Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) padėjo paskutinį tašką plačiai nuskambėjusioje byloje.
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pripažino, kad Seimo narys Remigijus Žemaitaitis pažemino žurnalisto ir visuomenininko Andriaus Tapino garbę ir orumą bei „Laisvės TV" dalykinę reputaciją.
Andrius Tapinas ir jo įkurta viešoji įstaiga „Laisvės TV" į teismą su ieškiniu kreipėsi dėl „Nemuno aušros" lyderio Remigijaus Žemaitaičio 2022 m. „Facebook" skelbtos informacijos apie jo įkurtos įstaigos, jo paties organizuotas paramos akcijas Ukrainai (pareiškimai apie pinigų rinkimą kovinio drono „Bayraktar" pirkimui, A. Tapino neva praloštus pinigus ir pan.).
Kilo ginčas dėl Remigijaus Žemaitaičio paskelbtų teiginių apie Andruų Tapiną ir „Laisvės TV" atitikties tikrovei ir neturtinės žalos atlyginimo.
2023 m. gruodyje Klaipėdos apylinkės teismas Andriaus Tapino ir „Laisvės TV" ieškinį tenkino iš dalies padaręs išvadą, kad Remigijaus Žemaitaičio pateikiama informacija išsiskiria tvirtu konstatuojamuoju pobūdžiu ir turi ryškių faktų konstatavimo bruožų, todėl ginčo teiginiai kvalifikuotini kaip žinia.
Klaipėdos apylinkės teismas, įvertinęs paskleistos informacijos turinį, jos paskleidimo mastą, šalių statusą visuomenėje, nusprendė, kad buvo pažeista Andriaus Tapino garbė ir orumas, „Laisvės TV" dalykinė reputacija.
Teismas įpareigojo politiką ištrinti minėtus įrašus, iš dalies tenkino ieškinio dalį dėl neturtinės žalos atlyginimo ir priteisė Andriui Tapinui 2 tūkst. eurų, o „Laisvės TV" - 1 tūkst. eurų neturtinės žalos. Andriui Tapinui ir „Laisvės TV" iš Regimanto Žemaitaičio priteista po 4,5 tūkst. eurų pirmosios instancijos teisme patirtų bylinėjimosi išlaidų.
Remigijus. Žemaitaitis apskundė šį teismo sprendimą apeliacine tvarka Klaipėdos apygardos teismui., tačiau šis politiko skundą atmetė, pirmosios instancijos teismo sprendimą paliko iš esmės nepakeistą.
Apeliacinės instancijos teismas praėjusių metų balandį nutarė, kad Remigijaus Žemaitaičio teiginiai suformuluoti kategoriškai, o ne kaip abejonė, klausimas, pavartotos sąvokos „iššvaistė", „pralošė", „pavogė", „afera", „palaiko Hitlerį", „siaubingi veiksmai su žydais" turi neteisėto veiksmo reikšmę.
„Atsakovo (R. Žemaitaičio - red.) pateikiami faktai bet kuriam protingam vidutinio išprusimo žmogui leidžia daryti išvadas, kad buvo iššvaistyti paramai surinkti pinigai, ieškovui A. Tapinui juos pralošus žaidžiant pokerį", - tvirtino teismas.
Po šių teismų sprendimų su kasaciniais skundais į LAT kreipėsi ir Remigijus Žemaitaitis, ir Andrius Tapinas su „Laisvės TV". Politikas prašė kasacinio teismo panaikinti jam nepalankų apeliacinio teismo sprendimą ir ieškinį atmesti. Andrius Tapinas ir „Laisvės TV" siekė, kad iš Remigijaus Žemaitaičio būtų priteistos bylinėjimosi išlaidos.
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) išnagrinėjo Remigijaus Žemaitaičio kasacinį skundą civilinėje byloje, kurioje žemesnių instancijų teismai iš dalies patenkino Andriaus Tapino ir „Laisvės TV" ieškinį dėl paskleistų duomenų pripažinimo neatitinkančiais tikrovės ir žeminančiais asmens garbę bei orumą, dalykinę reputaciją.
