2024 m. gruodžio 23 d., Pirmadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Žiniasklaida Lietuvoje

*print*

Archyvas :: Išleista knyga apie rezistentų pogrindinius periodinius leidinius

2010-09-30
 
Erikos Straigytės nuotraukoje: knyga apie rezistentų periodinius leidinius turėtų sudominti ne vieną

Erikos Straigytės nuotraukoje: knyga apie rezistentų periodinius leidinius turėtų sudominti ne vieną

Kornelija Ežerskytė

 

Lietuvos gyventojų genocido ir rezitencijos tyrimų centro iniciatyva išleistas specialus sąvadas, kuris turėtų sudominti ir žiniasklaidos istorija besidominčius žmones. Alberto Ruzgo parengtoje studijoje galima rasti visą informaciją apie okupacijų metais (1940-1989) rezistentų leistus periodinius leidinius.

 

248 puslapių apimties leidinyje pateikiami duomenys surinkti iš įvairių šaltinių, tad skaitančiajam nekyla abejonių dėl partizanų, politinių kalinių ir tremtinių bei neginkluotos rezistencijos pogrindinių leidinių gausos ar įvairovės.

 

Knygos "Rezistentų pogrindiniai periodiniai leidiniai. Okupacijų metai: 1940-1989"  autorius pastebi, jog daugiausia pogrindinių periodinių leidinių nepaprastai sunkiomis sąlygomis išleido Lietuvos partizanai. Jie tai darė jausdami nuolatinę mirties grėsmę. O išduoti, apsupti priešo, verčiau nusišaudavo ar susisprogdindavo granata, taip daugybę kartų savaip pakartodami senovės Pilėnų tragedijos įvykius.

 

Spauda - galingas ginklas. Tai gerai suprato ne tik okupantai, bet ir laisvės kovotojai, rezistentai, leidę šimtus periodinių leidinių, daugintų įvairiausiomis priemonėmis (rašomosiomis mašinėlėmis, rotatoriais, šapirografais, ERA aparatais, stiklografijos būdu, rotaprintais), retkarčiais (ypač kalinimo ir tremties sąlygomis) rašytų ranka.

 

Pasak A.Ruzgo, nuostabūs yra politinių kalinių ir tremtinių laikraštėliai. Juos leido mūsų tautiečiai, čekistų ir jų pakalikų nuolat sekami ir terorizuojami, neturėdami nei spausdinimo priemonių, nei net popieriaus. Tokiomis sąlygomis leisti laikraštėlius ir taip burti draugėn tautiečius, kelti jų dvasią, stiprinti solidarumą, organizuoti savitarpio paramą - tai didinga veikla.

 

Pogrindinius periodinius leidinius leido ir neginkluotojo pasipriešinimo dalyviai, pasislėpę neretai palėpėse, net rūsiuose, saugodamiesi nuo daugybės, ypač sovietmečiu, visur slampinėjančių seklių, stebinčių tuos, kurie neparsidavė okupantams.

 

Sąvade nurodyti ir antruoju sovietmečiu čekistų leisti antipartizaniniai provokaciniai laikraštėliai, nes jie taip pat atspindi sunkias, sudėtingas kovas, kurios vyko tarp partizanų ir skaičiumi bei ginkluote pranašesnių, didelę slopinimo patirtą turinčių priešų.

Paskutinį kartą atnaujinta: 2010-09-30 16:16
 
 

Komentarai (0)

Jūsų el. paštas

Rašyti komentarą

Vardas
Tekstas
Apsaugos kodas
secimg
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media