2020 m. gegužes 29 d., Penktadienis

Žurnalistas irgi žmogus

*print*

Archyvas

 

2010-11-10Siūloma mokėti visą motinystės pašalpą, gavus ir autoriaus atlyginimą

Visą motinystės (tėvystės) pašalpą siūloma mokėti ir tuomet, jei motina dar iki vaiko priežiūros atostogų dirbo pagal autoriaus sutartį. Seimas antradienį po svarstymo pritarė tai numatančiai Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisai, kuri po galutinio balsavimo tikriausiai įsigalios gruodžio mėnesį.

2010-11-09Transporto išlaidų kompensavimo tvarka

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad nuo šių metų liepos 1 d. pasikeitė transporto išlaidų kompensacijos poreikio nustatymo tvarka. Specialųjį transporto išlaidų kompensavimo poreikį ir specialųjį lengvojo automobilio įsigijimo ir jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikį visiems asmenims nustato ir atitinkamas pažymas išduoda Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) teritoriniai skyriai.

2010-08-06Įsigaliojo Darbo kodekso pakeitimai

Rugpjūčio 1 d. įsigaliojo Darbo kodekso pakeitimai ir papildymai, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Atsižvelgiant į tai, kad kai kurie darbdaviai ilgai neatsiskaito su darbuotojais, tačiau vengia atleisti juos iš darbo išmokėdami išeitines kompensacijas, tam tikrais apibrėžtais atvejais įteisintas darbo sutarties vykdymo sustabdymas darbuotojo iniciatyva iki 3 mėnesių. Tuo metu darbdavys turėtų mokėti minimalios mėnesinės algos dydžio kompensaciją per mėnesį. Tai tik vienas iš naujų pakeitimų.

2010-07-07Sumažėjo motinystės (tėvystės) pašalpa

Nuo 2010 m. liepos 1 d. įsigaliojo valstybinio socialinio draudimo įstatymo pataisos, reglamentuojančios individualių įmonių savininkų ir ūkinių bendrijų tikrųjų narių socialinį draudimą (Žin., 2010, Nr.76-3867). Kaip nurodo Valstybinio socialinio draudimo įstatymo 2 str. 2 dalis, individualių įmonių savininkai bei ūkinių bendrijų tikrieji nariai nuo š.m. liepos 1 d. iki 2011 m. gruodžio 31 d. gali draustis pensijų socialiniu draudimu pagrindinei ir papildomai pensijos dalims ir privalomai draudžiami sveikatos draudimu. Ligos ir motinystės socialiniu draudimu šie asmenys nedraudžiami. Dėl to, IĮ savininkai ir ūkinių bendrijų nariai nuo 2010 m. liepos 1 d. praranda teisę gauti motinystės, tėvystės ar motinystės (tėvystės), pašalpas.

2010-07-07Seimas paliko galioti dabartinę ligos pašalpų mokėjimo tvarką

Seimas pritarė siūlymui palikti galioti dabartinę ligos socialinio draudimo pašalpų mokėjimo tvarką. Jei šiam siūlymui pritars Prezidentė, ir toliau už pirmąsias 2 ligos dienas darbdavys galės pasirinktinai mokėti nuo 80 iki 100 proc. darbuotojo atlygio sudarančią pašalpą. „Sodra“ toliau mokės 40 proc. atlyginimo dydžio ligos pašalpą už 3-7 ligos dienas, o ilgiau sergantiems, nuo 8 ligos dienos, bus mokama 80 proc. atlyginimo dydžio pašalpa.

2010-07-02Apie individualių įmonių savininkų ir savarankiškai dirbančių asmenų socialinį draudimą

Savarankiškai dirbančių asmenų grupei priskiriami: individualių įmonių savininkai, tikrųjų ūkinių bendrijų (TŪB) komanditinių ūkinių bendrijų (KŪB) tikrieji nariai; asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme (advokatai, advokatų padėjėjai, notarai, antstoliai ir kt.).; asmenys, užsiimantys individualia veikla turėdami verslo liudijimus.

2010-04-29Prognozuojama senatvės pensija – internete (41)

Daugelį žmonių domina būsimos valstybinės socialinio draudimo senatvės pensijos dydis. Ypač tai aktualu tiems asmenims, kuriems iki pensijos amžiaus liko keletas metų, jie prarado darbą ir svarsto apie išėjimą į išankstinę senatvės pensiją.

