2024 m. lapkricio 21 d., Ketvirtadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Radijas

*print*

Archyvas :: Marijos radijui – 20 metų!

2024-09-09
 
Kunigas Sigitas Jurkštas. Bernardinai.lt nuotrauka

Kunigas Sigitas Jurkštas. Bernardinai.lt nuotrauka

2004 metais, Šiluvos Švč. Mergelės Marijos Gimimo atlaidų savaitės metu, transliacijas Lietuvoje pradėjo Marijos radijas. Taigi šiemet jis mini savo 20-ies metų gyvavimo jubiliejų. Ta proga Marijos radijo programų direktorių kunigą Sigitą JURKŠTĄ kalbina Sigita ZUMERYTĖ (Bernardinai.lt).

 

Kokią nišą tarp kitų radijo stočių užėmė ir išlaiko Marijos radijas?
Mes nelabai skiriame dėmesio verslo modeliams, bet žiūrime, kur Dievas veda. Marijos radijas yra gera priemonė ir Bažnyčiai gyvuoti, ir Evangelijai sklisti, nes trečdalį radijo programų sudaro krikščioniška informacija, trečdalį - malda, o kitą trečdalį - bendražmogiška informacija. Turbūt į akis krinta skirtumas, kad jokiose kitose radijo stotyse nėra tiek laiko skiriama maldai, jeigu išvis skiriama.
Marijos radijas - tai proga suvienyti žmones maldai. Kartais net ir šimtas tūkstančių žmonių gali melstis kartu. Manau, tai yra Marijos radijo stiprybė, o bendra malda atveria žmogaus dvasią kitiems dalykams - Evangelijai: su džiaugsmu norisi klausytis Dievo žodžio, norisi remti Marijos radiją.
Man atrodo, kad maldos aspektas yra svarbiausias. Pats pavadinimas sako, kad tai yra Marijos radijas, kadangi jis įkvėpimo semiasi iš Medžiugorjės Mergelės Marijos apsireiškimų, kurie dar nėra Bažnyčios patvirtinti, bet ten, kaip ir kitose vietose, Marija kviečia melstis, ir labai daug. Kartais žmonės iš šalies sako: „Kiek jūs galite melstis?" Kartu sulaukiame ir atsiliepimų, kad žmonėms patinka kartu melstis. Pavyzdžiui, važiuojantis automobiliu žmogus neturi ramybės, įsijungia per Marijos radiją transliuojamą Rožinio maldą - ir atranda ramybę.
Tai nėra vien tik maldos radijas, mes transliuojame daug laidų su rimtais vedėjais. Vis planuoju suskaičiuoti, kiek tarp mūsų vedėjų ir svečių yra mokslo daktarų, bet kol kas dar nesuskaičiavau, tačiau jų - didelė dalis. Savanoriauti žmonės ateina iš įvairių sričių, ne tik teologai. Stengiamės, kad radijas būtų ir intelektualus, ir visų pirma maistas tikėjimui, sielai, bet, žinoma, ir kasdieniams, aktualiems dalykams.

O kaip prieš 20 metų Marijos radijui sekėsi įsitvirtinti rinkoje?

Man atrodo, kad šiuo metu tiek Bažnyčią, tiek Marijos radiją išlaiko vyresni žmonės, ir taip gali būti dėl kelių priežasčių. Galbūt vyresnieji neturi daug pasirinkimų ir nemoka naudotis internetu, kur yra didesnis pasirinkimas, galbūt jie nelabai moka kitas kalbas, kurios suteiktų kitokias prieigas ir galimybes.
Apskritai visą Bažnyčią ir Marijos radiją išlaiko vyresnio amžiaus žmonės, kartais net labai solidaus amžiaus, ir jiems tai yra svarbu, nes kartais neišjungdami Marijos radijo klausosi nuo ryto iki vakaro. Tai yra paguoda jų vienatvėje ir maistas sielai, nes kalbama apie amžinuosius dalykus. Orientuojamės į tuos žmones, kurie ieško tikrų dalykų.
Orientuojamės į žmones, kurie ieško Dievo, taip pat tikime, kad veikia ne tik žmogiškieji dalykai, bet ir Dievo Dvasia - Viešpats įkvepia žmones įsijungti Marijos radiją, ir per tai gali paliesti netikinčius žmones.
Kaip ir minėjau, nesivadovaujame verslo principais - jeigu turi tikrą, gerą produktą, nelabai rūpinsiesi jo „prastūmimu", nes žinai jo vertę. Stengiamės, kad tai, ką mes transliuojame, būtų amžinos vertės dalykas, todėl nelabai vaikomės madų, mums svarbu, kad žinia atitiktų nekintamą Evangeliją ir tikrą Dievo žodį. Orientuojamės į žmones, kurie ieško Dievo, taip pat tikime, kad veikia ne tik žmogiškieji dalykai, bet ir Dievo Dvasia - Viešpats įkvepia žmones įsijungti Marijos radiją, ir per tai gali paliesti netikinčius žmones.
Trumpai tariant, žiūrime evangelizaciniu žvilgsniu ir nelabai rūpinamės žmogiškaisiais dalykais. Išlaikyti Marijos radiją kainuoja labai brangiai, ir tai, kad toks brangus dalykas gali išsilaikyti 20 metų, yra Dievo malonės veikimas.

Kokia Marijos radijo klausytojų auditorija?

