2024 m. liepos 18 d., Ketvirtadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Užsienio naujienos

*print*

Archyvas

 

2024-06-09Vilnietis paramą ukrainiečiams nugabeno jau 67 kartą

„Ir vienas lauke – karys“ - taip pagalvojau Charkive susitikęs vilnietį Mindaugą Kasperūną. Savarankiškai veikti mėgstantis vaikinas nuo 2022 metų vasario 24d jau 46 kartus vyko į Ukrainą. Iš pradžių pasisiūlė gabenti pabėgėlius ir 17 kartų „Kautros“ autobusais vežė iš Lvivo. Vėliau per bičiulius bei įsteigtą VšĮ „DAIKTAI FRONTUI” ėmė rinkti paramą kariams, kurią pats autobusiuku su tokiu užrašu ir gabena.

2024-05-29Užsieniečių legiono žvalgui situacija Vovčanske kelia didelį nerimą

Apie padėtį Vovčanske ten kovojantis žvalgas: „Nėra taip, kad juos guldom šimtais, o mūsų žūva vienetai, spėju apylygiai; nemėgstu gatvių kautynių, nes į tave kulka gali iš bet kur, o pas mus daugybė naujokų, kurių dauguma neapmokyti, ir aš, kaip labiausiai patyręs, pakelyje į užduotį aiškinu pamatinius dalykus, nes kitaip visi žūsim.

2024-05-09Kario našlė: „neatleisiu priešams už pražudytą laimę“ (3)

Šios į žuvusio mylimojo nuotrauką žiūrinčios ir skausmingai kūkčiojančios merginos nedrįsau užkalbinti gal 10 minučių. Per pirmas pokalbio minutes jai ašaros ir toliau skruostais riedėjo, tačiau nepyko už sutrukdymą.

2024-04-30Sužeistą karį piktina linksmybės Kijeve ir vyrų slapstymasis nuo armijos

„Šiandien išrašė iš ligoninės Kijeve ir atvykau Maidane uždegti žvakutę prieš kelias dienas Novo Michailivkoje žuvusiam draugui Maksimui; jam, kaip ir man, buvo 21 metai; žuvo eidamas į užduotį per artilerijos apšaudymą," - sako Denisas.

2024-04-22Eldoradas Butrimas: „Karas atėmė nerūpestingą paauglystę ir pasendino dešimčia metų“ (1)

„Karas atėmė nerūpestingą paauglystę ir privertė greitai subręsti, teko labai daug ką patirti, nors man dar tik 22 metai“; - sako Sofija Kazan.

2024-04-12Bolonijos vaikų knygų mugėje – sėkmingas lietuvių kūrėjų pasirodymas

Balandžio 8–11 dienomis Bolonijoje vyko tarptautinė vaikų knygų mugė, skirta vaikų bei jaunimo literatūrai ir knygų iliustracijos menui. Mugė kasmet sulaukia daugybės šios srities profesionalų iš įvairių pasaulio šalių. Šiemet savo kūrinius pristatė gausus būrys kūrėjų ir leidėjų iš Lietuvos, o bendrą Lietuvos pristatymą organizavo Lietuvos kultūros institutas ir Lietuvos leidėjų asociacija.

2024-03-09Ukrainoje žuvusį Tadą Tumą prisimena kovų bendražygis

- Ar jūs pažinojote Tadą Tumą? - Taip, aš su juo kartu tarnavau, po užduočių kartu gyvenome viename name. - Kada paskutinį kartą su Tadu matėtės? - Išvakarėse, išlydėjau jį į paskutinę užduotį, apkabinau, kaip kad visada vienas kitą apkabindavome prieš kuriam nors iš mūsų išvykstant į kovinę operaciją, o ryte sužinojau, kad jo nebėra.

2024-02-27Avdijivkos pragare sužeistas karys meldžia karo pabaigos

Tris kartus buvau kontūzytas jau anksčiau, todėl kai tėvui prasitariau, jog mus, 93 šturmo brigadą, siunčia į Avdijivką padėti kitiems atsitraukti iš priešo apsiausties, šį ištiko infarktas; vasario 17 rusai užėmė Avdijivką, bet manęs ten jau nebebuvo – prieš tris dienas tanko šūvis kontūzijo ir sužeidė, tad su kitais keturiais sužeistaisiais buvau išgabentas...