LAT konstatavo, kad bylą nagrinėję teismai iš dalies nukrypo nuo kasacinio teismo praktikos dėl sąvokų „žinia" ir „nuomonė" atribojimo. LAT pripažino, kad atsakovo Remigijaus Žemaitaičio paskelbti ginčo sakiniai kvalifikuotini kaip jo nuomonė. Kasacinis teismas nusprendė, kad net ir sutinkant, jog Remigijus Žemaitaitis inicijavo visuotinės svarbos viešą diskusiją, jis peržengė saviraiškos laisvės ribas, pasirinkdamas raiškos kalbą, kupiną nepagrįstos polemikos ir insinuacijų, diskredituojančių ieškovą Andrių Tapiną.
Kasacinis teismas atsižvelgė į Europos Žmogaus Teisių Teismo išaiškinimus, pagal kuriuos, nors viešieji asmenys turi didesnes tolerancijos kritikai ribas, tačiau neturi toleruoti viešų kaltinimų nusikalstamu elgesiu, kurie nėra pagrįsti faktais. Taip pat atsižvelgta į tai, kad Remigijus Žemaitaitis paskleidė tikrovės neatitinkančią informaciją, pažeidžiančią Andriaus Tapino garbę ir orumą, „Laisvės TV" dalykinę reputaciją, kaltino Andrių Tapiną nusikalstama veika. LAT padarė išvadą, kad toks Remigijaus Žemaitaičio elgesys peržengė saviraiškos laisvės ribas.
Teismas atsižvelgė į situacijos socialinio jautrumo aspektą (kai asmuo kaltinamas kilniam tikslui itin susitelkusios visuomenės suaukotų pinigų pasisavinimu), į tai, kad Remigijaus Žemaitaičio paskleisti tikrovės neatitinkantys teiginiai daliai visuomenės galėjo sukelti įtarimų ir nepasitikėjimą Andriaus Tapino vykdoma veikla.
Kasacinis teismas padarė išvadą, kad vien tik pažeidimo konstatavimas nebūtų pakankama satisfakcija, o ieškovui Andriui Tapinui priteistas 2 tūkst. neturtinės žalos atlyginimas yra tinkamo dydžio. Kasacinis teismas konstatavo, jog teismai, nustatę „Laisvės TV" dalykinės reputacijos pažeidimą, turėjo teisinį pagrindą priteisti neturtinės žalos atlyginimą.
LAT apeliacinės instancijos teismo nutartį paliko nepakeistą, tačiau ją patikslino. Kasacinis teismas nurodė, kad Remigijaus Žemaitaičio paskelbtame įraše yra ne žinia, o jo nuomonė, kurioje esantys ginčo teiginiai žemina ieškovo Andriaus Tapino garbę ir orumą, tačiau nuomonė negali ir neturi būti paneigta.
Vis dėlto, LAT sutiko su anksčiau teismų padaryta išvada, kad R. Žemaitaitis peržengė saviraiškos laisvės ribas.
„Kasacinis teismas nusprendė, kad net ir sutinkant, jog atsakovas R. Žemaitaitis inicijavo visuotinės svarbos viešą diskusiją, jis peržengė saviraiškos laisvės ribas, pasirinkdamas raiškos formą (kalbą), kupiną nepagrįstos polemikos ir insinuacijų, diskredituojančių ieškovą A. Tapiną", - teigiama LAT pranešime spaudai.
LAT šioje byloje taip pat sprendė klausimą dėl bylinėjimosi išlaidų atlyginimo. Kasacinis teismas nutarė priteisti iš Remigjui Žemaitaičio visuomenininkui Andriui Tapinui ir „Laisvės TV" priteisti po 944 eurus bylinėjimosi išlaidų atlyginimo.
Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.
Kontaktai žiniasklaidai:
Ieva Mastenica
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo
Pirmininko tarnybos atstovė ryšiams su visuomene
Mob. tel. +370 685 84863
El. p. i.mastenica@lat.lt
www.lat.lt
Komentarai (0)