2024 m. liepos 17 d., Treciadienis

Tyrimų fondas

Senos interneto svetainės versijos

Žurnalistikos istorija

*print*

Archyvas

 

2024-02-22Vladas Vertelis: Pirmasis „Šiaulių krašto“ numeris buvo kruopščiai planuojamas Arba Pradžios detektyvas

Pirmasis „Šiaulių krašto“ numeris buvo kruopščiai planuojamas. Neskubėta, nes žinota, kad blynas negali prisvilti. Laikraštis privalėjo nustebinti, apie jį žmonės turėjo lyg ir priverstinai kalbėti, o perskaitę – laukti antrojo, trečiojo karto. Girdėjau sakant, kad, nepatraukus skaitytojų dėmesio pirmaisiais trimis numeriais, galima toliau ir nebevargti. Būtent nuo pirmųjų „Šiaulių kraštų“ priklausė mūsų sėkmė, tolesnis gyvenimas, mūsų šeimų gerovė.

2024-01-17Jonas Laurinavičius: Žodis, viešai pasakytas, gali ir iššauti...

Kolega Jonas Laurinavičius prisiminė vieną istoriją, nutikusia jam dirbant Mažeikiuose, „Pergalės vėliavos“ korespondentu

2023-12-23„Biržų žinios“ ir „Biržiečių Balsas“: Polemika dėl išlikimo

Vis rūpėjo kažką parašyti apie prieš šimtmetį Biržuose leidžiamų laikraščių "Biržų žinios" ir "Biržiečių balsas" tarpusavio polemiką. Kartais piktą ir užgaulią, nes tai buvo polemika dėl išlikimo ir įtakos visuomenei. Tekstas tikriausia nėra pakankamai išsamus, bet kaip biržiečiai sako - gal Įsigadys.

2023-09-25Jadvyga Čiurlionytė: menotyra ir tikrojo liaudies meno vertė (3)

Plačią brydę tautosakos lankose išmynė Jadvyga Čiurlionytė, tirdama ir sistemindama lietuvių liaudies dainų ir melodijų žanrus, nusakydama jų sisteminimo principus. Ji tada prašė manęs, kad kai rašysiu, būtinai nepraleisčiau to, kas jai labiausiai rūpėjo: tolesnis muzikinės folkloristikos mokslinis tyrimas istoriniu evoliuciniu metodu.

2023-09-05Stanislovas Balčiūnas: Gimtinės žvaigždės parodė kelią… į žurnalistiką

Žinomo žurnalisto, LŽS nario, Užpalių garbės piliečio Stanislovo Balčiūno išpažintis vietoj autobiografijos.

2023-07-13Žurnalui „Krivulė“ 100 metų

„Jei nori pažinti Lietuvą – jos gamtą, valstybės vyrus, mokslo ir meno darbininkus, rašytojus, visuomenės veikėjus, – skaityk Krivulę. Jei nenori atsilikti nuo mūsų literatūros ir meno augimo, nuo valstybės ir visuomenės gyvenimo, tai turėk savo namuose Krivulę. Jei nori pažinti pasaulį ir jo valdovus, mūsų kaimynus ir draugus, – jei nori pamatyti kaip lietuviai kitur gyvena – visa parodys Krivulė“ – tokių savireklamos pažadų pažėrė prieš 100 metų, 1923 metų liepą, pasirodęs pirmasis žurnalo „Krivulė“ numeris.

2023-07-05Stanislovas Balčiūnas: Gimtinės žvaigždės parodė kelią… į žurnalistiką (3)

Šiandien žinomam žurnalistui, LŽS nariui, Užpalių garbės piliečiui Stanislovui Balčiūnui sukanka 70 metų. Nuoširdžiai sveikiname kolegą ir ta proga pradedame skelbti jo žodžiais tariant "išpažintį vietoj autobiografijos".

