pravertė ir žurnalistinio darbo patirtis, ir studijos Vilniaus universitete. Jis džiaugėsi puikiais bendradarbiais Rita Žadeikyte, Vita Mokūniene, Živile Kavaliauskaite, kiek vėliau įsijungusiu Adolfu Strakšiu ir kitais. Žinoma, teko iš naujo permąstyti ir kai kurias žurnalistines nuostatas, rinktis įtaigesnį informacijos perteikimo būdą, labiau rūpintis patraukti, sudominti skaitytoją, rengti informaciją, kuri jam įdomi. Niekas jokių dotacijų laikraščiui neskyrė, visas galingas dienraščio ir redakcijos mechanizmas turėjo išsilaikyti pats. Prisimindamas tuos metus Vytautas ir šiandien džiaugiasi, kad labai išmintingai, sumaniai, kūrybiškai tvarkėsi „Šiaulių krašto" vyriausiasis redaktorius Vladas Vertelis ir visas redakcijos kolektyvas.
Daug svarbių dalykų pradėta „Šiaulių krašte", daug reikšmingų publikacijų liko svarbios iki šiol. Laikraštis visada ne tik atverdavo duris naujovėms, bet pats buvo naujovių generatorius. Laikraštis, kuris ėjo ne tik kartu su naujausiais įvykiais, bet ir sugebėjo juos numatyti.
Tik keletas faktų, kuriuos puikiai prisimena Vytautas Kirkutis. Kai daugelis aplinkui rypavo, koks šventas Kryžių kalnas, kaip visi lekiame ten melstis ir kokie mes dvasingai pamaldūs, vyriausiasis redaktorius Vladas Vertelis pasiūlė parašyti ciklą straipsnių apie Kryžių kalno istoriją. Be davatkiškų žegnonių ir Šventojo rašto citatų. Paprasčiausią istoriją, kurią mažai kas žinojo. Religinio pakilumo metais nelabai kam ji ir rūpėjo.
Keletą savaičių sėdėjau Šiaulių Povilo Višinskio bibliotekoje, archyvuose, kalnus knygų perverčiau, susiradau „Lietuvos Katalikų bažnyčios kronikos knygas", savo senuosius užrašus, kuriuose šis tas buvo užfiksuota, išstudijavau viską ir išvažiavau pavaikščioti po kaimus, kurie yra toliau ar arčiau Kryžių kalno. Parašiau ciklą rašinių „Susikryžiavo mediniame kryžiuje vargai ir kančia" , kuris buvo išspausdinti „Šiaulių krašte"1993 metų liepos mėnesį.
Tuomet, kai dar niekas nerašė Kryžių kalno istorijos, nerinko faktų apie jį, nesigilino į visokias peripetijas. Nieko nekaltinau, nieko nesmerkiau, niekam nepriekaištavau, tik bandžiau suprasti, ką teko išgyventi pačiam „Kryžių kalnui".
Paskui tas mano rašinys atskirais gabalais, pastraipomis, po kelis sakinius buvo tampomas po kitus leidinius, pamirštant nurodyti ir šaltinį - laikraščio pavadinimą, ir autoriaus pavardę. Taip ne kartą yra atsitikę.
Kai labiau šventi ar mažiau šventi žmonės pradeda kalbėti apie Šiaulių vyskupijos istoriją, niekada negirdėjau, kad būtų paminėtas „Šiaulių kraštas". Nors tarp kitko, nors mandagiai pasakant ačiū, kad žurnalistai irgi buvo tarp tų, kurie įmūrijo bent kelias plytas į šio statinio pamatus. Oficialiai Šiaulių vyskupija įkurta 1997 metų gegužės 28 dieną popiežiaus Jono Pauliaus II, siekiant pagerinti tikinčiųjų susisiekimui su savo vyskupu" (iš vyskupijos tinklapio). Taip, tai - šventa tiesa. Bet diskusijos dėl vyskupijos prasidėjo „Šiaulių krašte", kai buvo išspausdintas profesoriaus menotyrininko Vytenio Rimkaus straipsniai, kurie sukėlė daug atsiliepimų.
Atsiliepimai buvo labai įvairūs. Vieni pradėjo rimtai gilintis į profesoriaus mintis, siūlymus, kiti suskubo autorių ir laikraščio darbuotojus apkaltinti fantazuotojais, atitrūkusiais nuo žemės ir per daug sau leidžiančiais lįsti į bažnyčios reikalus. Reakcija buvo tokia, kokia ir turėjo būti: kiekvienas paukštelis čiulbėjo savo balseliu, o viena kita varna pabandė suokti lakštingalos treles. Kas iš to suokimo išėjo, visiems aišku. Kas buvo teisus - irgi nebereikia įrodinėti, pats laikas parodė.
