2016-06-12Vytautas Žeimantas: priešiška propaganda pati nenutils
Turbūt nesuklysiu pasakęs, kad dabar mes gyvename tokiame laike, kai viešai pasakytas žodis gal tapti ginklu, net ir labai pavojingu ginklu. Tai supranta ir tuo naudojasi tie, kam tai paranku, kas turėdamas toli siekiančių tikslų skleidžia mums priešišką propagandą, bando juodą paversti baltu, ar tiesiog siekia sukiršinti žmones.
2016-06-01Kurkime redakcijų vidaus etikos taisykles
Viešosios informacijos rengėjai privalo turėti vidaus tvarkos taisykles ir (ar) vidaus etikos kodeksus. Bent viename iš šių viešosios informacijos rengėjo patvirtintų dokumentų turi būti nustatytos žurnalisto teisės, pareigos, atsakomybė, tarnybiniai santykiai, taip pat žurnalisto apsauga nuo galimo jo teisių suvaržymo. Ši nuostata įtvirtinta Visuomenės informavimo etikos kodekso 60 straipsnyje. Atitinkamą įpareigojimą viešosios informacijos rengėjams nustato ir Visuomenės informavimo įstatymo 23 straipsnis.
2016-05-30Aldona Žemaitytė-Petrauskienė: Apie gyvenimą, spaudą ir laimę
LŽS Vilniaus skyriaus nominacija už aukštų standartų žurnalistiką skirta žurnalistei Aldonai Žemaitytei-Petrauskienei. LŽS Vilniaus skyriaus valdybos sudarytos komisijos pirmininkė, žurnalistė Angelė Adomaitienė teigė, kad A. Žemaitytė-Petrauskienė iš kelių spaudos, TV ir radijo žurnalistų išskirta už profesionalumą, etiškumą, pagarbą žmogui ir gebėjimą jame įžvelgti gelmes, aktyvią pilietinę poziciją.
Su „Žurnalisto etalono“ nominacijos laimėtoja, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininko pavaduotoja kūrybiniams konkursams, Nacionalinės žurnalistų kūrėjų asociacijos valdybos nare kalbėjomės apie jos požiūrį į žurnalisto profesiją ir jos prestižą.
2016-04-26Žodžio laisvę ribojančiam įstatymui – Prezidentės Dalios Grybauskaitės veto (3)
Balandžio 26 dieną Prezidentės spaudos tarnyba informavo mus, kad Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė grąžino Seimui pakartotinai svarstyti Baudžiamojo kodekso pataisas, kurios varžo žodžio laisvę, pamina pamatinius demokratijos principus ir sukuria prielaidas nepagrįstam žurnalistų baudžiamajam persekiojimui.
Kažkodėl šios pataisos Seime buvo priimamos labai skubotai, visuomenei net nespėjus gerai susigaudyti, kas vyksta.
2016-04-21Savižudybės ir žiniasklaida: kaip iš didelio rašto neišeiti iš krašto (2)
Žiniasklaidos poveikis mūsų sveikatai akivaizdus: kartais gana portalų antraštes peržvelgti ar TV reportažą pasižiūrėti, ir jau susinervini. Žinojimas sveikatos neprideda, tik ar žiniasklaida kalta dėl to, kas vyksta pasaulyje ar mūsų kieme? Kad Lietuvoje savižudybė yra kasdienybė?
Tačiau šiandien žinoma ir tai, kad neatsakingai parengtos žinios kai kuriems iš mūsų gali kainuoti gyvybę, tapti postūmiu pabaigti šį gyvenimą. Todėl žurnalistai privalo paisyti tam tikrų informavimo apie savižudybės įvykį taisyklių. Jau daugiau mėnuo kaip veikia naujasis Visuomenės informavimo etikos kodeksas, papildytas konkretesnėmis rekomendacijomis, aiškesnės ir ribos, kurių šiukštu nedera peržengti rašant apie šiuo skaudžius įvykius.
2016-04-20Teismuose – daugiau viešumo ir atvirumo. To reikia siekti visiems (3)
Balandžio 19 dieną Prezidentės spaudos tarnyba informavo žiniasklaidą, kad Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė teikia Seimui Teismų įstatymo ir susijusių įstatymų pataisas, kuriomis siekiama didesnio teismų atvirumo. Teikiamų projektų rengimą inicijavo Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, jiems pritarė ir Teisėjų taryba.
