2024-09-12Bronius Čekanauskas: Ką mačiau danguje? (14)
Vakar, rugsėjo 11 dieną, 22 val., danguje pamačiau iki šiol neregėtą vaizdelį. Iš 15 aukšto Lazdynuose, per balkono langą, telefonu jį nufotografavau. Vaizdelis ne koks, bet matosi...
Gal geriau dangaus kūnus pažįstantys, su kosmosu artimai bendraujantys kolegos gali paaiškinti, ką aš mačiau danguje netoli Gariūnų?
2024-05-08Stalioraičių giminės šviesuolių kelias į lietuvišką mokslinyčią
Stalioraičių giminės, šios šviesuomenės jaunystės laikas – kova už lietuvišką žodį. 1891 m. liberalusis „Ūkininkas“ rašė: „Negalima darbą tą palikti mūsų kraszto mokslinyczioms, nes jos pas mus ne platinimu doros ir szviesos užsiima, bet tiktai stengiasi isz mųs maskolius padaryti; reikia tuom užsiimti patiems ir patiems mokinti vaikus“ . Mokykla buvo vadinama dar „daraktoryne“.
2024-04-26Režisierius Agnius Jankevičius: „Politika, religija, seksas – visada rezonuojančios temos“
Ant Vilniaus senojo teatro fasado „šviečia“ neįprastai ryškios žaismingos afišos, gegužės 10, 11 dienomis kviečiančios į režisieriaus Agniaus Jankevičiaus spektaklio „Kankinys“ premjerą. Poparto dėlionę primenančią afišų estetiką pasiūlė pats režisierius, kūryboje nevengiantis provokacijos ir moralinių konvencijų nesuvaržyto teatrinio šėlsmo. Apie tai, kodėl spektaklyje gyvai skambės daug gero klasikinio roko, apie ypatingą jaunatvišką energiją, tvyrančią repeticijose ir tarsi specialiai VST aktoriui Igoriui Abramovičiui dramaturgo Mariaus von Mayenburgo sukurtą Benjamino Ziūdelio personažą ir kalbės teatrologė Ingrida RAGELSKIENĖ su režisieriumi Agniu JANKEVIČIUMI. .
2024-04-20Alfonsas Kairys: Pažinti ir atpažinti (II) (4)
Frazeologizmų žodyne aptinkame gana įdomių pasakymų apie jos ,,didenybę“ nosį: Nosį atsišluostyti - susitvarkyti; Nosį braukyti - apgaudinėti; Nosį įbesti - arti prisikišus, žiūrėti; Nosį įmerkti į šakumą - nusigerti; Nosį iškelti - įsivaizdinti; Nosį kaišioti - lįsti, stengiantis pamatyti; Nosies nerodyti - neužeiti, neužsukti...
2024-04-07Alfonsas Kairys: Pažinti ir atpažinti (I) (1)
Romėnų filosofas, politikas, retorikas ir rašytojas Markas Tulijus Ciceronas (Marcus Tullius Cicero, gyvenęs 106 m. pr. m. e. sausio 3 d. – 43 m. pr. m. e. gruodžio 7 d.) , yra palikęs daug išminties krislų apie įvairius dalykus ir, be abejo, apie žmogų. Šįkart apie veidą ir jame mums kelią rodančias akis: ,,Veidas – sielos atspindys“,- sakė filosofas.
2024-03-31Eugenija Šulgaitė, Gediminas Karka: ir scenoje, ir gyvenime (4)
Panevėžys. Nuo aktorių Eugenijos Šulgaitės ir Gedimino Karkos namų į teatrą veda vešli liepų alėja. Toliau ji nubėga Nevėžio krantine ir atsiremia į pilką teatro mūrą. Kasdienis jų kelias. Aktorė sakė, kad ji mėgstanti eiti viena – tai jos savos, brangios minutės. Galinti pabūti su savimi.
2024-03-22Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija kviečia teikti siūlymus dėl 2027 atmintinų metų
Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija kviečia visuomenines organizacijas ir asociacijas, kūrybines sąjungas, bendruomenes, akademinę bendruomenę, valstybės ir savivaldybių institucijas, visus Lietuvos Respublikos piliečius iki 2024 m. gegužės 10 d. teikti siūlymus dėl 2027 atmintinų metų paskelbimo, atsižvelgiant į istorinės, kultūrinės, socialinės atminties išsaugojimo svarbą ir prioritetus, išskirtines istorinių įvykių, kultūros reiškinių, žymių asmenybių sukaktis.
2024-03-21Metų autorius Paulius Vaicekauskas: plagijuoti muziką turėtų būti gėda
Darbštus, kuklus ir talentingas – taip galima apibūdinti Paulių Vaicekauską-Plucando, muzikos apdovanojimuose M.A.M.A. pelniusį Metų autorius titulą. Su žinomais muzikantais – Justinu Jaručiu, Monique, Monika Marija, Daddy was a Milkman ir daugybe kitų – dirbantis muzikos prodiuseris be užuolankų sako, kad muzikos kūrinių plagijavimas Lietuvoje yra įsisenėjusi problema, o ją spręsti reikėtų edukuojant tiek visuomenę, tiek svetimos kūrybos fragmentus mėgstančius naudoti autorius.
2024-03-21„LATGA Autorių namai: Kultūros naktis 2024“: laukiame idėjų (1)
Turite idėjų, kaip originaliai ir patraukliai pristatyti savo kūrybą šiame neįprastame, visas meno sritis apjungiančiame renginyje? O gal norite pakviesti į įdomias kūrybines dirbtuves? Parašykite mums el. paštu visuomene@latga.lt, atsiųskite trumpą idėjos aprašymą ir garso / vaizdo įrašų ar kitokios vizualinės medžiagos, kurioje pristatote savo kūrybą ar vedate kūrybines dirbtuves. Jūsų laiškų lauksime iki kovo 31 d.
2023-07-15Algirdas Kavaliauskas: Matyti, girdėti, suprasti
Tiek girdėjimas, tiek matymas visais laikais nuo daug ko priklausė, pavyzdžiui, nuo kalbančio socialinio statuso, nuo užimamų pareigų. Kuo aukščiau užkopęs socialinės hierarchijos laiptais, atrodo, turėtų būti labiau prakiutęs, daugiau žinantis, labiau gyvenimą išmanantis. Deja taip nėra, bent jau ne visada, nors taip turėtų būti.