Būtų galima vardinti daug temų, kurios „Šiaulių krašte" pralenkė laiką, iškėlė idėjas, ragino jas spręs. Įdomiausia, kad laikas įrodė, kad buvome teisūs.
„Šiaulių kraštas" buvo labai judrus laikraštis. Dirbdamas rajono spaudoje, kur laikraštis išeidavo du kartus per savaitę, galėjai neskubėti rašyti - vis tiek suspėsi. O dienraštyje, kuris neleido sau žemaitiškai lėtai vaikščioti arba iš lėto tursenti, ritmas buvo toks: įvykis, o po valandos - ir tekstas apie jį. Ne šiaip literatūrinis papilstymas, bet tikslus, įtaigus, rašinys, kuriame grūdai išrinkti iš pelų ir dar kartą perrinkti išmėtant mažuosius, sumalti, o miltai išsijoti.
Vytautas Kirkutis su malonumu prisimena dar vieną savojo darbo aspektą - „Šiaulių krašto" kultūros, meno, literatūros priedą „Atolankos". Pirmasis šio priedo numeris išleistas 1995-05-20. Ir jau tada Kirkutis buvo paskirtas „Atolankų" redaktoriumi.
-Džiaugiuosi, kad „Atolankos" iki šiol leidžiamos, dabar jas sėkmingai rengia vyriausiasis redaktorius Vladas Vertelis,- pasakoja Vytautas.- . „Atolankos" - vienintelis toks leidinys Šiaulių regione, kuris išryškina ir akcentuoja regioninės kultūros vaidmenį, sudaro kultūros prieinamumo ir sklaidos sąlygas ir tokiu būdu didina regiono patrauklumą.
Šiaulių kraštas nėra vienalytis, čia persipina keli kultūriniai sluoksniai, yra susiformavę nemažai įvairiausių tarpsluoksnių, marginalinių reiškinių, tradicinio ir netradicinio meno salų. Šiaulių krašte išryškėja aukštaitiškosios, žemaitiškosios ir žiemgališkosios kultūros tradicijos, Lietuvos-Latvijos kultūrų sąsajos, miesto ir kaimo kultūros specifika. Todėl vienas iš „Atolankų" tikslų - atspindėti Šiaulių krašto kultūros daugiasluoksniškumą ir išryškinti įvairių sluoksnių persipynimo dermes, atskleidžiant į Šiaulių regione gyvenančių tautų etninės kultūros paveldą, skatinti lietuvių tautinio tapatumo, lietuvybės tvirtinimą ir sklaidą. Pagrindinis literatūrinio priedo tikslas - supažindinti dienraščio „Šiaulių kraštas" skaitytojus su svarbiausiais Šiaulių regiono (Šiaulių miestas, Akmenės, Joniškio, Šiaulių, Pakruojo, Radviliškio, Kelmės rajonai) kultūros, meno, literatūros, kultūros paveldo, mokslo laimėjimais, analizuoti kultūros, meno, mokslo procesus, skatinti kūrėjų profesinį bendravimą ir naujausių kūrinių bei kultūros reiškinių sklaidą. Manau, kad mums tai pavyko.
- Džiugu, kad "Atolankos" buvo ir tebėra populiarios,- tęsia pasakojimą Vytautas Kirkutis.- Pirmiausia mums sekėsi todėl, kad susibūrė labai talentingų žurnalistų komanda: Rita Žadeikytė, Vitalija Morkūnienė, Živilė Kavaliauskaitė, Giedrius Baranauskas, profesionalūs įvairių sričių specialistai, siūlę įdomias publikacijas. Antroji sėkmės priežastis - „Atolankas" labai palaikė, sudarė sąlygas jas leisti ir autoriams laisvai, atvirai reikšti savo mintis, įsitikinimus „Šiaulių krašto" vyriausiais redaktorius Vladas Vertelis. Skaitytojai irgi domėjosi, siūlė temas, dalijosi atsiliepimais.