Įstatymų projektuose siūloma įtvirtinti galimybę transliuoti, filmuoti ar fotografuoti teismo sprendimo paskelbimą, daryti jo garso ar vaizdo įrašą, jei tai būtina visuomenės informavimo, mokslo ar mokymo tikslais.
2016-04-19Apie slaptus ofšorus, slaptus teismus ir slaptumą mėgstančius politikus
Su korupcija kovojančios organizacijos „Transparency International“ atstovai ir žurnalistai 2013 metų pavasarį iš skirtingų teismų pabandė gauti juos dominančius viešai paskelbtus nuosprendžius. Pasirodo, dokumentai, kurie vadovaujantis Teismų įstatymu ir Teisėjų tarybos sprendimu turi būti prieinami visuomenei, saugomi kaip pasakų herojams užrakintos princesės – po devyniais užraktais, aukštoje pilyje. Norėdami susipažinti su viešo nuosprendžio motyvais kolegos privalėjo gauti raštišką teisėjo leidimą, vykti į specialias patalpas, o viešai skelbto nuosprendžio negalima buvo net nukopijuoti. Jau tuomet „Transparency International“ Lietuvos skyriaus (TILS) specialistai teigė, kad tokia tvarka kelia didelį nerimą. Taip mažinamas teismų sistemos skaidrumas ir ribojama visuomenės teisė gauti viešą informaciją.
2016-01-05Kolege Silvija Kuprionytė: Žiniasklaidos ir žurnalisto portreto kaita (2)
Apie žurnalisto profesiją, pokyčius ir dilemas šių dienų žurnalistikoje kalbamės su daugiau nei keturiasdešimties metų patirtį turinčiu, Lietuvos televizijos žurnalistu, publicistu, redaktoriumi ir Lietuvos žurnalistų sąjungos Kauno skyriaus pirmininku, Petro Babicko ir Vinco Kudirkos premijų laureatu Vidu Mačiuliu bei nusipelniusia Lietuvai žurnaliste, daugelio žurnalų ir laikraščių redaktore, Vytauto Gedgaudo premijos laureate Aldona Žemaityte – Petrauskiene.
2015-12-20Piliečių ir profesionali žurnalistika: panašumai ir pranašumai (3)
Norėčiau pratęsti LŽS svetainėje pradėtą pokalbį apie piliečių ir profesionalią žurnalistiką.
Dažnai tenka išgirsti teiginį – žiniasklaida tėra verslas, kurio pagrindinis tikslas bet kokiomis priemonėmis uždirbti kuo daugiau pinigų. Ir į šį verslą vis labiau įtraukiama piliečių ir profesionali žurnalistika. Situacija, kai straipsnį laikraštyje, žurnale ar reportažą radijo, televizijos laidose galima nusipirkti kaip bandelę, netgi priimama kaip normalus faktas. Panašius tiklus gali turėti ir piliečių žurnalistika, ypač jie tie “piliečiai” yra papirkti ar kitaip įtaigoti.
2015-12-09Algis Kusta: kolegos žurnalistai, ar šiuolaikiška mylėti Tėvynę? (3)
Gal čia galėtų būti tema pokalbiui laikraštyje ar televizijos laidoje, nors dabar labiau linkstama kalbėti apie kitokią meilę. Ir vis dėlto noriu pasidalinti savo mintimis. Žinios iš plačiojo pasaulio, iš netolimų šalių ne pačios maloniausios, jos verčia galvoti apie savo Tėvynės likimą-išlikimą.
2015-12-01Baltijos šalių žurnalistai – apie regioninę spaudą, medijų raštingumą, žurnalistikos ateitį… (3)
Paskutinį rudens savaitgalį Vilniuje, Nacionalinėje dailės galerijoje, įvyko tarptautinė konferencija „Žiniasklaidos ir žurnalistikos perspektyvos Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje“, kurią organizavo Kultūros ministerija, Lietuvos žurnalistų sąjunga ir Friedricho Eberto fondas.
Trijų šalių žurnalistai aktyviai ir įdomiai diskutavo aktualiomis temomis: apie žiniasklaidos verslo situaciją ir aktualijas Baltijos šalyse, pokyčius žurnalistikoje ir iššūkius žurnalistų profesinėms sąjungoms, informacinį saugumą ir žiniasklaidos raštingumą, žiniasklaidos teisinio reguliavimo ypatumus ir savireguliaciją Baltijos šalyse.