2023-03-28Trys būsimos žurnalistės... prieš 65 metus  (15)

Trys būsimos žurnalistės Teklė Virpšaitė - Mačiulienė, Ieva Jakubavičiūtė - Chovanienė ir Irena Jurevičiūtė - Krivickienė (dešinėje) - Vilniaus valstybinio universiteto istorijos fakulteto studentės 1958 -taisiais. Jas prieš 65 metus nufotografavo ir iki šių dienų nuotrauką išsaugojo kolega, žinomas vilnietis žurnalistas Sigitas Povilas Krivickas.

2022-10-01Vytautas Misevičius: žurnalistinio kelio pradžia Biržuose (2)

Ne vienas lietuvių rašytojas savo kūrybinį kelią pradėjo dirbdamas žurnalistu. Tokia buvo ir žurnalisto bei rašytojo Vytauto Misevičiaus kelio pradžia 1945 metais Biržuose pradėtame leisti apskrities laikraštyje „Biržiečių tarybinis žodis.“

2022-09-05 Pogrindinės spaudos leidėja ir platintoja Zita Vanagaitė

Nepaisydama persekiojimų ir silpnos sveikatos savo pogrindžio veiklą nuolat plėtė. 1974 m. susipažino iš įkalinimo vietos grįžusiu Antanu Terlecku, kartu su juo rengė straipsnius pogrindžio „Aušrai“ apie apverktiną kultūros paminklų būklę, kraštotyrininkų persekiojimus, talkino leidžiant pogrindinį „Laisvės šauklį“.

2022-08-26Pranas Genys: „Šatrijos“ žurnalo redaktorius, poetas, Lietuvos partizanų fotografas

1928 m. ėmėsi redaguoti Šaulių organizacijos Telšiuose leistą „Šatrijos“ žurnalą, rinko medžiagą Šaulių organizacijos istorijai.

2022-08-09Vytas Urbonas: Žurnalistika ir Lietuvos laisvė

Baigiame mūsų kolegos profesoriaus Vyto Urbono studiją "Žurnalistika ir Lietuvos laisvė".

2022-07-25Jonas Šepetys: pirmojo reformatų laikraščio redaktorius

Jonas Šepetys buvo ne tik kunigas, Lietuvos evangelikų reformatų bažnyčios superintendentas, karo kapelionas, istorikas, bet ir pirmojo lietuviško reformatų laikraščio „Pasiuntinys“ leidėjas ir redaktorius.

2022-07-20Vytas Urbonas: Žurnalistika ir Lietuvos laisvė (3)

Tęsiame mūsų kolegos, profesoriaus Vyto Urbono straipsnį "Žurnalistika ir Lietuvos laisvė".

2022-07-02Vytas Urbonas: Žurnalistika ir Lietuvos laisvė (2)

Tęsiame kolegos Vyto Urbono straipsnį "Žurnalistika ir Lietuvos laisvė".

2022-05-05Antanas Anskaitis: Redaktorius- spalvingas užmirštuolis

Po devyniolikos metų mano redaktoriavimo „Tarybų darbui“ ir „Valstybės žinioms“, vieną gražią 1990 m. balandžio popietę sužinojau, kad „deus ex mahina“ valia „Valstybės žinios“ panaikinamos ir vietoj jų atkuriamas buvęs nepriklausomos Lietuvos laikraštis „Lietuvos aidas“. Jo redaktoriumi paskirtas Saulius Stoma.

2022-05-04Vytas Urbonas: Žurnalistika ir Lietuvos laisvė (1)

Lietuvą kaip savarankišką, laisvą valstybę deklaruojantis Nepriklausomybės atkūrimo aktas buvo paskelbtas 1990 m. kovo 11 dieną, tačiau Lietuvos žiniasklaidos laisvėjimo požymiai pasirodė kur kas anksčiau, praėjus porai metų po 1985 m. Maskvoje paskelbtos pertvarkos.
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media