2024 m. kovo 1 d., Penktadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Redaktoriaus žodis

*print*

Archyvas :: Seimas įtvirtino žurnalistų teisę nemokamai gauti informaciją iš registrų. Žurnalistų kova baigėsi pergale

2021-04-15
 

Vytautas Žeimantas


Šiandien, balandžio 15 dieną Seimas galų gale įtvirtino žurnalistų teisę neatlygintinai gauti duomenis iš valstybės registrų.
Galime pasidžiaugti: Lietuvos žurnalistų sąjungos kova dėl žurnalistų teisės netrukdomai gauti informaciją baigėsi pergale.
Žurnalistai pastaraisiais metais prašė plėsti jiems teikiamų duomenų apimtį, numatyti galimybę gauti istorinius nekilnojamojo turto registrų centro duomenis ir tikslesnę informaciją apie juridinių asmenų dalyvių turimas akcijų dalis.
Prisiminkime: valstiečių ir žaliųjų valdymo metais netikėtai žurnalistams buvo pranešta, kad už informaciją iš valstybės registrų reikės mokėti. Taip valdantieji norėjo sutrukdyti žurnalistams vykdyti savo pareigas, pristabdyti tiriamąją žurnalistiką.
Su tokia padėtimi, aišku, negalėjo sutikti Lietuvos žurnalistų sąjunga, visa žurnalistų šeima.
Pasikeitus Seimo sudėčiai atsirado realios galimybės pakeisti šią žurnalistams nepalankią situaciją.
Šiemet sausio 21 dieną įvyko pirmasis nuotolinis Seimo valdybos sprendimu sudarytos darbo grupės posėdis dėl Visuomenės informavimo įstatymo Nr. I-1418 pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-2675. Projekto Nr. XIIIP-2675 tikslas - sudaryti sąlygas žurnalistams laisvai ir nevaržomai viešojo intereso tikslais gauti duomenis iš registrų ir valstybės informacinių sistemų, taip užtikrinant visuomenės teisę gauti informaciją.
Darbo grupės vadovas Vytautas Kernagis tada atkreipė dėmesį, kad „koalicinėje šios Vyriausybės sutartyje numatyta, kad žurnalistams turi būti nemokamai atverti valstybės valdomi duomenys. Todėl pagrindinis šios darbo grupės tikslas - rasti sprendimą, kaip ir kokius valstybės valdomus duomenis galime ir turime atverti; kokia apimtimi, kam ir kokiais įrankiais remiantis žurnalistai galės gauti prieigą. Tai pagrindiniai klausimai, kuriems reikia rasti atsakymus šiame ir būsimuose darbo grupės posėdžiuose".
Tada darbo grupė išklausė Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos, Registrų centro, Lietuvos žurnalistų sąjungos ir suinteresuotų žiniasklaidos rinkos atstovų nuomones.
Sausio 27 dieną įvyko kitas darbo grupės posėdis, kuriame buvo pratęsta diskusiją platesnės duomenų imties klausimu, t. y. kokie duomenys gali būti pagrįstai viešo intereso principu teikiami žurnalistams.
Kovo pradžioje, praėjus vienam mėnesiui, tą klausimą pradėjo svarstyti Seimo Kultūros komitetas, kur darbo grupės vadovas Vytautas Kernagis pristatė atliktos veiklos rezultatus. Kultūros komitetas vienbalsiai pritarė darbo grupės patobulintiems teisės aktų projektams.
Patobulintų Visuomenės informavimo įstatymo Nr. I-1418 pakeitimo įstatymo projekto su jį lydinčiaisiais teisės aktų projektais uždaviniai buvo šie:
- suteikti teisę žurnalistui visuomenės informavimo tikslais, kiek tai yra būtina jo profesinei pareigai atlikti, viešosios informacijos rengėjo ir (ar) skleidėjo, su kuriuo žurnalistą sieja sutartiniai santykiai, vardu neatlygintinai gauti duomenis iš registro ar valstybės informacinės sistemos tvarkytojo;
