2021 m. kovo 9 d., Antradienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Savaitės tema

*print*

Archyvas :: Žurnalistų etikos inspektorė Gražina Ramanauskaitė: kritika, žodžio laisvė ir neapykantos kalba nėra tas pats

2021-01-22
 
Gražina Ramanauskaitė

Gražina Ramanauskaitė

Nors kartais ir gali atrodyti priešingai, žodžio laisvė nesuteikia teisės sakyti visko, kas kabo ant liežuvio galo. Ypač, jei tai - žmonių žeminimas, menkinimas, diskriminavimas ar net raginimas susidoroti. Pasak žurnalistų etikos inspektorės Gražinos Ramanauskaitės, tiriančios skundus dėl neapykantos kalbos viešojoje informacijoje, šią tiesą vis dar tenka priminti. Skelbiame pokalbį su G. Ramanauskaite, skelbtą ZEIT portale.
 

Ar rinkiminiu laikotarpiu sulaukėte daugiau skundų nei įprasta?

Rinkiminis laikotarpis tam tikrai žmonių grupei didina stresą, tad skundų tikrai daugėja, tačiau ne dėl neapykantos kalbos. Politikai dažnai painioja dalykus ir kritiką vadina patyčiomis. Kritiška nuomonė nėra patyčios, tai - kitokio pobūdžio raiška.

Gal galėtumėte trumpai ir paprastai paaiškinti, kas tuomet yra ta neapykantos kalba?

 

Pirmiausia, neapykantos kalba nėra tik nuomonė apie tam tikrą žmonių grupę. Ji taip pat skiriasi nuo kritiškos nuomonės tam tikro asmens atžvilgiu. Kiekvienas pilietis Lietuvoje gali reikšti savo nuomonę, ir ne visada ji būna labai pozityvi ar patraukli. Tai kritika. Nors niekinanti, žeminanti arba menkinanti kritika, nukreipta į asmenį dėl jo priklausymo tam tikrai visuomenės grupei (dažnai mažumai), gali būti ir neapykantos kalba.
Neapykantos kalba yra tokia raiška, kuria niekinama, žeminama, nužmoginama tam tikra asmenų grupė ar jai priklausantis asmuo. Tokia kalba dažniausiai skatinama su ta grupe ar žmogumi susidoroti. Neapykantos kalba akivaizdžiausiai reiškiama liepiamąja nuosaka, pavyzdžiui, „žudykim", „užmuškim" ir kitokiais pasakymais. Pastebime, kad pastaruoju metu neapykantos kalba įgauna kitokias, labiau rafinuotas formas, kai tiesiogiai nėra skatinama susidoroti, bet niekinimas toje kalboje yra akivaizdus. Pavyzdžiui, „Hitlerio jiems reikia".

 

Kaip šiame kontekste reikėtų vertinti komentarus, kuriuose reiškiama diskriminacija, tiražuojami įvairūs stereotipai, pavyzdžiui, apie romus, moteris virtuvėje ir t.t.?

Baudžiamosios atsakomybės jie neužtraukia, dažniausiai jie net nebūtų laikomi pažeidimais. Kai dėl tokio turinio gauname pranešimus iš Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos arba pradedame tyrimus savo iniciatyva, dažniausiai sprendimai būna rekomendacinio pobūdžio. Diskriminacinės nuostatos yra įsišaknijusi problema, jų taip lengvai neišrausi, todėl geriausia priemonė su jomis kovoti - atskirų amžiaus grupių švietimas.

Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba kartu su Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba pradėjo projektą, skirtą visapusiškai neapykantos kalbos prevencijai. Ko tikitės iš šio bendradarbiavimo?

Sakoma, kad lašas po lašo ir akmenį pratašo. Per vieną dieną staiga nepasikeis ir viešoji erdvė, ir visuomenės požiūris, nedings ir įvairios diskriminacijos bei neapykantos formos. Tačiau manau, kad ekspertų įdirbis iš tiesų turės išliekamąją vertę.

Kur jūsų darbo praktikoje pastebite daugiausiai neapykantos kalbos?

Daugiausiai pastebime socialiniuose tinkluose, nors neapykantos kalbos esama ir portalų komentarų skiltyse.

2019 metais teismui pateikėte 13 išvadų dėl galimo neapykantos kurstymo. Kaip dažnai įsitraukiate į teisminius procesus?