Vytauto Kirkučio kūrybinėje biografijoje - ne vien tik žurnalistika. Jam teko 17 metų 7 mėnesius ir 7 dienas pasidarbuoti Šiaulių rajono savivaldybėje. „Žinoma, tokie skaičiai subėgo atsitiktinai, juos sužinojau, kai išėjau iš darbo savivaldybėje.,- juokauja Vytautas Kirkutis.- Kartais per daug vienpusiškai apibūdinamas tas valdiškas darbas: rutina, griežti reikalavimai, daug popierizmo, griežta raštvedyba, dokumentų valdymo sistemos, darbas "nuo iki". Taip, viso to yra. Ir visa tai moko disciplinos, tvarkos, moko skirstyti savo laiką, disciplinuoja tavo veiksmus. Tačiau ir valdiškame darbe galima rasti tam tikras nišas, kur jaustumeisi savo vietoje, kur galėtumei atsiskleisti. Juk dirbdamas valdiškus darbus vadovavau Šiaulių rajono kultūros tarybai, Zigmo Gėlės ir Augustino Griciaus, Vytauto Vitkausko, Stasio Anglickio literatūrinių premijų skyrimo komisijoms, buvau daugelio tarybų narys. O kultūros paveldas - irgi buvo labai įdomi, savita, sunki, bet įdomi sritis. Iš įvairių veiklos sričių radosi mano knygos, straipsniai laikraščiuose ir žurnaluose. O ypač turtino mane susitikimai su kraštiečiais Kuršėniškių klubo Vilniuje renginiuose, jų įdomios gyvenimo filosofijos, patirtys, prisiminimai. Kai kuriuos pabandžiau atskleisti naujausioje savo knygoje "Rašalinė su rugiagėlėmis". Pagaliau verta prisiminti ir Kuršėniškių klubą Vilniuje, kurį su tavimi, taip pat kuršėniškiu ir taip pat Kuršėnų miesto garbės piliečiu, įkūrėme 2003 metais".
Beje, Vytauto Kirkučio žurnalistines tradicijas gražiai pratęsė ir abu jo sūnūs - Laimonas ir Justinas. Tik fakultetas buvo ne Istorijos, o Komunikacijos. Laimonas baigė žurnalistikos bakalauro ir Tarptautinės komunikacijos magistro studijas. Studijuodamas kurį laiką rengė reportažus LNK žinių laidai, tobulino savo žinias LNK televizijos informacijos tarnyboje. LNK, LTV ir TV3 televizijose dirbo žurnalistu, scenarijaus autoriumi, režisieriumi, prodiuseriu. Laimonas - daugelio televizijos projektų („Kaukės", „Muzikinė kaukė", „(Ne)emigrantai", „Penktokų iššūkis" ir kitų) kūrėjas ir prodiuseris.
Justinas Kirkutis baigė Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultetą, studijavo žurnalistiką, domisi informacinėmis technologijomis, viešaisiais ryšiais. Jo straipsniai ir nuotraukos buvo publikuotos atvirukų komplekte apie Kuršėnus „Jaunimas - sau ir visiems", knygose „Kuršėnų enciklopedija" (2005), „Pasaulin žvelgęs akimis Ventos..." (2005), „Tekančio laiko įrašai" (2009), žurnale „Mokslas ir gyvenimas", dienraštyje „Šiaulių kraštas", žurnale „Nemunas", „Universiteto žurnalistas". Studijuodamas dirbo Vilniaus universiteto Žurnalistikos institute redaktoriumi, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Integruotame informacijos centre.

 

VYTAUTUI KIRKUČIUI SKIRTI APDOVANOJIMAI (UŽ ŽURNALISTIKĄ IR PUBLICISTIKĄ):
1. Lauryno Ivinskio premija - 1992 metai - už geriausią per metus parengtą ir išleistą kalendorių „Šiaulių krašto kalendorius".
2. Lauryno Ivinskio premija - 1996 metai - už geriausią per metus parengtą ir išleistą kalendorių „Seneliams, tėvams, vaikams".
3. G. Stulpinienės vadybos kolegijos premija - 2000 metai - už geriausią per metus išleistą leidyklos „Saulės delta" knygą - Vytauto Kirkučio „Baltosios nakties paukštis".
4. Šiaulių miesto savivaldybės nominacija „Metų rašytojas" - 2002 metai - už kūrybinę veiklą ir knygą "Ateik bangosna užmiršties".
5. Geriausio 2002 metų Šiaulių rajono kraštotyrininko vardas - 2003 metai - už knygą „Ateik bangosna užmiršties" ir kraštotyrinę veiklą.
6. Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto padėka - 2008 metai - „už kūrybingą darbą, svarų indėlį puoselėjant Lietuvos kultūrą, už nepaprastai didelį dėmesį Kuršėnų krašto žmonėms, rašytojų S. Anglickio, Z. Gaidamavičiaus-Gėlės, poeto J. Ruzgio bei lietuviškų kalendorių istorijos ir Lauryno Ivinskio atminimo įamžinimą".
7. Šiaulių rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus padėka už „Kuršėnų krašto ir Šiaulių rajono žmonių istorinės atminties įamžinimą spaudiniuose Knygnešio dienos proga". (2012-03-16).