Mes nežinome tikslios statistikos, bet rėmėjai yra vyresni žmonės, tačiau savanoriauja vidutinio amžiaus asmenys, yra ir jaunesnių žmonių grupė.
Marijos radijas veikia 88 šalyse ir turi apie 100 radijo stočių. Žvelgiant į pasaulinę statistiką, pagrindinė Marijos radijo klausytojų grupė yra 40-50 metų žmonės, antra grupė yra senjorai, o mažiausia grupė - jaunimas. Taip yra pasaulyje, Lietuvoje turbūt irgi panaši situacija.
Iš pradžių mes orientuojamės į vyresniuosius klausytojus, bet kartu ir į 40-50 metų amžiaus, gal net ir į trisdešimtmečių grupę. Be to, orientuojamės į vairuojančius žmones. Žinome, kad nemaža dalis mūsų klausosi vairuodami piko valandomis.

Kaip Marijos radijui sekasi atliepti jaunų tikinčiųjų poreikius?

Daug dėmesio skiriame muzikai. Stengiamės, kad ji būtų kokybiška, įvairi, ne vien tik populiarioji šiuolaikinė. Turime talentingą muzikos redaktorę - kompozitorę, chorų vadovę Vitą Liaudanskaitę-Vaitkevičienę. Stengiamės, kad radijuje būtų ir jaunesnių balsų: kviečiame šeimas, vaikus.
Be to, bandome laidose paliesti jaunimui aktualias temas, pavyzdžiui, Dievo, tikėjimo ir mokslo klausimą. Turime ir specialią laidą jaunimui - „Kas rūpi jauniems?". Naujame sezone transliuosime savaitinę ateitininkų laidą.
Mes suprantame, kad jaunimas turi didelę informacijos pasiūlą, ir radijas nėra pirminis šaltinis, kurio jie ieško. Anksčiau transliavome laidą „Pasaulio sakykla" - išversdavome populiarių pasaulio kalbėtojų laidas ir pateikdavome jaunimui.

Kokios programos, transliuojamos per Marijos radiją, yra klausomiausios, populiariausios?

Tiksliai pasakyti negalime, bet iš parsisiuntimų interneto svetainėje matome, kad populiari yra Bronės Gudaitytės vedama laida „Dvasinė ekologija", laida, skirta turintiesiems priklausomybių ir kenčiantiesiems nuo psichologinių problemų - „Dievas gydo", be abejo, laida „Dievo žodis".
Vėlgi, interneto svetaine naudojasi turbūt tam tikros klausytojų grupės ratas. Populiarios yra laidos apie dvasingumą, vidinį išgydymą ir tos, kurias ilgus metus veda tie patys vedėjai - „Klausk drąsiai", kunigo Arnoldo Valkausko „Katekizmo komentaras", kunigo Virginijaus Veprausko „Bažnytinės teisės klausimai". Šios laidos yra labai populiarios.
Išsiuntėme daugiau nei 600 kvietimų žmonėms, kurie yra prisidėję prie Marijos radijo veiklos. Tai - budėtojai, laidų vedėjai, redakcijos savanoriai, laidų tvarkytojai, aukų rinkėjai - daugybė žmonių, be kurių radijo veikla būtų sunkiai įsivaizduojama.

Kaip Jūs prisimenate laikus, kai Marijos radijas pradėjo savo veiklą?

Man buvo įdomi pati pradžia, kai pradėtas kurti radijas. Mintį pasiūlė kapucinas Vincentas Tamošauskas OFMCap., ryšių su Italija turėjo kunigas salezietis Massimo Bianco SDB, prisidėjo ir kardinolas Sigitas Tamkevičius. Mane labai žavėjo jų drąsa pradėti šį reikalą, nors jie žinojo, kiek tai kainuoja. Pavyzdžiui, mums kiekvieną mėnesį reikėjo surinkti 70 tūkst. eurų, kad radijas galėtų gyvuoti, ir visgi jis laikosi jau 20 metų.
Mus remia ne tik vyresnio amžiaus žmonės, bet ir dirbantieji, nes didelę dalį aukų gauname bankiniu pavedimu.
Kitas svarbus momentas buvo girdėti pasakojimus apie savanorystės plėtrą. Teko dalyvauti savanorių šventėje - jų yra labai daug. Išsiuntėme daugiau nei 600 kvietimų žmonėms, kurie yra prisidėję prie Marijos radijo veiklos. Tai - budėtojai, laidų vedėjai, redakcijos savanoriai, laidų tvarkytojai, aukų rinkėjai - daugybė žmonių, be kurių radijo veikla būtų sunkiai įsivaizduojama.
Mane žavi gausus savanorių būrys. Tai yra savanorių radijas - oficialiai čia dirba apie 13 darbuotojų, bet pagrindinį krūvį neša savanoriai. Mes esame dėkingi visiems Marijos radijo savanoriams, nes be jų šio radijo nebūtų. Džiugu, kad ir dažniai plačiai išsiplėtę. Tai yra ne muzikos, o laidų radijas, ir daugiau dažnių plečia mūsų klausytojų ratą. Džiaugiamės ir prieš tai buvusiais Marijos radijo programų direktoriais, pavyzdžiui, Kauno arkivyskupu Kęstučiu Kėvalu - tokie charizmatiški žmonės įnešė gyvybės į radiją.
Dėkojame ištikimiems rėmėjams. Viena jų - prezidentė Egidija Vaicekauskienė, kuri savanoriškai dirba jau 15 metų, skirdama radijui daugybę valandų. Be to, yra ir šimtai kitų savanorių, maldų bei laidų vedėjų. Esame labai dėkingi savanoriams ir aukotojams, nes be jų negalėtume gyvuoti.

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2024-09-09 11:53
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media