Viena iš mūsų pagrindinių veiklų - ekspertinis vertinimas, tad glaudžiai bendradarbiaujame su policija. Iš komisariato gauname medžiagą, patys inicijuojame ikiteisminius tyrimus. Pastaruoju metu rečiau, nes dažnai atsisakoma tirti galimas neapykantos kalbos apraiškas. Ir tai yra rimta problema.

Ar tai - nenoras pradėti ikiteisminius tyrimus dėl neapykantos apraiškų?

Negalėčiau to įvardyti nenoru. Dažnai tai yra susiję su tarptautiniu bendradarbiavimu. Pavyzdžiui, dėl neapykantos kurstymo socialiniuose tinkluose policija neretai negali nustatyti paskyros valdytojo. Feisbukas nepateikia duomenų, tad negali taikyti baudžiamosios atsakomybės, kai neturi kam jos taikyti. Tai vienas iš dažniausių argumentų, kodėl yra atsisakoma pradėti tyrimą.

Kita svarbi problema - neapykantos komentarai dažnai „nurašomi" saviraiškos laisvei, teisei skleisti nuomonę. Šiuo aspektu skiriasi mūsų institucijos ir policijos tyrėjų vertinimas. Nors vertėtų pasidžiaugti, kad šių metų spalį prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl 112 galimai neapykantos kalbą skleidžiančių komentarų.

Be teisinių nuostatų, ko gero, veikia ir kultūrinės normos?

 

Omenyje turbūt turite tyrėjų žmogiškąjį faktorių... Jie taip pat yra visuomenės nariai, aišku, kad tradicijos, viešai paplitusi nuomonė, mąstymo stereotipai daro įtaką ir jų sprendimams.
 
Iš ZEIT portalo

 

Paskutinį kartą atnaujinta: 2021-02-11 10:35
 
 

Komentarai (1)

Jūsų el. paštas

Brandy

2021-01-24 02:49

Sveiki visi, tai puikus liudijimas, kuriuo privalau pasidalinti. Niekada netikėjau burtais ar magija, kol nesutikau daktaro Ogalos. Po 3 metus iširusios santuokos žmona paliko mane su dviem vaikais. Beveik nusižudžiau, buvau emociškai palūžęs. Dėka burtų leidėjo, vadinamo dr. Ogala, kurį sutikau internete. Vieną ištikimą dieną, naršydamas internete, aptikau daugybę atsiliepimų apie šį konkretų ratuką. Vieni žmonės tikino, kad jis sugrąžino savo buvusį mylimąjį, kiti tikino, kad jis atstatė jų gimdą, išgydė vėžį ir kitas ligas, kiti tikino, kad jis gali užburti, kad sustabdytų skyrybas. Aš taip pat susidūriau su vienu konkrečiu liudijimu, tai buvo moteris, vadinama Sonia, ji paliudijo, kaip jis sugrąžino savo buvusį mylimąjį per mažiau nei 2 dienas, ir pasibaigus liudijimui ji atsisakė jo el. Pašto adreso (Drogalad02@gmail.com) . Perskaičiusi visus šiuos atsiliepimus, nusprendžiau pabandyti. Aš susisiekiau su juo jo elektroniniu paštu ir paaiškinau jam savo problemą. Vos per 48 valandas mano žmona grįžo pas mane. Mes išsprendėme savo problemas ir esame dar laimingesni nei anksčiau. Daktaras Ogala yra tikrai talentingas vyras, aš nesiruošiu nustoti jo skelbti, nes jis yra nuostabus žmogus. Jei turite problemų ir ieškote tikro sprendimo ir tikro rašybos ratuko, kuris už jus išspręstų visas jūsų problemas, susisiekite su dr. Ogala su jo galiomis. Jis gali paversti jūsų svajones realybe.
.................................
Tai taip pat gali jums padėti:
1. Grąžinkite savo vaikiną ar draugę
2. Grąžinkite savo vyrą ar žmoną
3. Laimėkite loteriją ir akciją biuruose
4. Padėkite pastoti, jei jums reikia kūdikio
5. Visiškai išgydyti bet kokią ligą susisiekite su juo dabar: „Hangout“: drogalaspells@gmail.com, el. Paštas: Drogalad02@gmail.Com .. galite paskambinti / „WhatsApp“ naudodami šį mobiliojo telefono numerį 2347049668119

Pranešti apie netinkamą komentarą | Žymėti kaip pažeidžiantį įstatymus

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media