2021 m. sausio 18 d., Pirmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Radijas

*print*

Archyvas :: Per NY lietuvių radiją – Amerikos lietuviams apie rengiamą “Lietuvos žiniasklaidos enciklopediją”

2019-03-27
 
 Povilas Sigitas Krivickas

Povilas Sigitas Krivickas

Kokia bus "Lietuvos žiniasklaidos enciklopedija"?

 

 Povilas Sigitas Krivickas

 

„Lietuvos žiniasklaidos enciklopediją" prieš keletą metų nutarė leisti Lietuvos žurnalistų sąjunga ir Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija. Buvo paskirti trys redaktoriai-sudarytojai, taip pat sudaryta aštuonių asmenų redakcinė kolegija. Jai vadovauja Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius. Į redakcinės kolegijos sudėtį yra įtrauktas ir jūsų komentatorius.
Nors Nepriklausoma Lietuva buvo atkurta 1990 m. kovo 11 dieną, tačiau pirmieji jau sovietų necenzūruojami periodiniai leidiniai pasirodė kartu su Atgimimo idėjomis. Šioje Enciklopedijoje numatoma aprašyti laikraščius, savaitraščius ir žurnalus, ėjusius Lietuvoje nuo 1988 m. ir visus dabar leidžiamus, taip pat užsienio lietuvių periodinius leidinius bei jų darbuotojus. Be to, bus aprašyti žurnalistai ir spaudos darbuotojai, elektroniniai (internetiniai) leidiniai, radijo stotys, televizijos, prodiuseriai ir prodiuserinės bendrovės, žurnalistų organizacijos, žurnalistų rengimo įstaigos. Į Enciklopediją pateks ir pagrindinės žiniasklaidos bei žurnalistikos sąvokos.
Pačiais pirmaisiais atkuriamos nepriklausomybės metais ypač sparčiai didėjo laikraščių ir žurnalų skaičius bei tiražai, keitėsi jų sistema, struktūra ir turinys, redakcijų darbuotojų sudėtis. Atsirado privačios bei komercinės radijo stotys, televizijos kanalai, internetinės žiniasklaidos leidiniai. Todėl iškilo būtinybė susisteminti visą informaciją apie buvusias ir esamas lietuviškosios žiniasklaidos priemones ir jų darbuotojus, žurnalistus, apibendrinti žiniasklaidos plėtros rezultatus, išryškinti raidos kryptis ir tendencijas, su jomis supažindinti visuomenę. 
Nuo 1988 m. Lietuvoje ėmė steigtis nepriklausomos informacijos agentūros, nuo 1989 m. - nevalstybinės radijo stotys, nuo 1993 m. - komercinės televizijos, nuo 1996 m. - internetiniai leidiniai, nuo 1989 m. - naujosios žiniasklaidos bei žurnalistų organizacijos. Į Enciklopediją įtraukiami periodinių ir internetinių leidinių vyriausieji (arba atsakingi) redaktoriai, radijo ir televizijos bei įvairių žurnalistinių institucijų ir jų tarnybų vadovai. Taip pat įrašomi Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos nariai, Lietuvos žurnalistų sąjungos valdybos bei tarybos nariai, žurnalistikos premijų laureatai, kūrybinių konkursų nugalėtojai, apdovanotieji valstybės ir LŽS medaliais. Taip pat įtraukti LŽS skyrių bei klubų, laikraščių, žurnalų bei internetinių leidinių redakcijų, televizijos ir radijo stočių pasiūlyti žurnalistai, laidų redaktoriai bei komentatoriai, dėstytojai, žiniasklaidos tyrinėtojai, kiti žiniasklaidos darbuotojai ir žurnalistai. Jie turi būti žiniasklaidoje išdirbę ne mažiau kaip 10 metų, išleidę bent vieną knygą arba sukūrę filmą, surengę personalinę fotografijų arba spaudos grafikos parodą.
Šioje Enciklopedijoje bus pateikiama apie 5000 įvairaus dydžio straipsnių, apimančių viso pasaulio lietuvių žiniasklaidos priemones, organizacijas ir darbuotojus, žurnalistus. Daugumą straipsnių parašė trijų sudarytojų-redaktorių grupė. Genovaitė Burneikienė parengė straipsnius apie lietuvių laikraščius. Juozapas Vytas Urbonas - apie žurnalus, radijo stotis, televizijas, naujienų agentūras, internetinius (elektroninius) leidinius, žurnalistų ir žiniasklaidos organizacijas, žurnalistų rengimo įstaigas, žurnalistų apdovanojimus, premijas, konkursus, pagrindines žiniasklaidos sąvokas. Vytautas Žeimantas - apie žiniasklaidos darbuotojus, žurnalistus. Sudaryti Enciklopedijos vardyną, parašyti kai kuriuos straipsnius ir tikslinti jau parengtus padėjo redakcinė kolegija, žurnalistikos specialistai, žiniasklaidos darbuotojai, konsultantai iš įvairių organizacijų ir įstaigų.
Šioje enciklopedijoje bus deramai paminėti ir už Lietuvos ribų įvairiose šalyse ir įvairiu metu dirbę ir tebedirbantys lietuvių žurnalistai. Todėl jie kviečiami savo talka ir finasine parama prisidėti prie šio svarbaus mūsų kultūrai leidinio. Tai galima padaryti susisiekiant su Niujorko Lietuvių radijo programos vedėja dr. Giedre Kumpikaite arba internetu su Lietuvos žurnalistų sąjunga info@lzs.lt. Enciklopedijos rengėjai supranta, kad be visuotinės kolegų talkos būtų sunku parengti išsamią Enciklopediją. Todėl LŽS internetinėje svetainėje (www.lzs.lt) įkuriama nauja rubrika - "Lietuvos žiniasklaidos enciklopedija". 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2019-03-27 13:32
 
 

Komentarai (1)

Jūsų el. paštas

Henrikas

2019-04-17 15:16

Džiugu, kad lietuviai Niujorke turi savo radijo laidą.

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media