8. Šiaulių rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus padėka už nuoširdų bendradarbiavimą, gražias iniciatyvas ir prasmingas idėjas, įamžinant kalbininko Vytauto Vitkausko atminimą, Vytauto Vitkausko vardo suteikimo Kuršėnų bibliotekai proga (2012-10-23).
9. Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalis „Tarnaukite Lietuvai". Už visuomeniškai aktualią publicistiką (paskelbta 2014-02-18, įteikta 2014-03-30).
10. 2015-02-16 paskelbtas Kuršėnų miesto Garbės piliečiu.
11. Lietuvos Respublikos Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto padėka už svarų indėlį į Lietuvos kultūrą,už knygas, straipsnius, už nuoširdų darbą paveldosaugos srityje. 2016-05-04.
12. Lietuvos Respublikos Seimas. Už svarų indėlį į Lietuvos valstybės gerovės kūrimą apdovanojamas aukso ženkleliu „Atkurtai Lietuvai - 100". Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė. 2018-02-16.
13. Vyčio ženklelis. Už kultūrinę veiklą, naujas knygas ir aktualią publicistiką. / Įteikė Seimo narys Stasys Tumėnas// 2018-03-02. Kuršėnų kultūros centras.
14. Lietuvos kraštotyros draugijos padėka už Tėvynės meilės puoselėjimą, taurų darbą tyrinėjant tautos kultūros paveldą, ugdant istorinę atmintį ir tautinę savimonę/ Pasirašo draugijos pirmininkas Libertas Klimka, 2018-05-23.
15. Šiaulių rajono Garbės piliečio vardas; 2022-02-16.

 

 

VYTAUTO KIRKUČIO PUBLICISTIKOS KNYGOS, INFORMACINIAI LEIDINIAI, ENCIKLOPEDINIAI ŽINYNAI (NEĮTRAUKTOS POEZIJOS KNYGOS):
 TYLIOS MANO DAINOS.
Leidinys skirtas Zigmo Gaidamavičiaus - Gėlės šimtmečiui. - Šiauliai: Delta, 1994.
 BALTOSIOS NAKTIES PAUKŠTIS.
Atsiminimai apie poetą Juozą Ruzgį. - Šiauliai: Saulės delta, 2000.
 ATEIK BANGOSNA UŽMIRŠTIES...
Eskizai: portretas ir likimas. - Šiauliai: Saulės delta, 2002.
 KURŠĖNŲ ENCIKLOPEDIJA.
(Kartu su rašytoju Stasiu Lipskiu). - Vilnius: Žuvėdra, 2005.
 PASAULIN ŽVELGĘS AKIMIS VENTOS...
Stasys Anglickis Kuršėnuose: gyvenimo ir kūrybos fragmentai. - Vilnius: Žuvėdra, 2005.
 TEKANČIO LAIKO ĮRAŠAI.
Publicistika. - Vilnius: Žuvėdra, 2008.
 VILKO POTERIAI.
Dokumentinė proza. - Vilnius: Žuvėdra, 2009.
 KURŠĖNAI: MIESTAS ABIPUS VENTOS.
Informacinis leidinys - Vilnius: Žuvėdra, 2010.
 KURŠĖNŲ KRAŠTO ŽMONĖS.
(Kartu su rašytoju Stasiu Lipskiu). Enciklopedinis leidinys. - Vilnius: Žuvėdra, 2011.
 PRASTADIENIŲ SLINKTYS.
Publicistika ir esė. Vilnius: Žuvėdra, 2011.
 ZIGMO GĖLĖS NAMAI.
Klaipėda: S. Jokužio leidykla-spaustuvė, 2013.
 KURŠĖNŲ DVARAS: ATGIMSTANTIS KULTŪROS ŽIDINYS.
(Kartu su Aurelija Bacevičiūte). - Šiauliai: Titnagas, 2014.
 NAISIŲ VASARA IR KITI METŲ LAIKAI
Publicistika. Vilnius, 2015
 GIMTŲJŲ ŽODŽIŲ APŽAVĖTAS.
Prisiminimai apie kalbininką Vytautą Vitkauską. Vilnius: Žuvėdra, 2015.
 SAMANOS ANT SNIEGO.
Publicistika. Vilnius: Žuvėdra, 2017.
 100 LAISVĖS PAMINKLŲ.
Kultūros paveldo objektai, atgimimo paminklai ir vietos, susijusios su Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės kovomis Šiaulių rajone. Informacinis leidinys. Vilnius: Žuvėdra, 2018.
 RAŠALINĖ SU RUGIAGĖLĖMIS:
Būtojo esamojo laiko reminiscencijos// Vilnius: Žuvėdra, 2021
 ATVIRLANGIAI:
Matymai ir mąstymai. Esė. // Vilnius: Žuvėdra, 2023.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2025-03-08 11:02
 
Share |
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media