2024 m. balandžio 23 d., Antradienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Nuomonių barometras

*print*

Archyvas

 

2024-03-21Kviečia kalbos forumas „Kieno rankose lietuvių kalbos kūryba?“ (2)

Ką tie kalbininkai su mūsų kalba daro!“ – vis dar galima išgirsti sakant. Papriekaištaujama, kad lietuvių kalba tampa vis dirbtinesnė, o žodžio meistrai, kūrėjai nustumti nuo kalbos reikalų. Tačiau vos ne kiekvienas iškilęs kalbos klausimas sukelia audringų visuomenės reakcijų ir aštrių nuomonių. Kartais pajuokaujama, jog lietuviai visi kalbininkai. O kaip yra iš tiesų? Kas ir kaip formuoja naujus kalbos reiškinius? Kuria linkme mūsų kalba vystosi? Apie tai bus diskutuojama kovo 27 d., trečiadienį, nuo 15 val. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) rengiamame nuotoliniame kalbos forume „Kieno rankose lietuvių kalbos kūryba?“, forumą kviečiama stebėti tiesiogiai per VLKK „Youtube“ kanalą.

2024-03-10Jonas Paulauskas: Dėl „Delfio“ teikiamos informacijos kokybės (1)

Šiandien norėčiau pakalbėti apie žiniasklaidos visuomenei teikiamos informacijos kokybę, remdamasis internetinio portalo „Delfis“ informacinėmis žinutėmis. Pastaruoju metu pastebėjau, kad jų kokybė suprastėjo.

2024-03-08Vasario melagienų srautas Lietuvoje: antivalstybinių ir antiukrainietiškų naratyvų suintensyvėjimas (1)

Pilietinio atsparumo iniciatyva (angl. Civic Resilience Initiative) su Oxylabs sukurto „Awario“ duomenų analizės įrankio pagalba vykdo nuolatinį dezinformacijos stebėjimą Baltijos šalių medijų erdvėje. Šios veiklos tikslas – sistemingai kovoti su žalingu socialinių tinklų, žiniasklaidos priemonių ir kitų komunikacijos kanalų naudojimu melagienų skleidimui Baltijos regione, analizuojant didžiausios sklaidos sulaukusias kampanijas.

2024-02-28Tyrimas: „Ką reiškia būti žurnalistų Čekijos Respublikoje“

Vasario 26 d. NL ambasadoriaus rezidencijoje pristatyta iniciatyvos „Moterys žiniasklaidoje“ atlikta studija „Being a Journalist in the Czech Republic“. Tyrimą atliko Brno Masaryko universiteto mokslininkės, 2023 m. spalio-gruodžio mėn. apklausė įvairių žiniasklaidos priemonių 472 žurnalistus.

2024-02-22Portalai pateikė pretenziją dėl diskriminacinių darbo sąlygų per nacionalinę Euroviziją

Interneto žiniasklaidos asociacija (IŽA), vienijanti didžiausias skaitytojų auditorijas pritraukiančius naujienų portalus, pateikė pretenziją visuomeniniam transliuotojui ir LRT Tarybai dėl lygių galimybių neužtikrinimo nušviečiant Eurovizijos nacionalinę atranką ir diskriminuojančių darbo sąlygų šio renginio metu žiniasklaidos priemonių atstovams. Siekiant užkirsti kelią tokioms situacijoms, prašoma užtikrinti lygias teises visiems žiniasklaidos atstovams dirbti per Eurovizijos finalinį renginį Malmėje, Švedijoje, ir ateities Eurovizijos renginiuose - tiek per nacionalines atrankas, tiek per finalinius renginius.

2024-02-06Iššūkis komunikaciniam nuosmukiui ir ištiestos rankos nuovargiui  (2)

Pamatykime atotrūkį, atsiradusį tarp redakcijų ir darbininko, triūsiančio prie rankraščių daug dešimtmečių. Ir tik prieš pora metų, demaskavus tikrovę, susirūpinta, jog taip gyventi kaip iki šiol, nebepadoru, nes daugel plunksnos brolių ir sesių kenčia nuoskaudas dėl keistos žaismės su rankraščiais ir su autoriniais honorarais.

2024-01-25Seimo Kultūros komiteto pirmininkas V. Juozapaitis: „Valstybės institucijos turi prisiimti atsakomybę, kad etninių žemių kultūrinė veikla ir periodikos leidyba būtų veiksmingai remiamos“

Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Vytautas Juozapaitis sausio 24 d. Seime surengė pasitarimą dėl Seinų lietuvių bendruomenės keliamų klausimų, su kuriais į Komitetą kreipėsi Lenkijos lietuvių žurnalo „Aušras“ vyr. redaktorė Irena Gasperavičiūtė.

2024-01-24UNESCO: lietuvių kalba pasaulyje gražiausia. Ar mes tai įsisąmoninome? (3)

Laikraštyje (Lietuvos aidas, 1999 03 06) perskaičiau, kad pasaulyje gražiausia kalba yra lietuvių. Tokia ją paskelbė UNESCO 1992 metais sudaryta komisija. Tačiau nustebino ne tiek šis sprendimas, kiek aplinkybė, kad pro akis man galėjo prasprūsti toksai pasitikėjimą keliantis įvertinimas. Visą gyvenimą domėjausi mūsų kalba, džiaugiausi jos gražumu, o štai ėmiau ir kvailiausiai pražiopsojau. Galbūt, sakau, spauda arba nutylėjo, arba žinią pateikė neefektingai. Bet, šiaip ar taip, bent kalbininkai turėjo trimituote trimituoti.

