Dr. Algirdas Kavaliauskas,
LŽS narys
Skelbiama, kad Lietuvių kalbos mokslo sistema yra neklystanti ir neapskundžiama. Kalbininkai tai labai gerai žino, nes už sistemos pažeidimą grėsė iki tūkstančio eurų bauda.
Žinome, kad mūsų visuomenėje dar pasitaiko tam tikros diskriminacijos ir už tai net numatyta konkreti atsakomybė.
Atsiradusią dilemą (kalbinę ir socialinę, jos giminingos, todėl dažnai sujungiamos) bandoma spręsti ir sprendžiama įvairiausiais būdais. Vienas jų - siūlymai. Siūlymai, pasiūlymai turėtų padėti padėties, esamos situacijos gerinimui. Žinoma, jeigu jie geranoriški.
Mūsų proproseneliai gal net nenutuokė, kad, sakysime, mūsų merginų ir moterų pavardės, lyginant su vyrų pavardėmis, yra diskriminuojančios.
Pradėkime nuo pačių jauniausių: pyplys ar paauglys, viengungis ar vedęs vyras, turi tą pačią tėvo pavardę, o jau mergaitė, mergina ar ištekėjusi moteris - skirtingas! Kokia žiauri diskriminacija! Ir žeminanti! Visuomenei parodoma, kad vyrai jų neima į žmonas, gal jos nieko vertos, juk kitos išteka: moterys žeminamos, o vyrai išaukštinami! Kokia neteisybė, taip yra manančių ir siūlančių gal neapgalvotas nesąmones, atsiprašau, siūlančių taisyti padėtį.
Tie, kurie dar turime senelius ar prosenelius, klausiame jų nuomonės. Iš karto paklaustieji nesuprato, o vienas senolis vaikaitį supeikė: reikia mažiau gerti! Gal nepatenkintoji priešinga lytis piktnaudžiauja tuo, kuo kaltinamas vaikaitis... Reziumuojame senolių nuomonę: neturite ką veikti, prabangiai gyvenate... Na, gal gyvename ir neperdaug prabangiai, kaip atrodo senoliams, bet juos sunku nuginčyti, kad suaugę žmonės užsiima niekniekiais.
Kai kurios lietuvės, kaip ir slavų tautybių merginos, moterys, norėtų turėti pavardę, besibaigiančią galūne -a. Jeigu jau leista trumpinti moteriškos pavardės galūnę, turinčią raidę -ė, tai kodėl negali būti galūnė -a?! Po to, gal pareikalaus galūnės -u, juk Europos valstybėse yra tokių pavardžių! Bet Lietuvoje... Ko ne puokštė darkalų! Gal jos iš kitos planetos ir nežino, jog pavardė - dalis tapatybės, nusistovėjusi nuo senovės. Ir istorijos tėkmėje kiek lietuvybė kentėjo nuo norinčių ją sunaikinti! Nebent jos nori deklaruoti priklausomumą kitai valstybei... Į šiuos kai kurių moterų išsidirbinėjimus yra žiūrinčių kaip į nepagarbą lietuvių praeičiai, istorijai, į nepagarbą lietuvybei.
Gal jos galvoja, kad Lietuva okupuota, inkorporuota, trumpiau tariant, visiškai pavergta ir čia nebegalioja Lietuvos teisė. Bet ir tuose kraštuose merginų, moterų pavardės irgi skiriasi nuo vyro pavardės! Manau nenuginčijama, jog šis reikalavimas slavinti pavardes turi antilietuvišką pobūdį. Ir ne tik šis. Kaip reikia nemėgti, neapkęsti lietuvių kalbos, kad siūlytum, tegu ir nekenčiamos kalbos sistemos griovimą. Yra ir lietuvių moterų: gal visai būtų nieko, jei vyras atsisakytų savo vyriškos pavardės galūnės. Atsipeikėkite, koks vyras be vyriškos galūnės!
Yra įstatymai ir jų privalu visiems šalyje laikytis! Nustebino vieno šalies politiko samprotavimas dėl svetimų raidžių įsileidimo: jų kai kas bijojo, o pavardes ar vardus pasikeitė tik apie pora šimtų gyventojų ir nieko neatsitiko! Neatsitiko. To dar betrūko! O kad pažeista Lietuvos Respublikos Konstitucija ir milijonų žmonių teisėti (konstituciniai) interesai, politikas nemato. Štai kokius politikus galima išrinkti į Lietuvos Seimą! Ar ne už tokią politiką viena partija rinkėjų buvo nubausta - neįveikė reikalingo partijoms patekti į Seimą barjero!
Ir politikams reikia išmanyti lietuvių kalbos mokslą. Ir apie šiukšles reikia išmanyti! O dabar žmogų su šiukšle sulygina! Šiukšle pavadina! Sporto komentatorius, apie jų kalbinius nukrypimus jau nemažai rašyta, aiškina, kad buvo ant kontakto žmogus! Gal šiukšlė. Nesivargina sporto komentatoriai išmanyti lietuvių kalbą, todėl dažniau ar rečiau, kartojamos tos pačios kalbos klaidos su paįvairinimais į krepšinio ar futbolo aikšteles perkeliant mašinų remonto dirbtuves, kur perjunginėjami bėgiai, didinamos apsukos ir kitokios kalbinės nesąmonės.
Lietuvių kalbos prižiūrėtojai verčia suabejoti lietuvių kalbos sistemos stabilumu. Keistumų vis dar pasitaiko. Prieš kurį laiką buvo draudžiama vartoti pora dešimčių žodžių, tarp kurių anūkas, klynas ir kt. Įsivaizduojate, neleidžiamas klynas, gal buvo bijoma, kad jis bus atlapas... O jei aklinai uždarytas, užsegtas, užtrauktas, tai gal išsigando, kad Lietuvoje kils dirbtinių potvynių banga ir dabar šis žodis su slavišku skoliniu ir dar kitais panašiais, yra leidžiami. Patys lietuvių kalbos tvarkytojai sunkiai susigaudo, nuo ko priklauso ar tas žodis vartotinas, ar jis uždraustas, o gal jau vėl reabilituotas.
Išmaningi piliečiai dūsauja: per daug draudimų! Atsiranda siūlymas: suvienodinti vyrų ir moterų pavardes. Kaip tai būtų nauja, neįprasta. Tai daug kam patiktų ir kalbos naujinime neatsiliktume. Na, nežinau ar patiktų. Prieš kurį laiką Lietuvą buvo pasiekusi diskriminavimo naikinimo karštligė. Vyrai nueina į tualetą, atsisega klyną... Kokia diskriminacija. Atsirado pasiūlymas, apskriejęs nemažai žiniasklaidos puslapių, moterims tai daryti taip pat, kaip vyrams: pagaminami piltuvėliai (nuotraukoje matėsi nelygiakraščio trikampio formos, bet gali būti ir kitokie): tualete moteriai, kaip ir vyrui, nebereikia atsitūpti - vyras išsitraukia, moteris įsistato (priglaudžia)... Neprigijo, kai kam atrodžiusi labai originali naujovė! Vis dėlto žmonėms, bent jau daugumai jų, yra būdinga galvoti ir nebūtina prarasti sveiką protą. Nereikia prarasti sveiko proto ir darkant, atsiprašau, tvarkant merginų, moterų pavardes!
Matome, kad yra įvairių pasiūlymų, priimami įvairūs sprendimai. Jie būna ir labai skirtingi, o ir siūlymas, sprendimas nelygu siūlymui, sprendimu
Komentarai (4)