2010-03-29Bedarbiui – išankstinė senatvės pensija (1)

Išankstinės senatvės pensijos skyrimą, dydžio apskaičiavimą ir mokėjimą reglamentuoja Valstybinių socialinio draudimo senatvės pensijų išankstinio mokėjimo įstatymas. Tarp darbo ieškančių bedarbių daugiau nei ketvirtis (25,2 proc.) sudaro asmenys, vyresni nei 50 metų. Jiems nelengva prisitaikyti prie dabartinių darbo rinkos sąlygų ir surasti darbą. Dar sunkiau tiems asmenims, kuriems iki pensinio amžiaus liko vos keletas metų. Tokiais atvejais, jie gali kreiptis dėl valstybinės socialinio draudimo senatvės pensijos išankstinio paskyrimo ir mokėjimo.

2010-02-22Valstybinių pensijų, rentų, kompensacijų perskaičiavimas

Valstybinės pensijos, rentos, kompensacijos (toliau – valstybinės pensijos) yra mokamos už praėjusį mėnesį. Kadangi Lietuvos Respublikos socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinasis įstatymas (toliau – Laikinasis įstatymas) įsigaliojo nuo 2010 sausio 1 d., todėl sausio mėnesį išmokėtos už gruodį valstybinės pensijos buvo neperskaičiuotos. Vasarį šių valstybinių pensijų gavėjai gaus jau perskaičiuotas išmokas. Valstybinės pensijos skirtingai perskaičiuojamas nedirbantiems ir dirbantiems pagal darbo sutartį ar savarankiškai.

2010-02-05Asmenų, vykdančių individualią veiklą, socialinis draudimas

Asmenys, kurie verčiasi individualia veikla, kaip ji apibrėžta Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme (advokatai, advokatų padėjėjai, notarai, antstoliai, kiti asmenys, išskyrus verslo liudijimus turinčius asmenis) privalomai draudžiami pensijų socialiniu draudimu pagrindinei ir papildomai pensijos dalims, ligos ir motinystės socialiniu draudimu, kai draudžiama tik motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) išmokoms gauti, ir sveikatos draudimu.

2010-02-05Individualių įmonių savininkų, komanditinių, tikrųjų ūkinių bendrijų socialinis draudimas

Individualių įmonių savininkai privalomai draudžiami pensijų socialiniu draudimu pagrindinei ir papildomai pensijos dalims, ligos ir motinystės socialiniu draudimu, kai draudžiama tik motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) išmokoms gauti, ir sveikatos draudimu.

2010-02-05Autorių socialinis draudimas

Asmenų, gaunančių pajamas pagal autorines sutartis, socialinis draudimu priklauso nuo to, kaip apiforminti jų darbo santykiai.

2010-01-21Motinystės (tėvystės) pašalpų gavėjai galės susigrąžinti permokėtą pajamų mokestį

„Sodra” informuoja, kad dėl neapmokestinamojo pajamų dydžio skaičiavimo taisyklių sausio mėnesį mažesnes išmokas gavę motinystės (tėvystės) pašalpų gavėjai galės permoką atsiimti deklaravę 2009 metų pajamas.

2010-01-20Aktualūs pensijų perskaičiavimo klausimai (76)

Pirmieji Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo įstatymo (toliau - Įstatymas) vykdymo žingsniai pensininkams išryškino nemažai problemų. Kadangi minėtas įstatymas buvo priimtas 2009 m. gruodžio mėn. 24 d., įsigaliojo nuo 2010 metų sausio 1 d., pensininkai nespėjo prisitaikyti prie naujų Įstatymo normų, buvo priimtas sprendimas koreguoti socialinio draudimo senatvės, ištarnauto laiko pensijų bei kompensacijų už ypatingas darbo sąlygas mokėjimą asmenims, dirbusiems iki šių metų sausio 15 d. imtinai.

2010-01-14Apie autorines sutartis ir socialinio draudimo įmokų mokėjimą

Socialinio draudimo įmokų mokėjimo prievolė siejama ne su autorinės sutarties sudarymo laiku, o su pajamų pagal autorinę sutartį išmokėjimu, todėl VSD įmokos turi būti mokamos pagal nuo 2010-01-01 galiojančią tvarką ir Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2010 metų rodiklių patvirtinimo įstatyme.
2007 © “Lietuvos žurnalistų sąjunga” - žurnalistams, mediadarbuotojams ir visuomenei - įvykiai, analizė, kūryba.
Sprendimas: Fresh media