- užtikrinti, kad teisė neatlygintinai gauti duomenis iš registro ar valstybės informacinės sistemos tvarkytojo nebūtų suteikta, jeigu viešosios informacijos rengėjas ir (ar) skleidėjas, kurio vardu žurnalistas prašo pateikti duomenis ir kuriam rengia ketinamą skelbti informaciją, turi tris ar daugiau galiojančius rimtus profesinius pažeidimus arba yra priskirtas profesinės etikos nesilaikančių viešosios informacijos rengėjų ir (ar) skleidėjų kategorijai;
- nustatyti, kad neatlygintino registrų ir valstybės informacinių sistemų duomenų teikimo sąnaudos registro ir valstybės informacinės sistemos tvarkytojui kompensuojamos valstybės biudžeto lėšomis Vyriausybės nustatyta tvarka, kuri taikoma ir už registro duomenų teikimą valstybės institucijoms, vykdančioms teisės aktuose nustatytas funkcijas.
Tolimesnis šių projektų likimas turėjo būti sprendžiamas jau Seimo plenariniame posėdyje, kuris įvyko praėjus beveik mėnesiui, balandžio pradžioje.
Tada Seimas po svarstymo bendru sutarimu pritarė Visuomenės informavimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisoms (projektas Nr. XIVP-306(2), kuriomis numatoma sudaryti sąlygas žurnalistams neatlygintinai gauti duomenis iš registrų ar valstybės informacinių sistemų (tvarkytojų) ir taip užtikrinti visuomenės atvirumą bei teisę gauti teisingą, tikslią ir nešališką informaciją. Tačiau, tam, kad naujos nuostatos būtų priimtos, Seimas turėjo balsuoti dar kartą.
Antrą kartą Seimas tą klausimą nutarė svarstyti balandžio 15 dieną. Svarstymas baigėsi žurnalistų pergale. Net 103 Seimo nariams balsavus „už", vienam parlamentarui - prieš, trims susilaikius priėmė tokias Visuomenės informavimo įstatymo pataisos. Numatyta, kad jos įsigalios nuo liepos.
Pataisomis nustatyta, kad žurnalistai gali nemokamai gauti duomenis iš Juridinių asmenų registro, Nekilnojamo turto registro ir Juridinių asmenų dalyvių informacinės sistemos.
Žurnalistai iš Juridinių asmenų dalyvių informacinės sistemos tvarkytojo galės gauti aktualius ir istorinius juridinio asmens dalyvių ar naudos gavėjų duomenis, išskyrus fizinio asmens kodą, gyvenamąją vietą arba adresą korespondencijai.
Registrų informaciją galės gauti žurnalistai, turintys darbo sutartį su visuomenės informavimo priemone, kuriai rengia informaciją.
Informacijos skleidėjas galės turėti ne daugiau kaip du galiojančius rimtus profesinius pažeidimus ir turėtų nebūti priskirtas profesinės etikos nesilaikančių viešosios informacijos rengėjų ar skleidėjų kategorijai.
- Galimybė nemokamai žurnalistams naudoti trijų registrų duomenimis - mažiausia kaina už demokratišką, nepriklausomą žiniasklaidą ir lengvesnes žurnalistų darbo sąlygas, - akcentavo Seimo narys Vytautas Kernagis. Pasak jo, šių registrų atvėrimas - vienas iš pirmųjų žingsnių, judant atvirų duomenų politikos link, kai vis daugiau valstybės saugomų duomenų taptų prieinami.
Dabar žurnalistams atsirado geresnės galimybės gauti reikiamą informaciją, labiau plėtoti tiriamąją žurnalistiką. Su pergale, kolegos!

 

Rubrika Redaktoriaus žodis yra Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo projekto dalis. 

 

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2021-07-02 15:31
 
 

Komentarai (2)

Jūsų el. paštas

Irena

2021-05-13 08:38

Karbauskis pralaimėjo

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Jonas

2021-04-15 19:54

Įdomu būtų sužinoti, kuris parlamentaras buvo prieš šią teisę žurnalistams...

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media