2022 m. gruodžio 10 d., Šeštadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Kitu kampu

*print*

Archyvas :: Jonas Paulauskas: sveiki, pagaliau sulaukę naujo šildymo sezono !

2018-10-08
 
Jonas Paulauskas
Lietuvos žurnalistų sąjungos narys

 

Atėjo ruduo, o jam įpusėjus - ir šildymo sezonas. Būtų visiškas melas teigti, kad mes jo labai laukėme. Greičiau, atvirkščiai. Tuo labiau, kad kai jį šilumininkai pradeda, prasideda atšilimas ir gamtoje - ryt ir poryt žadama net iki 17-19 laipsnių šilumos. Taigi, galima būtų sakyti taip, kaip sakydavo mūsų protėviai tais labai seniais laikais, kai siautėjo totorių-mongolų ordos: „Nelauktas svečias blogiau už totorių...".
Nors pernai ateidama į valdžią naujoji valstiečių valdžia žadėjo, kad grąžins šilumos vartotojams milijonus, kuriuos esą neteisėtai nuo jų nuplėšė prancūzų valdyta „Dalkia", tiekusi šilumą (bent vilniečiams). Deja, laikas bėga, o tų milijonų taip ir nematyti... 
Be to, naujieji valdininkai pernai trimitavo, kad šildymo įkainius stengsis sumažinti pereidami prie biokuro. Esą jo - medienos masės ir miško atliekų - vartojimas sumažins gyventojams šilumos kainas. Net iki 10 - 15 procentų. Deja, deja, atėjus naujam šildymo sezonui šilumininkai prognozuoja, kad jo kainos kils tais pačiais 10-15 procentų, kuriais kažkada žadėjo mažinti. 
Išskyrus Kauną, Klaipėdą, Tauragę ir dar kelis miestelius. Esą, visą biokurą supirko kažkokie 5-6 „žaidėjai", kurie jį dabar perparduoda šilumininkams penktadaliu brangiau. O tie tais pačiais procentais žada kelti šilumos kainas. Įdomu, kodėl šilumininkai savo laiku neapsirūpino šiuo paprastai pigiu kuru, kuriuo pilni miškai ir lentpjūvės?
Be to, kaip mėgsta teigti prekybininkai, nuolat keldami mums kainas Lietuvoje, kainų augimą -mažėjimą turi reguliuoti natūrali konkurencija, bet ne valdžia. Kažkodėl Kauno ir Klaipėdos miestų valdžia pasistengė, kad pas juos būtų bent keli šilumos teikėjai - konkurentai. Todėl ir šildymo kainos šiuose miestuose šį sezoną sumažės iki 10 - 13 procentų. O, pavyzdžiui, sostinės valdžia to padaryti neįstengė, o gal ir nesistengė. Kodėl? Nors, tiesą sakant, Vilniuje ir kai kuriuose kituose miestuose biokuru šildoma nedaug, tačiau ir čia šildymas brangs bent dešimtadaliu. 
Pasak Kainų ir energetikos kontrolės komisijos, išaugo ir gamtinių dujų kaina. Vilniuje dujos sudaro didžiausią sąnaudų dalį gaminant šilumą. O kodėl? Kodėl šiame mieste nesistengiama keisti dujas biokuru?
Įdomu ir tai, kad biokuro gamintojai ir tiekėjai nesutinka, kad biokuro įtaka galutinei kainai tokia didelė. „Kadangi biokuras sudaro labai nedidelę dalį, maždaug nuo 20 iki 25 proc. šilumos kainos, visa kita yra jau šilumos įmonių amortizacija, trasų priežiūra, katilinių priežiūra ir panašūs dalykai. Netgi dėl biokuro kainų augimo, šilumos kainų brangimas iš tiesų bus nedidelis, kelių procentų ribose", - tvirtina jie. Išeina, kad kalčiausi dėl vėl žadamos branginti šilumos yra šilumininkai, kurie eilinį kartą siekia pasiplėšikauti mūsų kišenėse?

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2018-10-16 17:00
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media