2024-01-22Kam naudinga sunaikinti lietuvių kalbą ir raštiją? (2)

Kur dabar kalbos valandėlės LRT televizijose? Visada garsėjome iškiliais, pasaulyje žinomais kalbininkais kaip Jonas Jablonskis, Aldonas Pupkis, Juozas Pikčilingis, Arnoldas Piročkinas, lyg ir žinojome kaip, kada, kodėl reikia taip rašyti, padėti kablelį, daugtaškį. Dabar mes jau tapome pilkesni už žemės grumstus.

2024-01-18Kreipimasis „Dėl galimai šališkos lietuvos laisvosios rinkos instituto turinio transliacijos nacionalinio radijo eteryje“

Gegužės 1-osios profesinė sąjunga kreipėsi į Lietuvos nacionalinės televizijos ir radijo tarybą ir į Lietuvos nacionalinės televizijos ir radijo etikos kontrolierę Dainą Andrikienę „Dėl galimai šališkos lietuvos laisvosios rinkos instituto turinio transliacijos nacionalinio radijo eteryje“.

2024-01-02Minėjome pirmuosius krikščionių kankinius šv. Steponą ir šv. Nekaltuosius vaikelius. Ko jie mus moko šiandien?

Individualizmas ir visoks skaldantis tautą savanaudiškumas mums tada buvo visiškai svetimi. Ši ideologija mums buvo primesta vėliau. Objektyviai ji yra priešinga krikščioniškai moralei, bet, deja, šiandien dažnai brukama ir propaguojama mūsų Seimo valdančiųjų, visuomeninėje žiniasklaidoje, ypač LRT eteryje. „Beribė“ laisvė be dorovės paprastai nuveda į kitaminčių persekiojimą, net smurtą prieš juos.

2023-12-15Siekiama priversti redakcijas tarnauti pasaulinėms kompanijoms, valdančioms socialinius tinklus

Interneto žiniasklaidos asociacija kreipėsi į Seimo Pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, Ministrę Pirmininkę Ingridą Šimonytę, Seimo Ekonomikos ir Kultūros komitetus, Seimo frakcijas, Ekonomikos ir inovacijų bei Kultūros ministerijas prašydama stabdyti skubos tvarka šį antradienį Seimui pateiktas svarstyti ir priimti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) parengtas pataisas, kuriomis siekiama nustatyti prievolę šalies žiniasklaidos priemonėms, tarp jų - ir naujienų portalams, šalinti neleistino turinio komentarus iš pasaulinių socialinių tinklų, o tai padarius pranešti jų autoriams, kuriems suteikiama teisė iškart kreiptis į teismą, nes nenumatytas ikiteisminio ginčo nagrinėjimas.

2023-12-08TIRIAMOSIOS ŽURNALISTIKOS TEMOS IR UŽDUOTYS NEIŠSEMIAMOS

iriamoji žurnalistika yra nelengvas, bet išskirtinai vertingas žurnalistikos žanras. Jį puoselėjantys žurnalistai ne tik pasakoja apie įvykius, bet ir siekia atskleisti nuo visuomenės slepiamą informaciją. Ir ne bet kokią, o turėjusią ir turinčią įtakos visos visuomenės ar valstybės gyvenimui: sudėtingų bylų tyrimus, korupcijos ir piktnaudžiavimo padėtimi atvejus, ypač politikų, valstybės tarnautojų. Tiriamosios žurnalistikos atstovų darbas kartais yra tarsi vaikščiojimas peilio ašmenimis. Kad šis palyginimas nėra labai perdėtas, puikiai rodo ir Vito Lingio (1960-1993), vieno pirmųjų tiriamosios žurnalistikos Lietuvoje atstovų, nužudyto dėl siekio atskleisti nusikaltėlių pasaulį, pavyzdys. Tai puikiai demonstruoja ir šiemet dokumentinių filmų festivalyje „Nepatogus kinas" rodytas filmas „Žurnalisto nužudymas", pasakojęs apie jauno Slovakijos žurnalisto Jano Kuciako, narpliojusio sudėtingus finansinius nusikaltimus ir jų ryšį su politikais, bei jo sužadėtinės nužudymą ir kolegų tyrimą šiuo klausimu, atvedusį iki šalies politikos elito. Kad tiriamoji žurnalistika domina visuomenę, puikiai iliustruoja ir šiais metais Lietuvoje pasirodęs jaunos režisierės Živilės Mičiulytės, beje, žurnalistų šeimos atžalos, dokumentinis filmas „Kabinetas", pasakojantis apie tuometinio „15min" tyrimų skyriaus žurnalistų Birutės Davidonytės ir Dovydo Pancerovo darbą. Vis dėlto šįkart ne apie filmus, o apie tiriamąją žurnalistiką. Apie ją kalbėjomės su portalo „Delfi.lt" specialiuoju korespondentu Dainiumi Sinkevičiumi, rašančiu teisėsaugos temomis.

2023-11-27Diskusija „Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės istorija: jungs ar skirs lietuvius ir baltarusius?“ (2)

Diskusija „Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės istorija: jungs ar skirs lietuvius ir baltarusius?“ įvyks 2023 lapkričio 28 d. (antradienį) 17.00 val. Lietuvos žurnalistų sąjungoje (adresas: Jogailos 11, Vilnius). Renginys vyks pagal Chatham House taisykles.

2023-11-14„Transparency International“ Lietuvos skyrius siūlo susitarti dėl dirbtinio intelekto skaidrumo standarto (2)

Viešojo sektoriaus darbuotojams trūksta žinių apie dirbtinio intelekto naudojimo, diegimo galimybes, o tai gali kelti riziką priimamų sprendimų kokybei.
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media