2024-02-19„Pažintis“ su okupantų „dronu“ šalia fronto linijos nebuvo maloni

„Neberodyk to savo paso ir varyk greičiau iš čia, atitempei kartu su savimi droną, tad melskis, kad jisai mūsų visų neištaškytų; dink iš čia, bet neskubėk, neparodyk, kad panikuoji“ - tokius žodžius kartu su keiksmažodžiais pro sukąstus dantis iškošė „blokposte“ prie įvažiavimo į Hoptivką budėjęs kareivis.

2024-02-02Argentinos “Nemunas” šokių kolektyvas koncertavo Argentinos XX kolektyvų mugėje

Argentinos Berisso lietuvių draugijos “Nemunas” tautinių šokių kolektyvas “Nemunas” pradėjo 2024 metų pasirodymų sezoną pasirodymais Argentinos pajūryje.

2024-01-16„Žmonos ir dukrų meilė suteikia stiprybės fronte“ (4)

46 metų „Kunigaikštis“ du kartus patyrė kontūziją, skeveldros jį kliudė daug kartų, tačiau arčiausiai mirties buvo susirgęs plaučiu uždegimu. „Susiklostė tokia situacija, jog dvidešimt dienų teko ginti pozicijas nesulaukiant nei pakeitimo, nei vaistų, o jaučiau, kad kankina ne vien kosulys ir gerklė, buvo blogai, dariausi vis silpnesnis, į ligoninę buvau nugabentas jau beveik be sąmonės, bet pavyko išsikapanoti“ - pasakojo karys.

2024-01-12„Jei žūsiu, tai bus mano auka tam, kad sesrs vaikams nebetektų patirti karo“ (2)

Su šiuo labai liūdnų akių ir „potrauminį sindromą“ išgyvenančiu 31 metų 41 mechanizuotos pėstininkų brigados sanitaru Igoriu susipažinau atsitiktinai, kai iš gretimo kaimo į veterinarijos kliniką Charkove atvežiau koją susilaužusį šunį, o vaikinas rūkė šalia įėjimo. Tada pavyko tik porą minučių šnektelti, tačiau kitą dieną šį karį, prisistatantį slapyvardžiu „Tyma“.netikėtai suikau kavinėje, kur šis ir išsikalbėjo.

2023-12-14Ukrainos armijos majorė Jelena

45 metų Ukrainos armijos majorė Jelena K. susigraudino rodydama vyro Michailo, irgi majoro, padarytus žiedus ir prasitarė, kad sutuoktinis neseniai fronte patyrė kelias stiprias kontūzijas. Moteris užtat neatviravo nei apie sužeistų ir žuvusių karių kiekį, nei apie jų psichinę būseną, ligas, nusiskundimus.

2023-11-28„Vykdau pareigą tėvynei, tai joks didvyriškumas“

Penkiolika kilometrų nuo Rusijos sienos nutolusio Zoločevo miestelio pavadinimą lietuviškai reiktų versti „Auksiūnai“. Vietos gyventojai puoselėja legendą, jog toks pavadinimas prigijo todėl, jog prieš 350 metų čia vyko kazokų mūšis su totoriais, ir pastarųjų vadas bėgdamas upėje pametė auksinį šalmą bei kardą.

2023-11-20Kaimo tragediją simbolizuoja aštuonmetės kapelis (4)

Ruskie Tiški kaime neliko nė vieno sveiko namo, o apie pusę liko nušluoti nuo žemės paviršiaus. Tuo metu iš dvejų tūkstančių gyventojų kaime buvo likę vos keliolika, o ir dabar į jį grįžo vos keli šimtai, nes nėra kur gyventi, o daugumoje gatvių dar nėra elektros. Per mūšius kaime žuvo keliasdešimt žmonių, tačiau ryškiausiu netekčių simboliu vietiniai laiko aštuonmetės Sofijos Evlahovos mirtį.
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media